Ponad 12 milionów ludzi  z Somalii, Kenii, Etiopii i Dżibuti walczy o przetrwanie w związku z największą w historii stulecia klęską żywnościową. W regionie brakuje dwóch podstawowych dla przeżycia dóbr: żywności i wody.

Polska Akcja Humanitarna dziękuje wszystkim darczyńcom, dzięki którym zgromadziliśmy już ponad dwa i pół miliona zł na działania pomocowe w Rogu Afryki. Niestety klęska głodu rozprzestrzenia się na kolejne obszary i wszystko wskazuje na to, że jesteśmy dopiero w początkowej fazie największej od dekad katastrofy humanitarnej. PAH dostrzega potrzebę nie tylko pomocy doraźnej, ale także długofalowej i z tego powodu apeluje o dalsze wsparcie dla mieszkańców regionu.

Susza, ogólnoświatowy, jak i lokalny wzrost cen żywności i paliw, konflikt w Somalii oraz niska stopa rozwoju w regionie doprowadziły w Afryce Wschodniej do kryzysu humanitarnego, który objął swym zasięgiem już ponad 12,5 miliona osób. Polska Akcja Humanitarna w ciągu najbliższych miesięcy będzie realizowała projekty pomocy doraźnej skupionej na dostępie do żywności oraz wody. Kolejnym etapem będą projekty długofalowe, mające na celu stworzenie warunków do samodzielnej produkcji żywności. Grupą docelową działań PAH będą w szczególności somalijskie dzieci, kobiety oraz matki karmiące, gdyż to właśnie te grupy są najbardziej poszkodowane z powodu nieodpowiednich warunków wodno-sanitarnych i żywieniowych.

Kryzys żywnościowy będzie trwał jeszcze wiele miesięcy, a miejscowa ludność będzie zmagała się z jego konsekwencjami przez wiele lat. Właściwie nikt nie ma już wątpliwości, że kryzys dopiero się rozpoczyna. Pesymiści twierdzą, że niedługo wręcz eksploduje, pociągając za sobą miliony ofiar. Świat musi działać, aby tych ofiar było jak najmniej, jednak tutaj nie wystarczy już kolejny pojedynczy zryw serca. W Rogu Afryki potrzeba jak najszybszych, skoordynowanych i długoterminowych działań całej społeczności międzynarodowej, bo tutaj od lat ludzie umierają z głodu nie tylko kiedy ogłaszana jest klęska, oni umierają z głodu na co dzień – mówi Rafał Hechmann – Koordynator Pomocy Humanitarnej PAH, który obecnie przebywa w regionie dokonując analizy potrzeb.

Dzięki Waszej hojności zgromadziliśmy ponad dwa i pół miliona złotych. Ta kwota pozwala rozpocząć działania pomocowe w Somalii, ale do długofalowych działań potrzeba znacznie więcej środków. Afryka wielokrotnie otrzymywała pomoc, która z perspektywy czasu okazała się nieefektywna i krzywdząca dla ludzi. A tymczasem mieszkańcy Afryki Wschodniej potrzebują prostych rzeczy – wody, nasion i narzędzi rolniczych, które pozwolą im na uniezależnienie się od pomocy humanitarnej. Należy więc budować studnie, wspierać rozwój rolnictwa, a co za tym idzie kształcić ludzi. Wymaga to jednak czasu i długoterminowego zaangażowania. Z naszej strony wsparcie dla Somalijczyków na pewno nie będzie pomocą jednorazową – mówi Janina Ochojska – prezes fundacji.

Apelujemy o dalsze wsparcie. Aby prowadzić długofalową, kompleksową pomoc, która obejmie dostęp do wody, dostęp do żywności oraz specjalistyczne dożywianie dzieci w regionie potrzeba 5 mln zł.
Aby pomóc:

  • Wpłać na konto zbiórkowe PAH BPH 30 1060 0076 0000 3310 0016 1199 do dnia 31 grudnia 2011 r.
  • Wpłać na konto statutowe PAH BPH 91 1060 0076 0000 3310 0015 4960 z dopiskiem „Głód”
  • Zakup wodę i żywność na Podarniku
  • Wpłać on-line
  • Dołącz do Klubu PAH SOS
  • Kup wodę Cisowianka 0.33l z limitowanej edycji