W Syrii zapotrzebowanie na pomoc medyczną wśród ludności cywilnej w rejonach objętych walkami, jak i poza liniami frontu jest ogromne. Z powodu walk, wysokich kosztów opieki lub jej braku, dostęp do tej pomocy jest bardzo ograniczony.


fot. Maciej Moskwa/TESTIGO Documentary

Wstrzymanie produkcji leków i brak ich dostaw zwiększyły śmiertelność  nawet z powodu chorób, które w normalnych warunkach można byłoby uleczyć.  Szczególnie dramatyczna jest sytuacja matek karmiących, które z powodu stresu i niedożywienia nie są w stanie karmić niemowląt. W partnerstwie z Caritas Czech Republic w 2014 roku prowadzimy projekt  tzw. mobilnej kliniki zapewniającej pomoc medyczną mieszkańcom rejonów miast Idlib  i Hama. Klinika obsługuje dorosłych i dzieci, ze szczególnym uwzględnieniem kobiet i niemowląt. Zakupiliśmy w Turcji odpowiedni samochód razem z wymaganymi lekami i środkami medycznymi oraz zatrudniliśmy wykwalifikowany personel medyczny. Wszyscy pacjenci objęci pomocą kliniki mobilnej otrzymują lekarstwa za darmo.  Współpracujemy z innymi organizacjami medycznymi dzięki czemu udało się zapewnić także lekarstwa na leiszmaniozę, polio i odrę. Klinika obsługuje średnio 300 osób tygodniowo.

Naszym celem jest objąć pomocą jeszcze więcej ofiar konfliktu. Dlatego apelujemy o pomoc:

  • Zrób przelew on-line (cel: SOS Syria)
  • Wpłać dowolną kwotę na konto w banku BPH S.A. 91 1060 0076 0000 3310 0015 4960  z dopiskiem "Syria" lub BPH S.A. 32 1060 0076 0000 3310 0018 2891
  • Zostań członkiem Klubu PAH SOS, by regularnie wspierać działania PAH w krajach dotkniętych przez kryzysy humanitarne 
  • Lub odwiedź nasz SKLEP