Według danych Światowej Organizacji Zdrowia aż 795 mln ludzi na świecie nie ma dostępu do wystarczającej ilości pożywienia. Jedną z grup, które są szczególnie narażone na trudności z dostępem do żywności są uchodźcy i uchodźczynie. Dołączcie do naszej akcji Świat bez Głodu, dowiedzcie się więcej o przyczynach tego globalnego wyzwania i wesprzyjcie razem z nami projekty żywnościowe w Syrii i na Ukrainie!1.    Zarejestrujcie swoją szkołę lub grupę - wypełnijcie formularz on-line.
   
Uwaga! Zgłoszenia mogą dokonać pełnoletni opiekunowie bądź opiekunki grup młodzieży - pracownicy i pracownice szkół, instytucji kultury czy bibliotek. Jeśli jesteście nieformalną grupą młodzieżową i nie macie wsparcia osoby dorosłej, napiszcie do nas na adres kampanie@pah.org.pl.

2.    Zajrzyjcie do publikacji Jak mówić o większości świata? i obejrzyjcie nasz krótki wideoporadnik.

Temat głodu i niedożywienia jest jednym z najtrudniejszych, które podejmujemy. Wybierając zdjęcia i materiały, z których będziecie korzystać w czasie akcji pamiętajcie o zasadach „Kodeksu w sprawie obrazów i wiadomości dotyczących krajów Południa” – dbałości o godność przedstawianych osób, możliwość oddania im głosu czy decyzji, w jaki sposób chcą być przedstawione. Zadbajcie również o odpowiednie podpisy pod zdjęciami informujące o tym gdzie i kiedy zostało zrobione zdjęcie, kto na nim jest, jakiej sytuacji dotyczy.

W razie jakichkolwiek wątpliwości piszcie do nas śmiało na kampanie@pah.org.pl!

3.    Przeprowadźcie zajęcia edukacyjne o dostępie do żywności.

Pomogą Wam w tym nasze materiały – scenariusze lekcji warsztatów dostosowane do szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych.

4.    Wykorzystajcie wiedzę w działaniu. Podejmijcie nasze wyzwanie i zorganizujcie grę terenową „Głodni wiedzy”!Uczniowie i uczennice Zespołu Szkół nr 28 w Toruniu w trakcie gry „Głodni wiedzy”. Więcej zdjęć można znaleźć tutaj

Scenariusz gry znajdziecie tutaj. Sprawdźcie też, o czym pamiętać w czasie realizacji działań, by wziąć udział w kampanijnej grywalizacji i zdobyć tytuł Szkoły, która Niesie Pomoc. A może szkoła to dla Was za mało? Jeśli tak, przenieście swoje działania na teren miejscowości lub gminy i powalczcie o odznakę specjalną!


5.    Przeprowadźcie zbiórkę i wesprzyjcie nasze projekty żywnościowe w Syrii i na Ukrainie.

Wojna w Syrii trwa już od ponad 5 lat. W tym czasie produkcja żywności spadła o 40%, wzrosły ceny oraz bezrobocie. Powoduje to, że zdobycie pożywienia jest bardzo trudne. W ciężkiej sytuacji są także seniorzy i seniorki na Ukrainie, którzy w obliczu konfliktu często nie są w stanie samodzielnie zadbać o swoje potrzeby takie jak ciepły posiłek w ciągu dnia.

Wykorzystajcie wiedzę, którą zdobyliście w czasie warsztatów oraz gry i pomóżcie nam nieść pomoc w Syrii i na Ukrainie. Zorganizujcie zbiórkę lub sprzedaż gadżetów ze sklepiku PAH w Waszej szkole lub miejscowości!

Pomoże Wam w tym nasza prezentacja zdjęciowa o wyzwaniach związanych z dostępem do żywności w tych krajach.  Pomysły na formę zbiórki oraz wskazówki organizacyjne znajdziecie w krótkim poradniku.

Pamiętajcie, że każde, nawet najmniejsze wsparcie jest bardzo ważne! Im więcej szkół zaangażuje się w zbiórkę tym większej pomocy będziemy mogli udzielić. Nawet kilkunastozłotowe zbiórki przełożyły się na sukces akcji w poprzednich latach: w roku 2015/2016 szkoły zebrały razem 164 000 zł!

Zebrane środki przelejcie na konto PAH: 88-1060-0076-0000-3310-0017-6063. Pamiętajcie o wpisaniu w tytule przelewu "Świat bez Głodu/Syria i Ukraina" oraz podaniu nazwy i adresu szkoły.

Organizacja zbiórek nie jest jednak obowiązkowa. Jeśli nie zdecydujecie się na to działanie, nadal możecie brać udział w akcji.

6.    Pochwalcie się sukcesami i wypełnijcie raport z realizacji akcji!

Relacje z Waszych działań to dla nas niesamowity motywator do pracy. Na ich podstawie będziemy mogli przesyłać Wam podziękowania za udział w akcji oraz przyznawać odznaki niezbędne do zdobycia tytułu “Szkoły, która Niesie Pomoc”.
Najciekawsze i zgodne z zasadami Kodeksu relacje będziemy promować w mediach społecznościowych i newsletterach - zainspirujcie innych swoimi sukcesami! Wskażcie nam też kierunek rozwoju kampanii, Wasze komentarze i uwagi pozwolą na bieżące dostosowywanie akcji do Waszych potrzeb.

Formularz raportu znajdziecie tutaj.

Możecie też do nas pisać i dzwonić - z pytaniami, problemami a także opowieściami o Waszych sukcesach :)

Macie pytania? Piszcie do nas na adres: kampanie@pah.org.pl lub dzwońcie: (22) 828 88 82 wew. 238. Już dziś zgłoście się do udziału w Kampanii i dołączcie do społeczności, która nie boi się wyzwań. Wspólnie pomożemy pomóc Syrii i Ukrainie!