2147 osób ewakuowanych z Aleppo dotarło do obozów dla uchodźców wewnętrznych, w których pracuje Polska Akcja Humanitarna. Pracownicy misji PAH w Syrii dostarczają nowoprzybyłym codziennie prawie 43 tysiące litrów wody. Ciężką sytuację dodatkowo utrudniają niskie temperatury, śnieg i deszcze.


Fot. Maciej Moskwa

Misja Polskiej Akcji Humanitarnej w Syrii prowadzi działania w 50 obozach dla uchodźców wewnętrznych na terenie prowincji Idlib i Aleppo, gdzie obejmuje systematyczną pomocą ok. 35 tys. osób. Do obozów dorarły rodziny przybywające z Aleppo. Nowoprzybyłym PAH dostarcza wodę, buduje niezbędne toalety i latryny, wywozi nieczystości i śmieci.

Na facebookowym profilu Polskiej Akcji Humanitarnej można obejrzeć krótką rozmowę pracownika PAH z mężczyzną, który 2 dni wcześniej opuścił Aleppo.
Zobacz również wypowiedź naszego pracownika w terenie oraz zdjęcia przedstawiające rozpoczętą budowę nowych, niezbędnych toalet i łazienek.


Według raportu Wysokiego Komisarza do spraw Uchodźców (UNHCR) z 19 grudnia, między 16 a 19 grudnia, z Aleppo zostało ewakuowanych ponad 10300 ludzi. Ostrożne szacunki mówią o kolejnych dziesiątkach tysięcy osób, które czekają na możliwość opuszczenia zrujnowanego miasta. Polska Akcja Humanitarna jest gotowa na przybycie kolejnych potrzebujących. Szybka reakcja PAH jest możliwa dzięki niezwykłemu zaangażowaniu polskiego społeczeństwa – wpłatom od osób prywatnych i firm oraz licznym zbiórkom pieniędzy organizowanym oddolnie przez grupy przyjaciół, współpracowników, muzyków, naukowców, szkoły, teatry czy lokale gastronomiczne.


PAH od marca 2013 roku codziennie pomaga potrzebującym bezpośrednio w ogarniętym wojną kraju, zapewniając tysiącom ludzi dostęp do wody, żywności, schronienia i leków. Pracownicy misji PAH w Syrii dostarczają potrzebującym wodę pitną, paczki żywnościowe, artykuły higieniczne i środki czystości, koce, materace, namioty i leki, remontują systemy wodne oraz łazienki i toalety w szkołach, usprawniają i tworzą systemy gospodarki odpadami oraz dostarczają mąkę i drożdże do piekarni, które w zamian utrzymują niskie ceny chleba. W 2016 roku organizacja dotarła z pomocą do około pół miliona ludzi w prowincjach Idlib i Aleppo.

Efekty działań Polskiej Akcji Humanitarnej w Syrii można obejrzeć m.in. na filmie przygotowanym przez syryjskich pracowników PAH.

Jak można pomóc Syryjczykom:

•    Wpłać darowiznę na konto nr 91 1060 0076 0000 3310 0015 4960, dopisek „Syria”
•    Wpłać darowiznę online na stronie PAH – jako cel wybierz „SOS Syria”
•    Dołącz do Klubu PAH SOS i regularnie wspieraj działania PAH w krajach dotkniętych kryzysami humanitarnymi – informacje na stronie Klubu PAH SOS