W Sudanie Południowym ogłoszono pierwszą od sześciu lat klęskę głodu. Natychmiastowej pomocy potrzebują także mieszkańcy Somalii i innych państw regionu – w sumie ponad 21 milionów ludzi. Polska Akcja Humanitarna, która od lat prowadzi stałe misje w Sudanie Południowym i Somalii, apeluje o wsparcie.


fot. Wojciech Woźny

Klęska głodu ogłoszona w tym tygodniu w dwóch okręgach południowosudańskiego stanu Unity oznacza bezpośrednie zagrożenie życia dla 100 tysięcy ludzi. Natychmiastowe działania są konieczne, żeby zapobiec rozprzestrzenieniu się kryzysu na inne regiony kraju, w którym wystarczającej ilości pożywienia nie ma obecnie prawie pięć milionów osób.

Klęska głodu zagraża także mieszkańcom Somalii – w tej chwili pomocy żywnościowej potrzebują pilnie prawie 3 miliony Somalijczyków. Jak szacują organizacje humanitarne działające w regionie, problem dotyczy w sumie ponad 21 milionów mieszkańców Sudanu Południowego, Somalii, Ugandy, Kenii i Etiopii, w tym prawie 900 tys. dzieci dotkniętych ostrym niedożywieniem.

Przyczyną są przede wszystkim panujące w regionie susze, niskie plony i wysokie ceny żywności. Kryzys jest najcięższy w Somalii i Sudanie Południowym – krajach, w których toczą się długotrwałe konflikty i nie ma instytucji państwowych, które mogłyby w sposób kompleksowy zająć się rozwiązywaniem problemu.

W związku z obecnym kryzysem, misje Polskiej Akcji Humanitarnej w Sudanie Południowym i w Somalii planują rozszerzyć działania pomocowe.

Jak możesz pomóc:

•    Wpłać dowolną kwotę na konto – Alior Bank S.A. 91 1060 0076 0000 3310 0015 4960 z dopiskiem „SOS GŁÓD”
•    Wpłać darowiznę online na stronie www.pah.org.pl/wspieraj – jako cel darowizny wybierz „SOS GŁÓD”
•    Dołącz do Klubu PAH SOS i regularnie wspieraj działania PAH w krajach dotkniętych kryzysem humanitarnym