Weźcie udział w akcji i dołączcie do szkół, które świętują koniec roku szkolnego niosąc realną pomoc! W ramach podziękowań za wspólną całoroczną pracę ofiarujcie zamiast kwiatów swoje zaangażowanie na rzecz osób dotkniętych skutkami suszy w Somalii i konfliktu zbrojnego w Sudanie Południowym.


Kobiety gotują ryż dla osób przybywających do obozu dla osób wewnętrznie przemieszczonych. Z powodu suszy codziennie trafiają do niego nowe osoby. Somalia, marzec 2017. Fot. Maciej Moskwa/TESTIGO/Polska Akcja Humanitarna

Ponad 6 milionów Somalijczyków i Somalijek oraz prawie 5 milionów Południowosudańczyków i Południowosudanek ma ograniczony dostęp do jedzenia. Co możecie zrobić, by wspólnie z nami dotrzeć do nich z pomocą?

1.    Zarejestrujcie swoją szkołę lub grupę - wypełnijcie formularz on-line.     

Uwaga! Zgłoszenia mogą dokonać pełnoletni opiekunowie bądź opiekunki grup młodzieży - pracownicy i pracownice szkół, instytucji kultury czy bibliotek. Jeśli jesteście nieformalną grupą młodzieżową i nie macie wsparcia osoby dorosłej, napiszcie do nas na adres kampanie@pah.org.pl.

2.    Zajrzyjcie do publikacji Jak mówić o większości świata? i obejrzyjcie naszą animację oraz wideoporadnik.

Mówienie o wyzwaniach globalnych takich jak niedożywienie i głód wymaga  od nas pewnego przygotowania – otwarcia na perspektywę mieszkańców i mieszkanek innych krajów,
dużej uważności w doborze wiadomości i obrazów, którymi posługujemy się przekazując wiedzę innym oraz skupienia na wyjaśnieniu przyczyn i skutków zjawisk zamiast szokowania odbiorców i odbiorczyń cierpieniem i problemami osób pozbawionych dostępu do żywności. Zdobywanie i przekazywanie rzetelnej wiedzy jest podstawą niesienia mądrej pomocy!  W razie jakichkolwiek wątpliwości piszcie do nas śmiało na kampanie@pah.org.pl.

3.    Przeprowadźcie zajęcia edukacyjne.  
Pomogą Wam w tym nasze materiały – scenariusze lekcji dostosowane do szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych.

4.    Dowiedzcie się więcej o sytuacji w Somalii i Sudanie Południowym i przygotujcie szkolną lub lokalną kampanię informacyjną. Rozegrajcie również pomoc z naszą grą multimedialno-terenową!

Dotrzyjcie z informacjami o kryzysie żywnościowym w Somalii i Sudanie Południowym do swoich szkolnych kolegów i koleżanek oraz mieszkańców i mieszkanek najbliższej okolicy. Im więcej osób pozna przyczyny i skutki tej trudnej sytuacji tym większa szansa, że ktoś zdecyduje się zaangażować w niesienie pomocy razem z Wami.

W przygotowaniu kampanii pomoże Wam nasza prezentacja o suszy w Somalii oraz konflikcie zbrojnym w Sudanie Południowym, filmy z naszych działań w tych krajach oraz wideoporadnik z cennymi wskazówkami. Wszystkie materiały znajdziecie tutaj (materiały będą dostępne 29 maja). 

Szkoły ponadpodstawowe zachęcamy również do udziału w naszej grze multimedialno-terenowej „Rozegraj Pomoc”, dzięki której będziecie mieli szansę zmierzyć się z wyzwaniami udzielania pomocy humanitarnej uchodźcom i uchodźczyniom wewnętrznym w Sudanie Południowym. Napiszcie na adres kampanie@pah.org.pl, by uzyskać hasła dostępu oraz instrukcję prowadzenia gry.

5.    Przygotujcie symboliczne podziękowania dla nauczycieli i nauczycielek na zakończenie roku szkolnego i przekażcie pieniądze, za które kupilibyście kwiaty na działania w Somalii i w Sudanie Południowym.

Zachęcamy Was do wręczenia nauczycielom i nauczycielkom samodzielnie przygotowanych podziękowań i papierowych niebieskich kwiatów, które będą symbolem Waszego zaangażowania w niesienie pomocy humanitarnej. Gotowy wzór podziękowań oraz przygotowania kwiatów znajdziecie tutaj (materiały dostępne od 29 maja).

Połączcie zakończenie roku szkolnego ze zbiórką pieniędzy lub sprzedażą gadżetów, dzięki którym będziemy mogli kontynuować działania wspierające osoby dotknięte skutkami suszy w Somalii i konfliktu zbrojnego w Sudanie Południowym. Więcej dowiedzie się o nich z artykułu (materiał dostępny od 29 maja). Możecie również wyjść ze zbiórką do swojej społeczności lokalnej – mieszkańców i mieszkanek, władz miejscowości, lokalnych przedsiębiorców i przedsiębiorczyń. 

Zebrane środki przelejcie na konto PAH: 88-1060-0076-0000-3310-0017-6063. Pamiętajcie o wpisaniu w tytule przelewu "Zamiast Kwiatka Niosę Pomoc" oraz podaniu nazwy i adresu szkoły. Prześlijcie nam również dowód wpłaty na adres kampanie@pah.org.pl.

6.    Pochwalcie się sukcesami i wypełnijcie raport z realizacji akcji!  

Relacje z Waszych działań to dla nas niesamowity motywator do pracy. Na ich podstawie będziemy mogli przesyłać Wam podziękowania za udział w akcji oraz przyznawać odznaki niezbędne do zdobycia tytułu “Szkoły, która Niesie Pomoc”. 

Najciekawsze i zgodne z zasadami Kodeksu relacje będziemy promować w mediach społecznościowych i newsletterach - zainspirujcie innych swoimi sukcesami! Wskażcie nam też kierunek rozwoju kampanii, Wasze komentarze i uwagi pozwolą na bieżące dostosowywanie akcji do Waszych potrzeb. 

Formularz raportu znajdziecie tutaj.

Możecie też do nas pisać i dzwonić - z pytaniami, problemami a także opowieściami o Waszych sukcesach :)  Macie pytania? Piszcie do nas na adres: kampanie@pah.org.pl lub dzwońcie: (22) 828 88 82 wew. 238. Już dziś zgłoście się do udziału w Kampanii i dołączcie do społeczności, która nie boi się wyzwań. Wspólnie pomożemy pomóc Somalii i Sudanowi Południowemu!