W Sudanie Południowym działamy już od 2006 roku. Nasza misja specjalizuje się w niesieniu pomocy w zakresie wodno-sanitarnym (m.in. budowa i remont studni, szkolenie ludności z zakresu higieny). W Sudanie Południowym działa nasz Zespół Reagowania Natychmiastowego (Emergency Response Team), który może natychmiastowo dotrzeć z pomocą do potrzebujących.


Mieszkańcy wioski czekają na rozpoczęcie demonstracji sposobu filtrowania wody. Gumruk, South Sudan, 2013/ Fot. Tomasz Woźny

Sytuacja w kraju:

Pomimo ogłoszenia niepodległości w lipcu 2011 roku, poprawa życia mieszkańców Sudanu Południowego następuje bardzo powoli. Odbudowy kraju nie ułatwia bieżąca sytuacja polityczno-etniczna, która doprowadziła pod koniec 2013 r.  do wybuchu walk między rządzącym plemieniem Dinka a opozycyjnymi Nuerami. Strach przed toczącymi się walkami i pogarszająca się sytuacja humanitarna sprawiły, że ponad 1,5 miliona ludzi zdecydowało się na opuszczenie swych domów w poszukiwaniu bezpiecznego miejsca. Warunki, w jakich żyją uchodźcy wewnętrzni są bardzo trudne – obozy często są przeludnione; w miejscach schronienia brakuje wody, żywności, opieki medycznej. Zagrożenie powodziowe, napaści wojsk, kradzieże bydła i trudne warunki powodują kolejne przemieszczenia ludności.

Działania PAH:

Polska Akcja Humanitarna pomaga w Sudanie Południowym już od 2006 roku. Naszą główną specjalizacją są projekty wodno-sanitarne (budowa i remont studni, szkolenie ludności z zakresu higieny). Obecnie prowadzimy projekty  skierowane do osób poszkodowanych w wyniku kryzysu humanitarnego w stanach Jonglei, Unity i Upper Nile. Pomoc dotyczy działań wodno-sanitarnych i dystrybucji nieżywnościowych środków pierwszej potrzeby. W Sudanie Południowym działa Zespół Reagowania Natychmiastowego (Emergency Response Team), który może natychmiastowo dotrzeć z pomocą do potrzebujących. Jest to szczególnie potrzebne ze względu na masowe przemieszczanie się ludności oraz niestabilną sytuację w kraju.
Więcej o naszych działaniach w Sudanie Południowym czytaj tutaj.

Zobacz:


Jak POMAGAĆ:
WPŁAĆ ON-LINE. Wybierz cel darowizny "Sudan Południowy"
WPŁAĆ na konto PAH: BPH S.A. 91 1060 0076 0000 3310 0015 4960 z dopiskiem "Sudan Południowy" Numer IBAN : PL91 1060 0076 0000 3310 0015 4960 SWIFT: BPHKPLPK
DOŁĄCZ do Klubu PAH SOS
PRZYŁĄCZ swoją firmę do Klubu PAH SOS Biznes