Wyobraź sobie, że nie umiesz czytać – jak wtedy poradziłbyś sobie we współczesnej rzeczywistości?
Mimo, iż prawo do nauki jest jednym z podstawowych praw człowieka, dziesiątki milionów ludzi jest pozbawionych szansy na uzyskanie podstawowej edukacji.


Dzieci w drodze do szkoły, Afganistan, fot. Marcin Suder

W krajach Globalnego Południa mało który nastolatek marzy o wagarach. W Afganistanie dzieci chodzą do szkoły przez pola minowe. Często idą godzinami, w palącym słońcu lub w śniegu, w klapkach, bez skarpetek. Te dzieci chcą się uczyć, a ich rodzice naprawdę chcą dać im wykształcenie. Niestety, nie zawsze jest to możliwe – czasem szkoła jest po prostu za daleko, by dziecko mogło do niej dotrzeć, a rodziny nie stać nawet na zeszyt i długopis.

Dzieci, które mają możliwość zdobycia wykształcenia są zdeterminowane, by tę możliwość wykorzystać. Nauka to dla nich nie tylko wiedza czy praca – to dłuższe i zdrowsze życie, bez przemocy i ubóstwa. To od nas zależy, czy damy im na to szansę. Ty możesz nam w tym pomóc.
W najbiedniejszych, zniszczonych wojną lub klęskami żywiołowymi krajach świata staramy się realizować projekty, które umożliwią ludziom dostęp do edukacji. Robimy co w naszej mocy, by działały szkoły, gdzie dzieci i niepiśmienni dorośli mogą nauczyć się czytać i pisać. Swoją działalnością obejmujemy również przebywające w Polsce dzieci uchodźców, które żeby uczestniczyć w lekcjach w polskiej szkole musza najpierw opanować nasz język.

Bo jeśli ktoś nie dostanie szansy na podstawowe wykształcenie, to jak ma zadbać o swoją przyszłość?