57 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji na poziomie podstawowym. Czy wiecie dlaczego? Sprawdźcie swoją wiedzę i wykorzystajcie ją w działaniu w ramach Akcji Edukacja! Nieście pomoc razem z PAH w Somalii i w Iraku.


Szkoła w Mogadiszu. Somalia, 2016r.

Somalia jest jednym z krajów, w których działa Polska Akcja Humanitarna. Jednym z największych wyzwań, z którymi mierzą się jego mieszkańcy i mieszkanki jest utrudniony dostęp do wody i sanitariatów. Ale co to ma wspólnego z edukacją? Zobaczcie wywiad z Klaudią Jankowską, koordynatorką programu misji PAH w Somalii.

Wyzwania dotyczące dostępu do edukacji stoją również przed uczniami i uczennicami szkół w irackim Kurdystanie. Wiele szkół w tym regionie wymaga generalnego remontu ścian, dachów, łazienek czy wymiany instalacji elektrycznej oraz drzwi i okien. Dlaczego? Odpowiedź znajdziecie w prezentacji zdjęciowej.   

Przed Wami ważne zadanie. Wesprzyjcie nas w ułatwianiu młodym ludziom pójścia do szkoły. Co musicie zrobić? To proste!

1.    Zarejestrujcie swoją szkołę lub grupę - wypełnijcie formularz on-line.

Uwaga! Zgłoszenia mogą dokonać pełnoletni opiekunowie bądź opiekunki grup młodzieży - pracownicy i pracownice szkół, instytucji kultury czy bibliotek. Jeśli jesteście nieformalną grupą młodzieżową i nie macie wsparcia osoby dorosłej, napiszcie do nas na adres kampanie@pah.org.pl.

   2.     Zajrzyjcie do publikacji Jak mówić o większości świata? i obejrzyjcie nasz krótki wideoporadnik.

Mówienie o wyzwaniach globalnych takich jak dostęp do edukacji wymaga od nas pewnego przygotowania – otwarcia na perspektywę mieszkańców i mieszkanek innych krajów, dużej uważności w doborze wiadomości i obrazów, którymi posługujemy się przekazując wiedzę innym oraz skupienia na wyjaśnieniu przyczyn i skutków zjawisk zamiast szokowania odbiorców i odbiorczyń cierpieniem i problemami osób pozbawionych możliwości edukacji. Zdobywanie i przekazywanie rzetelnej wiedzy jest podstawą niesienia mądrej pomocy!  W razie jakichkolwiek wątpliwości piszcie do nas śmiało na kampanie@pah.org.pl.

  3.    Przeprowadźcie zajęcia edukacyjne o dostępie do edukacji na świecie.

Pomogą Wam w tym nasze materiały. Dzięki nim poznacie bariery, które uniemożliwiają dzieciom chodzenie do szkoły, zrozumiecie ich przyczyny oraz dowiecie się, jak można przeciwdziałać temu problemowi.  Chcecie dowiedzieć się więcej? Skorzystajcie z kursu e-learningowego o dostępie do edukacji na świecie. Udział w kursie jest darmowy, znajdziecie go tutaj. Wystarczy założyć konto i wybrać odpowiedni moduł. Za realizację kursu Wasz zespół otrzyma specjalną odznakę. Sprawdźcie, co możecie dzięki temu zyskać.

4.    Wykorzystajcie wiedzę w działaniu. Podejmijcie jedno z naszych wyzwań i zrealizujcie inicjatywę szkolną! 

●    Zorganizujcie pokaz prezentacji o dostępie do edukacji (szkoły podstawowe) lub mowy, którą wygłosiła Kakenya Ntaiya na konferencji TEDxMidAtlantic (szkoły ponadpodstawowe) i podyskutujcie o tym, jak Wy możecie wykorzystać własną wiedzę, by pomóc młodym z Globalnego Południa.

●    Wciągnjcie uczniów i uczennice Waszej szkoły do zabawy i przeprowadźcie dla nich grę terenową “Wiedza to potęgi klucz”.
Dzięki materiałom z naszego narzędziownika nauczycie się planowania inicjatyw i realizowania ich bez przeszkód. To ważne umiejętności, które na pewno przydadzą się Wam w przyszłości!  Sprawdźcie, o czym pamiętać w czasie realizacji działań. A może szkoła to dla Was za mało? Jeśli tak, przenieście swoje działania na teren miejscowości lub gminy i powalczcie o odznakę specjalną!  

5.    Przeprowadźcie zbiórkę, która pomóżcie nam zorganizować kluby higieny w somalijskich szkołach lub odbudować szkoły w irackim Kurdystanie.  Zorganizujcie zbiórkę lub sprzedaż gadżetów ze sklepiku PAH w Waszej szkole lub miejscowości. Pomogą Wam w tym nasze materiały promocyjne – plakaty, filmik z Somalii i prezentacja zdjęciowa. Pomysły na formę zbiórki oraz wskazówki organizacyjne znajdziecie w krótkim poradniku.

Pamiętajcie, że każde, nawet najmniejsze wsparcie jest bardzo ważne! Im więcej szkół zaangażuje się w zbiórkę tym większej pomocy będziemy mogli udzielić. Nawet kilkunastozłotowe zbiórki przełożyły się na sukces akcji w poprzednich latach: w roku 2014/2015 szkoły zebrały razem prawie 200 000 zł, co niemal w całości pokryło koszty budowy szkoły w zniszczonym przez trzęsienie ziemi Nepalu!

Zebrane środki przelejcie na konto PAH: 88-1060-0076-0000-3310-0017-6063. Pamiętajcie o wpisaniu w tytule przelewu "Akcja Edukacja/Somalia" lub „Akcja Edukacja/Irak” oraz podaniu nazwy i adresu szkoły. 

Organizacja zbiórek nie jest jednak obowiązkowa. Jeśli nie zdecydujecie się na to działanie, nadal możecie brać udział w akcji.  

6.    Pochwalcie się sukcesami i wypełnijcie raport z realizacji akcji!  

Relacje z Waszych działań to dla nas niesamowity motywator do pracy. Na ich podstawie będziemy mogli przesyłać Wam podziękowania za udział w akcji oraz przyznawać odznaki niezbędne do zdobycia tytułu “Szkoły, która Niesie Pomoc”.  

Najciekawsze relacje będziemy promować w mediach społecznościowych i newsletterach - zainspirujcie innych swoimi sukcesami! Wskażcie nam też kierunek rozwoju kampanii, Wasze komentarze i uwagi pozwolą na bieżące dostosowywanie akcji do Waszych potrzeb.  

Formularz raportu znajdziecie tutaj.  

Możecie też do nas pisać i dzwonić - z pytaniami, problemami a także opowieściami o Waszych sukcesach :)   Macie pytania? Piszcie do nas na adres: kampanie@pah.org.pl lub dzwońcie: (22) 828 88 82 wew. 238. Już dziś zgłoście się do udziału w Kampanii i dołączcie do społeczności, która nie boi się wyzwań. Wspólnie pomożemy rozwinąć kluby higieny w Somalii i odbudować szkoły w Iraku!