57 milionów dzieci na świecie nie ma dostępu do edukacji na poziomie podstawowym. Czy wiecie dlaczego? Sprawdźcie swoją wiedzę i wykorzystajcie ją w działaniu w ramach Akcji Edukacja!


Szkoła w Mogadiszu. Somalia, 2016r.

Somalia jest jednym z krajów, w których działa Polska Akcja Humanitarna. Jednym z największych wyzwań, z którymi mierzą się jego mieszkańcy i mieszkanki jest utrudniony dostęp do wody i sanitariatów. Ale co to ma wspólnego z edukacją? Zobaczcie wywiad z Klaudią Jankowską, koordynatorką programu misji PAH w Somalii (film dostępny tutaj).

Przed Wami ważne zadanie. Wesprzyjcie nas w ułatwianiu młodym ludziom pójścia do szkoły. Co musicie zrobić? To proste!1.    Zarejestrujcie swoją szkołę lub grupę - wypełnijcie formularz on-line.
   
Uwaga! Zgłoszenia mogą dokonać pełnoletni opiekunowie bądź opiekunki grup młodzieży - pracownicy i pracownice szkół, instytucji kultury czy bibliotek. Jeśli jesteście nieformalną grupą młodzieżową i nie macie wsparcia osoby dorosłej, napiszcie do nas na adres kampanie@pah.org.pl.

2.    Przeprowadźcie zajęcia edukacyjne o dostępie do edukacji na świecie.

Pomogą Wam w tym nasze materiały - scenariusze lekcji i warsztatów oraz publikacja o edukacji dostosowane do szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych.

Dzięki nim poznacie bariery, które uniemożliwiają dzieciom chodzenie do szkoły, zrozumiecie ich przyczyny oraz dowiecie się, jak można przeciwdziałać temu problemowi.

Chcecie dowiedzieć się więcej? Skorzystajcie z kursu e-learningowego o dostępie do edukacji na świecie. Udział w kursie jest darmowy, znajdziecie go tutaj. Wystarczy założyć konto i wybrać odpowiedni moduł. Za realizację kursu Wasz zespół otrzyma specjalną odznakę. Sprawdźcie, co możecie dzięki temu zyskać.

3.    Wykorzystajcie wiedzę w działaniu. Podejmijcie jedno z naszych wyzwań i zrealizujcie inicjatywę szkolną!

●    Zorganizujcie pokaz prezentacji o dostępie do edukacji (szkoły podstawowe) lub mowy, którą wygłosiła Kakenya Ntaiya na konferencji TEDxMidAtlantic (szkoły ponadpodstawowe) i podyskutujcie o tym, jak Wy możecie wykorzystać własną wiedzę, by pomóc młodym z Globalnego Południa.

●    Wciągnjcie uczniów i uczennice Waszej szkoły do zabawy i przeprowadźcie dla nich grę terenową “Wiedza to potęgi klucz”.
Dzięki materiałom z naszego narzędziownika nauczycie się planowania inicjatyw i realizowania ich bez przeszkód. To ważne umiejętności, które na pewno przydadzą się Wam w przyszłości!

Sprawdźcie, o czym pamiętać w czasie realizacji działań (poradnik dostępny wkrótce). A może szkoła to dla Was za mało? Jeśli tak, przenieście swoje działania na teren miejscowości lub gminy i powalczcie o odznakę specjalną!

4.    Przeprowadźcie zbiórkę, która pomóżcie nam zorganizować kluby higieny w somalijskich szkołach.

Pamiętacie, co o klubach higieny mówiła Ania Geller w tym filmiku? Znajomość i przestrzeganie zasad higieny wpływa nie tylko na zdrowie uczniów i uczennic, ale także na ich obecność w szkole. Możecie mieć swój wkład w organizację tych ważnych zajęć - zorganizujcie zbiórkę lub sprzedaż gadżetów ze sklepiku PAH w Waszej szkole lub miejscowości.

Pokażcie innym wywiad o dostępie do edukacji w Somalii. Możecie wykorzystać również nasz zestaw zdjęć oraz krótki film o Somalii. Pomysły na formę zbiórki oraz wskazówki organizacyjne znajdziecie w krótkim poradniku.

Pamiętajcie, że każde, nawet najmniejsze wsparcie jest bardzo ważne! Im więcej szkół zaangażuje się w zbiórkę tym większej pomocy będziemy mogli udzielić. Nawet kilkunastozłotowe zbiórki przełożyły się na sukces akcji w poprzednich latach: w roku 2014/2015 szkoły zebrały razem prawie 200 000 zł, co niemal w całości pokryło koszty budowy szkoły w zniszczonym przez trzęsienie ziemi Nepalu!

Zebrane środki przelejcie na konto PAH: 88-1060-0076-0000-3310-0017-6063. Pamiętajcie o wpisaniu w tytule przelewu "Akcja Edukacja/Somalia" oraz podaniu nazwy i adresu szkoły.

Organizacja zbiórek nie jest jednak obowiązkowa. Jeśli nie zdecydujecie się na to działanie, nadal możecie brać udział w akcji.

5.    Pochwalcie się sukcesami i wypełnijcie raport z realizacji akcji!

Relacje z Waszych działań to dla nas niesamowity motywator do pracy. Na ich podstawie będziemy mogli przesyłać Wam podziękowania za udział w akcji oraz przyznawać odznaki niezbędne do zdobycia tytułu “Szkoły, która Niesie Pomoc”.

Najciekawsze relacje będziemy promować w mediach społecznościowych i newsletterach - zainspirujcie innych swoimi sukcesami! Wskażcie nam też kierunek rozwoju kampanii, Wasze komentarze i uwagi pozwolą na bieżące dostosowywanie akcji do Waszych potrzeb.

Formularz raportu dostępny tutaj.

Możecie też do nas pisać i dzwonić - z pytaniami, problemami a także opowieściami o Waszych sukcesach :)

Macie pytania? Piszcie do nas na adres: kampanie@pah.org.pl lub dzwońcie: (22) 828 88 82 wew. 238. Już dziś zgłoście się do udziału w Kampanii i dołączcie do społeczności, która nie boi się wyzwań. Wspólnie pomożemy rozwinąć kluby higieny w Somalii!