Włączyliśmy się w międzynarodowy projekt namalowania przez dzieci z różnych krajów największego obrazu na świecie.


fot. Piotr Molecki/KPRP

11 października w Pałacu Prezydenckim dzieci z Polski namalowały „polską część” największego obrazu świata. W malowaniu wzięła udział między innymi Pierwsza Dama Anna Komorowska. Dzieci malowały na płótnie między innymi Pajacyka – symbol walki z głodem w Polsce i na świecie.

Malowanie największego obrazu na świecie trwa od 1996 r. Wówczas pierwszą część płótna namalowały dzieci z Bangladeszu. Płótna wykonane przez dzieci z różnych krajów, przedstawicieli różnych wyznań i grup etnicznych – mają zostać połączone i zaprezentowane podczas igrzysk olimpijskich w Tokio 2020 roku. Następnie płótno zostanie zamknięte w kapsule czasu i zakopane w podziemiach jednej ze szkół w Hiroszimie. Do tej pory w projekcie wzięły udział dzieci z 80 krajów. Inicjatorem akcji jest japońska organizacja Earth Identity Projects działająca na rzecz pojednania i pokoju na świecie.

W czasie spotkania w Pałacu szefowa organizacji Hiroko Kawahara podziękowała Polakom, którzy za pośrednictwem Polskiej Akcji Humanitarnej odbudowali przedszkole w Kasenummie zniszczone podczas trzęsienia ziemi w Japonii w 2011 r.  "Obraz namalowany przez polskie dzieci zostanie połączony z obrazem namalowanym przez dzieci z przedszkola w Kesennumie. W ten sposób powstanie największy polsko-japoński obraz na świecie" - mówiła. "Staliście się częścią wielkiego projektu obejmującego dzieci na całym świecie" - zwróciła się do małych malarzy Małżonka Prezydenta. Podkreśliła, że płótno namalowane przez najmłodszych jest przesłaniem dla dzieci, które przyjdą na świat w przyszłości. "-Cieszę się, że wasze prace są bardzo kolorowe i bardzo radosne. Taki przekaz pójdzie dla następnych pokoleń" - mówiła  Anna Komorowska. Małżonka Prezydenta RP podpisała się na malowidle, a jeden z małych malarzy obrysował na płótnie kontur jej dłoni. Janina Ochojska wyraziła nadzieję, że dzieci, które w przyszłości zobaczą obraz, nie będą głodowały, "że w tym czasie nie będzie w ogóle na świecie dzieci, które umierają z głodu".