en
AAA
en
AAA

Głód w Sudanie Południowym i Somaliiback

Polska Akcja Humanitarna alarmuje: ponad 6 milionów Somalijczyków potrzebuje pilnej pomocy w związku z utrzymującą się suszą i brakiem żywności. Dramatyczna jest również sytuacja w Sudanie Południowym, gdzie wskutek wewnętrznego konfliktu ograniczony dostęp do jedzenia ma prawie 5 milionów ludzi. PAH, która od lat prowadzi stałe misje w obu tych krajach, podjęła działania, którymi planuje objąć kilkadziesiąt tysięcy potrzebujących zanim kryzys przerodzi się w klęskę głodu

Susza w Somalii zmusiła już ponad ćwierć miliona ludzi do poszukiwania ratunku w innych regionach kraju. Tysiące osób z terenów rolniczych, które wskutek suszy straciły plony i zwierzęta hodowlane, dociera między innymi w okolice Mogadiszu, gdzie Polska Akcja Humanitarna od 3 lat prowadzi działania w obozach dla osób wewnętrznie przemieszczonych.
W związku z suszą codziennie do obozów przybywa wiele nowych rodzin, które nie mają tak naprawdę nic – mówi Anna Geller z misji PAH w Somalii – Muszą zorganizować sobie tutaj życie na nowo. Nie mają schronień, nie mają też dostępu do jedzenia. Żeby mieć pewność, że nie ma rodzin, które zostaną bez dostępu do wody – dodaje – staramy się jak najszybciej zapewnić kolejne źródła jej poboru. To wymaga czasu, potrzebne są również dodatkowe fundusze.
Polska Akcja Humanitarna instaluje obecnie w obozach wokół Mogadiszu dodatkowe bezpieczne źródła wody, dzięki czemu przybywający do miasta ludzie nie tylko mają co pić i w czym gotować, ale są także chronieni przed groźnymi chorobami, takimi jak cholera czy ostra biegunka. 2300 rodzin otrzymało od PAH wiadra, kanistry, mydło i tabletki do uzdatniania wody.
Jeśli trwająca od kwietnia do czerwca pora deszczowa – zgodnie z prognozami – przyniesie zbyt mało opadów, w połowie roku kryzys żywnościowy w Somalii może się przerodzić w klęskę głodu większą niż ta z 2011 roku, kiedy śmierć poniosło ponad ćwierć miliona Somalijczyków. PAH apeluje – wciąż można zapobiec temu scenariuszowi.

Klęska głodu zagraża również mieszkańcom Sudanu Południowego, gdzie w lutym tego roku ogłoszono ją – po raz pierwszy od 6 lat – w dwóch okręgach stanu Unity.
Głównym problemem w Unity – mówi Jackson Mungoni z misji PAH w Sudanie Południowym – jest to, że od długiego czasu toczą się tam walki. Ludzie, uciekając przed walkami, zostają bez niczego – tracą miejsce zamieszkania, uprawy, wszelkie środki do życia. Często kilkadziesiąt osób dzieli jeden garnek. Jeśli nie uda się złowić ryb – a mało kto ma wędkę – do garnka trafiają liście drzew i lilie czy hiacynt wodny.
Polska Akcja Humanitarna, która od 10 lat prowadzi w Sudanie Południowym stałą misję, rozpoczyna działania w stanie Unity. We współpracy z innymi organizacjami w kompleksowy sposób odpowiada na najpilniejsze potrzeby mieszkańców stanu, zapewniając potrzebującym dostęp do czystej wody, jedzenia i schronienia. Działania PAH skupiają się na stworzeniu mieszkańcom Unity warunków do samodzielnej egzystencji – stąd m.in. dystrybucja nasion i narzędzi do uprawy roli oraz połowu ryb.
Prognozy wskazują, że kryzys żywnościowy w Sudanie Południowym osiągnie szczyt między majem a lipcem.

Dlatego tak ważne jest, żeby działać już dziś – zatrzymajmy kryzys zanim przerodzi się w  klęskę głodu!

Jak możesz pomóc:

•    Wpłać dowolną kwotę na konto – Alior Bank S.A. 91 1060 0076 0000 3310 0015 4960 z dopiskiem „SOS GŁÓD”
•    Wpłać darowiznę online na stronie www.pah.org.pl/wspieraj – jako cel darowizny wybierz „SOS GŁÓD”
•    Dołącz do Klubu PAH SOS i regularnie wspieraj działania PAH w krajach dotkniętych kryzysem humanitarnym

Dane są podawane dobrowolnie, ale są konieczne do przekazania darowizny za pośrednictwem PayU.
Darowiznę można przekazać także bez pośrednictwa PayU za pomocą przelewu tradycyjnego, sprawdź numer rachunku tutaj.