AAA
AAA

irak i kurdystanwpłać

PAH W IRAKU

Długotrwały konflikt w Iraku spowodował, że aż 6,7 miliona osób potrzebuje pomocy humanitarnej. Mimo oficjalnego zakończenia wojny, nadal ponad 2 miliony ludzi nie może wrócić do swoich domów. W większości wypadków nie mają do czego wracać. Ich domy zostały zniszczone lub w okolicy wciąż jest niebezpiecznie.

Głównym problemem jest brak możliwości zaspokojenia najbardziej podstawowych potrzeb, takich jak dostęp do wody, żywności, schronienia i niezbędnych produktów higienicznych. Ludzie, przemieszczając się w poszukiwaniu bezpieczniejszej przestrzeni, zabierają ze sobą tylko najbardziej potrzebne rzeczy, mają trudności ze znalezieniem czystej wody, czy stałym zaopatrzeniem w żywność.

CO ROBI POLSKA AKCJA HUMANITARNA?

Polska Akcja Humanitarna działała już w Iraku w latach 2003-2007. Nasza praca skupiała się na dostępie do wody i edukacji: odbudowaliśmy szkoły i usprawnialiśmy zniszczoną infrastrukturę wodno-sanitarną.

Do Iraku wróciliśmy pod koniec 2016 roku w odpowiedzi na pogarszającą się sytuację ludności cywilnej w wyniku walk zbrojnych w Mosulu. Natychmiast rozpoczęliśmy działania pomocowe skierowane do mieszkańców miasta – dostarczyliśmy paczki żywnościowe, pakiety higieniczne, wodę.

Na terenie irackiego Kurdystanu działa nasz Zespół Reagowania Natychmiastowego, który po rozpoznaniu potrzeb udziela adekwatnej pomocy osobom uciekającym z północno-wschodniej Syrii. W wyniku ofensywy militarnej, która miała miejsce w październiku 2019 roku, ponad 190 tysięcy osób musiało opuścić swoje domy. Pomagamy tym, którzy schronienie znaleźli w obozie Bardarash w irackim Kurdystanie. Zapewniamy im wodę, dostęp do toalet, odprowadzamy odpady, wywozimy śmieci, rozdajemy pakiety higieniczne.

Stałą misję w Syrii rozpoczęliśmy w 2013 roku. Dostarczaliśmy pomoc humanitarną w prowincjach Idlib i Aleppo. Zapewnialiśmy ludziom dostęp do czystej wody oraz paczki higieniczne z najpotrzebniejszymi produktami. Najbardziej potrzebujący otrzymali paczki żywnościowe i zestawy do uprawy mikro ogrodów. Dzieciom, które szczególnie cierpią podczas kryzysu humanitarnego, dostarczaliśmy żywność specjalistyczną.

W grudniu 2016 roku dużym echem odbiła się ewakuacja ludności ze wschodniego Aleppo. Dziesiątki tysięcy ludzi zostało w bardzo krótkim czasie ewakuowanych z miasta.  Zorganizowaliśmy natychmiastową pomoc dla osób, które docierały do obozów dla osób wewnętrznie przemieszczonych. Zbudowaliśmy latryny,  punkty mycia rąk oraz nowe stacje pompujące wodę. Nowo przybyłym rozdawaliśmy również paczki żywieniowe i higieniczne.

Brak artykułów

Dane są podawane dobrowolnie, ale są konieczne do przekazania darowizny za pośrednictwem PayU.
Darowiznę można przekazać także bez pośrednictwa PayU za pomocą przelewu tradycyjnego, sprawdź numer rachunku tutaj.