pl
AAA
pl
AAA

SOS Indonezjapowrót

fot. Beawiharta/REUTERS/FORUM.

1,5 miliona osób poszkodowanych w wyniku tsunami i trzęsienia ziemi w Indonezji potrzebuje natychmiastowej pomocy. Apelujemy o wsparcie!

Sytuacja mieszkańców wyspy Sulawesi jest dramatyczna. Żywioł zabił ponad 1300 osób, pod zawalonymi budynkami wciąż odnajdywani są żywi ludzi. Setki tysięcy osób straciło dobytek całego życia.

Najbardziej poszkodowane w wyniku trzęsienia ziemi i tsunami są rejony Palu i Sigi, gdzie według szacunków zniszczeniu uległa aż połowa budynków. W samym mieście Palu 1700 domów wraz z ich mieszkańcami zostało pochłoniętych przez zwały ziemi. Dziesiątki tysięcy ludzi straciło dach nad głową. Wielu z nich od kilku dni nic nie jadło, są skrajnie wycieńczeni i narażeni na choroby.

Pierwsze dni udzielania pomocy są kluczowe dla ograniczenia skali katastrofy humanitarnej. Ludziom w tej chwili najbardziej brakuje żywności, leków, dostępu do wody pitnej i prowizorycznych schronień.

Zniszczeniu uległy także szpitale, a te z nich, które działają, są przepełnione i nie mogą przyjmować już więcej pacjentów. Uszkodzone systemy sanitarne i brak pomocy medycznej powodują, że istnieje bardzo wysokie ryzyko wybuchu epidemii.

Prawie 50 tysięcy ludzi, którzy musieli opuścić swoje domy, wciąż przebywa w prowizorycznych centrach ewakuacyjnych. Ratownicy wciąż nie dotarli do wszystkich zniszczonych kataklizmem terenów, w których może znajdować się aż 1,2 mln osób.

Spodziewamy się, że skala potrzeb humanitarnych będzie rosła. Tak jak w przypadku podobnych kataklizmów, odbudowa wyspy ze zniszczeń i pomoc udzielana ludziom będzie trwała wiele miesięcy. Bardzo istotne jest stałe udzielanie pomocy nawet wtedy, gdy pierwsze potrzeby mieszkańców zostaną już zaspokojone.

Pomóż ofiarom trzęsienia ziemi i tsunami w Indonezji wpłacając pieniądze:

Dane są podawane dobrowolnie, ale są konieczne do przekazania darowizny za pośrednictwem PayU.
Darowiznę można przekazać także bez pośrednictwa PayU za pomocą przelewu tradycyjnego, sprawdź numer rachunku tutaj.