Szkoła Humanitarna to roczny, ogólnopolski program dla nauczycielek i nauczycieli II i III klas szkół ponadpodstawowych o krytycznym myśleniu i globalnych wyzwaniach. Składa się ze szkoleń wyjazdowych, dyskusji na lekcjach, działań w szkołach. Wykorzystuje angażujące metody takie jak World Café czy wielkoformatowe gry planszowe.
Celem programu jest wzmocnienie nauczycieli i nauczycielek, a przez to uczniów i uczennic w praktykowaniu krytycznego myślenia, które sprzyja utrzymaniu postaw otwartości, współpracy i aktywizmu zarówno w środowisku lokalnym jak i globalnym.
Program jest zaprojektowany głównie z myślą o nauczycielach i nauczycielkach, którzy chcą uatrakcyjnić godziny wychowawcze oraz działać z uczniami i uczennicami. Kształtuje on postawy solidarności, otwartości i szacunku dla ludzi z różnych miejsc na świecie oraz o różnych poglądach. Podejmuje aktualne społeczne tematy analizując je w ramach edukacji globalnej.
W roku szkolnym 2021/22 realizujemy go pod hasłem „Krytycznie i globalnie”. Będziemy szczególnie pracować nad rozwojem umiejętności krytycznego spojrzenia na rzeczywistość, także tą, kreowaną przez media. Głębiej zastanowimy się także nad globalnymi współzależnościami i naszą odpowiedzialnością za to jak wygląda świat. Poruszymy m.in. tematy kryzysu klimatycznego, nierówności, rasizmu, odpowiedzialnej konsumpcji i aktywnych działań na rzecz globalnych wyzwań (wybranych Celów Zrównoważonego Rozwoju).
Co oferujemy szkołom?
Po rocznej współpracy każda ze szkół, która zrealizuje działania zgodne z kryteriami programu, otrzyma tytuł Szkoły Humanitarnej, który przez 19 lat trwania programu otrzymało zaledwie 262 placówek w Polsce.
Stałą grupę projektową w każdej szkole tworzy 1 klasa oraz 2 nauczycieli/ki (w tym 1 to wychowawca/czyni). Część działań w projekcie jest realizowane dla szerszej grupy uczniów i uczennic.
Co oferujemy nauczycielom i nauczycielkom?
- Angażujące metody pracy (m.in. wielkoformatowe gry, karty dyskusji, World Café Online, Spotkania bez stereotypów),
- Ciekawe materiały merytoryczne do pracy z młodzieżą na godzinach wychowawczych i zajęciach przedmiotowych, odwołujące się do dyskutowanych obecnie publicznie kwestii (np. kryzys klimatyczny, rasizm).
- Dwa 3–dniowe szkolenia wyjazdowe (jedno w Toruniu, drugie w Puszczykowie) oraz spotkania online,
- Stałą współpracę i wsparcie koordynatorki w realizacji projektu.
Na bieżąco monitorujemy sytuację epidemiologiczną – jeśli będzie taka konieczność, spotkania „na żywo” zostaną zamienione na współpracę online. W momencie rekrutacji zakładamy jednak, że szkolenia w obu semestrach odbędą się w wersji tradycyjnej.
Rekrutacja na rok szkolny 2021/2022
Przed wypełnieniem formularza, przeczytaj przewodnik umieszczony poniżej. Znajdziesz w nich szczegóły programu – daty szkoleń, zaplanowane działania, harmonogram oraz instrukcję, jak wypełnić zgłoszenie).
ZGŁOŚ SIĘ ZA POMOCĄ FORMULARZA ONLINE: www.bit.ly/SZH2021_wypelnij_formularz
Na zgłoszenia czekamy do 5.09.2021 r. do północy. W dniach 6-8.09.2021 skontaktujemy się telefonicznie z wybranymi osobami, które prześlą zgłoszenia.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt – tel. 512 305 886 lub drogą mailową edukacja@pah.org.pl.