pl
AAA
pl
AAA

Akcja EdukacjaMATERIAŁY

DOŁĄCZ DO AKCJI

DOŁĄCZ DO AKCJI

Wspieraj dostęp do edukacji na świecie! W ramach akcji możesz:

  • przeprowadzić zajęcia lekcyjne na podstawie naszych materiałów edukacyjnych,
  • zaplanować z młodzieżą inicjatywę w szkole lub swojej społeczności lokalnej,
  • zorganizować z uczniami i uczennicami zbiórkę pieniędzy na ważny cel!

W tym roku szkolnym pomagamy dzieciom uchodźców i uchodźczyń syryjskich w Turcji kontynuować edukację!

Do akcji zapraszamy szkoły wszystkich typów z całej Polski, organizacje pozarządowe, biblioteki, domy kultury, młodzieżowe rady oraz grupy nieformalne.

Zdobądź tytuł Twojej „Szkoły, która niesie pomoc”

Realizując z nami działania w ramach edukacji globalnej otrzymasz zaświadczenie o zrealizowanych przez Ciebie akcjach oraz dyplom dla społeczności szkolnej. Twoja szkoła będzie mogła również ubiegać się o tytuł „Szkoły, która niesie pomoc” (szczegóły znajdziesz w regulaminie, który znajdziesz w dokumentach do akcji).

Dlaczego nasze działania są ważne?

Wiedza i zdobywanie nowych umiejętności to ogromna szansa na rozwój i poprawienie warunków życia. Szacuje się, że 57 milionów dzieci na całym świecie nie ma dostępu do edukacji nawet na poziomie podstawowym. Jedną z przyczyn jest niebezpieczna lub zbyt długa droga do szkoły. Wspólnie możemy temu zaradzić!

Dowiedz się jak mówić o większości świata

Mówienie o wyzwaniach globalnych takich jak dostęp do edukacji wymaga wiedzy i przygotowania. Ważne jest otwarcie na perspektywę mieszkańców i mieszkanek innych krajów. Kluczem w edukacji globalnej jest obiektywny przekaz, dlatego ważny jest dobór wiadomości i obrazów. Pamiętaj, że bez wyjaśnienia przyczyn i skutków zjawisk trudno jest zrozumieć inną perspektywę.

  • Przeczytaj publikację „Jak mówić o większości świata?” i skorzystaj z dostępnych tam ćwiczeń i metod. Poradnik dostępnym w materiałach do akcji.
  • Obejrzyj z młodzieżą animację „Jak mówić o większości świata?” – opublikowany na stronie akcji (powyżej artykułu).
  • Obejrzyj videoporadnik „Jak mówić o globalnym południu?” – opublikowany na stronie akcji (powyżej artykułu).
  • Weź udział w e-learningu o Kodeksie w sprawie obrazów i wiadomości.

Przeprowadź lekcję o dostępie do edukacji na świecie

Skorzystaj z naszych materiałów edukacyjnych, które pomogą Ci rozmawiać z młodzieżą o przyczynach i skutkach trudności z dostępem do edukacji oraz o niesieniu mądrej i skutecznej pomocy humanitarnej.

Wykorzystajcie razem wiedzę w działaniu 

Zaproponuj uczniom i uczennicom organizację akcji dla szkoły. Porozmawiajcie o tym, jak możecie wykorzystać Waszą wiedzę do wspierania dzieci i młodzieży z krajów globalnego Południa.

Pomogą Wam w tym nasze propozycje inicjatyw:

  1. Zagrajcie w grę terenową: „Wiedza to potęgi klucz” – to świetna nauka przez zabawę! Scenariusz znajdziecie w materiałach.
  2. Zaprojektujcie ulotkę o planowanej zbiórce na dojazdy do szkół dzieci syryjskich uchodźców i uchodźczyń. Pamiętajcie o wykorzystywaniu zasad Kodeksu ds. obrazów i przesłań.
  3. Zorganizujcie konkurs plastyczny dla szkół „Autobus szkolny dla Syrii”. Pomyślcie o wystawie prac i przekazaniu rzetelnych informacji na temat sytuacji w Syrii. Może uda wam się zorganizować przy okazji zbiórkę?

Udostępniamy Wam materiały i poradniki, które poprowadzą Was przez wszystkie działania! Zajrzyj do: poradnik organizacji zbiórek, scenariusz gry oraz narzędziownik.

Zorganizuj zbiórkę i pomóżcie syryjskim dzieciom dostać się do szkół!

W tym roku chcemy zapewnić transport do szkół dzieciom z dystryktu Antakya w Turcji oraz dzieciom przebywających tam uchodźców i uchodźczyń syryjskich (200 dzieci w wieku 5-18).

Dlaczego to ważne?

Brak możliwości chodzenia do szkoły negatywnie wpływa na szanse życiowe dzieci i zwiększa zjawisko pracy nieletnich. W szczególnie trudnej sytuacji są dzieci, które musiały opuścić swoje domy w poszukiwaniu bezpiecznego schronienia. Matki młodszych dzieci wymagających stałej opieki nie mogą podjąć pracy lub rozpocząć kursu zawodowego.

Pamiętaj, aby przed zbiórką wprowadzić potencjalnych darczyńców w temat, np. skorzystać z przygotowanej przez nas prezentacji o sytuacji w Syrii.

Zebranie pieniądze przelejcie na konto PAH – 02 2490 0005 0000 4600 8316 8772. Pamiętajcie o wpisaniu w tytule przelewu „Akcja Edukacja/Syria” oraz podaniu nazwy i adresu szkoły.

Dołącz do akcji korzystając z przycisku REJESTRACJA. Szczegółowe zasady uczestnictwa znajdziesz w regulaminie. Masz pytania? Pisz do nas na adres kampanie@pah.org.pl lub dzwoń pod numer (22) 828 88 82 wew. 238. Do usłyszenia!

KAMPANIA NIOSĘ POMOC

Wypełnij raport z działań

Pamiętaj o wypełnieniu krótkiego raportu po zakończeniu działań w swojej szkole. Dzięki niemu będziemy mogli przygotować podziękowania dla Ciebie i Twojej szkoły oraz przyznać odznaki niezbędne do zdobycia tytułu „Szkoły, która Niesie Pomoc”.

Relacje z wydarzeń w szkołach to dla nas również niesamowity zastrzyk motywacji do dalszej pracy i źródło cennych informacji, które pozwalają nam na bieżąco dostosowywać nasze propozycje do wymagań szkolnej rzeczywistości i Twoich potrzeb. Formularz raportu znajdziesz tutaj. Zachęcamy Cię również do wysłania nam zdjęć i filmów z realizowanych inicjatyw na adres kampanie@pah.org.pl. Najciekawsze relacje opublikujemy na profilu Szkoła Humanitarna.