pl
AAA
pl
AAA

Akcja EdukacjaMATERIAŁY

DOŁĄCZ DO AKCJI

DOŁĄCZ DO AKCJI

Wspieraj dostęp do edukacji na świecie! W ramach akcji możesz:

  • przeprowadzić zajęcia lekcyjne na podstawie naszych materiałów edukacyjnych,
  • zaplanować z młodzieżą inicjatywę w szkole lub swojej społeczności lokalnej,
  • zorganizować z uczniami i uczennicami zbiórkę pieniędzy na ważny cel!

W tym roku szkolnym pomagamy dzieciom uchodźców i uchodźczyń syryjskich w Turcji kontynuować edukację!

Do akcji zapraszamy szkoły wszystkich typów z całej Polski, organizacje pozarządowe, biblioteki, domy kultury, młodzieżowe rady oraz grupy nieformalne.

Zdobądź tytuł Twojej „Szkoły, która niesie pomoc”

Realizując z nami działania w ramach edukacji globalnej otrzymasz zaświadczenie o zrealizowanych przez Ciebie akcjach oraz dyplom dla społeczności szkolnej. Twoja szkoła będzie mogła również ubiegać się o tytuł „Szkoły, która niesie pomoc” (szczegóły znajdziesz w regulaminie, który znajdziesz w dokumentach do akcji).

Dlaczego nasze działania są ważne?

Wiedza i zdobywanie nowych umiejętności to ogromna szansa na rozwój i poprawienie warunków życia. Szacuje się, że 57 milionów dzieci na całym świecie nie ma dostępu do edukacji nawet na poziomie podstawowym. Jedną z przyczyn jest niebezpieczna lub zbyt długa droga do szkoły. Wspólnie możemy temu zaradzić!

Dowiedz się jak mówić o większości świata

Mówienie o wyzwaniach globalnych takich jak dostęp do edukacji wymaga wiedzy i przygotowania. Ważne jest otwarcie na perspektywę mieszkańców i mieszkanek innych krajów. Kluczem w edukacji globalnej jest obiektywny przekaz, dlatego ważny jest dobór wiadomości i obrazów. Pamiętaj, że bez wyjaśnienia przyczyn i skutków zjawisk trudno jest zrozumieć inną perspektywę.

  • Przeczytaj publikację „Jak mówić o większości świata?” i skorzystaj z dostępnych tam ćwiczeń i metod. Poradnik dostępnym w materiałach do akcji.
  • Obejrzyj z młodzieżą animację „Jak mówić o większości świata?” – opublikowany na stronie akcji (powyżej artykułu).
  • Obejrzyj videoporadnik „Jak mówić o globalnym południu?” – opublikowany na stronie akcji (powyżej artykułu).
  • Weź udział w e-learningu o Kodeksie w sprawie obrazów i wiadomości.

Przeprowadź lekcję o dostępie do edukacji na świecie

Skorzystaj z naszych materiałów edukacyjnych, które pomogą Ci rozmawiać z młodzieżą o przyczynach i skutkach trudności z dostępem do edukacji oraz o niesieniu mądrej i skutecznej pomocy humanitarnej.

Wykorzystajcie razem wiedzę w działaniu 

Zaproponuj uczniom i uczennicom organizację akcji dla szkoły. Porozmawiajcie o tym, jak możecie wykorzystać Waszą wiedzę do wspierania dzieci i młodzieży z krajów globalnego Południa.

Pomogą Wam w tym nasze propozycje inicjatyw:

  1. Zagrajcie w grę terenową: „Wiedza to potęgi klucz” – to świetna nauka przez zabawę! Scenariusz znajdziecie w materiałach.
  2. Zaprojektujcie ulotkę o planowanej zbiórce na dojazdy do szkół dzieci syryjskich uchodźców i uchodźczyń. Pamiętajcie o wykorzystywaniu zasad Kodeksu ds. obrazów i przesłań.
  3. Zorganizujcie konkurs plastyczny dla szkół „Autobus szkolny dla Syrii”. Pomyślcie o wystawie prac i przekazaniu rzetelnych informacji na temat sytuacji w Syrii. Może uda wam się zorganizować przy okazji zbiórkę?

Udostępniamy Wam materiały i poradniki, które poprowadzą Was przez wszystkie działania! Zajrzyj do: poradnik organizacji zbiórek, scenariusz gry oraz narzędziownik.

Zorganizuj zbiórkę i pomóżcie syryjskim dzieciom dostać się do szkół!

W tym roku chcemy zapewnić transport do szkół dzieciom z dystryktu Antakya w Turcji oraz dzieciom przebywających tam uchodźców i uchodźczyń syryjskich (200 dzieci w wieku 5-18).

Dlaczego to ważne?

Brak możliwości chodzenia do szkoły negatywnie wpływa na szanse życiowe dzieci i zwiększa zjawisko pracy nieletnich. W szczególnie trudnej sytuacji są dzieci, które musiały opuścić swoje domy w poszukiwaniu bezpiecznego schronienia. Matki młodszych dzieci wymagających stałej opieki nie mogą podjąć pracy lub rozpocząć kursu zawodowego.

Pamiętaj, aby przed zbiórką wprowadzić potencjalnych darczyńców w temat, np. skorzystać z przygotowanej przez nas prezentacji o sytuacji w Syrii.

Zebranie pieniądze przelejcie na konto PAH – 02 2490 0005 0000 4600 8316 8772. Pamiętajcie o wpisaniu w tytule przelewu „Akcja Edukacja/Syria” oraz podaniu nazwy i adresu szkoły.

Dołącz do akcji korzystając z przycisku REJESTRACJA. Szczegółowe zasady uczestnictwa znajdziesz w regulaminie. Masz pytania? Pisz do nas na adres kampanie@pah.org.pl lub dzwoń pod numer (22) 828 88 82 wew. 238. Do usłyszenia!

KAMPANIA NIOSĘ POMOC

Zamów ołówki i opaski na szkolną zbiórkę pieniędzy!

Ołówki lub kolorowe opaski silikonowe to świetny pomysł na szkolny kiermasz, zbiórkę pieniędzy czy prezent! Pieniądze zebrane ze sprzedaży gadżetów zostają w całości przekazywane na działania pomocowe! Różne kolory opasek wspierają różne cele zbiórkowe Kampanii Niosę Pomoc. Opaski dostępne są w kolorach: żółty, zielony, różowy. Ołówki są w kolorze niebieskim.

Uczniowie i uczennice lub ich rodzice chętnie noszą opaski identyfikując się w ten sposób ze swoją grupą / wolontariatem i działaniami w szkole. Dzięki temu bezpośrednio wspierają działania Polskiej Akcji Humanitarnej w Syrii, Ukrainie, Sudanie Południowym, irackim Kurdystanie czy Somalii.
Wypełnij raport z działań

Pamiętaj o wypełnieniu krótkiego raportu po zakończeniu działań w swojej szkole. Dzięki niemu będziemy mogli przygotować podziękowania dla Ciebie i Twojej szkoły oraz przyznać odznaki niezbędne do zdobycia tytułu „Szkoły, która Niesie Pomoc”.

Relacje z wydarzeń w szkołach to dla nas również niesamowity zastrzyk motywacji do dalszej pracy i źródło cennych informacji, które pozwalają nam na bieżąco dostosowywać nasze propozycje do wymagań szkolnej rzeczywistości i Twoich potrzeb. Formularz raportu znajdziesz tutaj. Zachęcamy Cię również do wysłania nam zdjęć i filmów z realizowanych inicjatyw na adres kampanie@pah.org.pl. Najciekawsze relacje opublikujemy na profilu Szkoła Humanitarna.
Dane są podawane dobrowolnie, ale są konieczne do przekazania darowizny za pośrednictwem PayU.
Darowiznę można przekazać także bez pośrednictwa PayU za pomocą przelewu tradycyjnego, sprawdź numer rachunku tutaj.