pl
AAA
pl
AAA

Studnia dla PołudniaMateriały

DOŁĄCZ DO AKCJI

DOŁĄCZ DO AKCJI

Wspieraj dostęp do wody na świecie! W ramach akcji możesz:

  • przeprowadzić zajęcia lekcyjne na podstawie naszych materiałów edukacyjnych,
  • zaplanować z młodzieżą inicjatywę w szkole lub swojej społeczności lokalnej,
  • umożliwić uczniom i uczennicom zorganizowanie zbiórki pieniędzy na ważny cel!

W tym roku szkolnym pomagamy w budowie nowych studni w Sudanie Południowym za pomocą wiertnicy manualnej i naprawiamy istniejące studnie.

Do akcji zapraszamy szkoły wszystkich typów z całej Polski, organizacje pozarządowe, biblioteki, domy kultury, młodzieżowe rady oraz grupy nieformalne.

Zdobądź tytuł Twojej „Szkoły, która niesie pomoc”

Realizując z nami działania w ramach edukacji globalnej otrzymasz zaświadczenie o zrealizowanych przez Ciebie akcjach oraz dyplom dla społeczności szkolnej. Twoja szkoła będzie mogła również ubiegać się o tytuł „Szkoły, która niesie pomoc” (szczegóły znajdziesz w regulaminie, który znajdziesz w dokumentach do akcji).

Dlaczego nasze działania są ważne?

Ile zajmuje Ci pokonanie 6 kilometrów? Kiedy mamy do pokonania taką drogę wsiadamy w samochód, tramwaj, autobus czy na rower. Zajmuje nam to kilka, kilkanaście minut.

6 kilometrów to średnia odległość, którą przez kilka godzin dziennie pokonują kobiety i dzieci zaopatrujące swoje rodziny w wodę.

Brak bezpiecznych źródeł wody w pobliżu domu wpływa na niemal każdy aspekt życia – dostęp do żywności i edukacji, zdrowie, czas na zabawę i pobyt z rodziną oraz możliwość podjęcia pracy. W dużej perspektywie hamuje też rozwój społeczeństw i całych państw, około 180 milionów ludzi na świecie nie ma dostępu do czystej wody pitnej.

Dowiedz się jak mówić o większości świata

Mówienie o wyzwaniach globalnych takich jak dostęp do wody wymaga wiedzy i przygotowania. Ważne jest otwarcie na perspektywę mieszkańców i mieszkanek innych krajów. Kluczem w edukacji globalnej jest obiektywny przekaz, dlatego ważny jest dobór wiadomości i obrazów. Pamiętaj, że bez wyjaśnienia przyczyn i skutków zjawisk trudno jest zrozumieć inną perspektywę.

  • Przeczytaj publikację „Jak mówić o większości świata?” i skorzystaj z dostępnych tam ćwiczeń i metod. Poradnik dostępnym w materiałach do akcji.
  • Obejrzyj z młodzieżą animację „Jak mówić o większości świata?” – opublikowana na stronie akcji (powyżej artykułu).
  • Obejrzyj videoporadnik „Jak mówić o globalnym południu?” – opublikowany na stronie akcji (powyżej artykułu).
  • Weź udział w e-learningu o Kodeksie w sprawie obrazów i wiadomości.

Przeprowadź lekcję o dostępie do wody na świecie

Skorzystaj z naszych materiałów edukacyjnych, które pomogą Ci rozmawiać z młodzieżą o przyczynach i skutkach trudności z dostępem do edukacji oraz o niesieniu mądrej i skutecznej pomocy humanitarnej.

Wykorzystajcie razem wiedzę w działaniu 

Zaproponuj uczniom i uczennicom organizację akcji dla szkoły. Porozmawiajcie o tym, jak możecie wykorzystać Waszą wiedzę do wspierania działań na rzecz dostępu do wody.

Pomogą Wam w tym nasze materiały i inicjatywy:

  1. Zorganizujcie akcję #15litrów dla szkolnych kolegów i koleżanek. Średnio 15 litrów wody dziennie przypada na jedną osobę w obozach dla osób wewnętrznie przesiedlonych. 15 litrów musi wystarczyć do gotowania, mycia, sprzątania i zachowania higieny. Przeciętni Europejczycy i Europejki zużywają zaś ok. 150 litrów wody na dzień.
  2. Przygotujcie akcję informacyjną i zachęćcie do bieżącego dokumentowania swoich spostrzeżeń z akcji w formie zdjęć, snapów czy wpisów w mediach społecznościowych z hasztagiem #15litrow
  3. Weźcie udział w konkursie #15litrów! Najlepsze relacje z Waszych doświadczeń zostaną nagrodzone Czekamy na wasze wrażenia – kampania@pah.org.pl.

Udostępniamy Wam materiały i poradniki, które poprowadzą Was przez wszystkie działania! Zajrzyj do: zasady organizacji inicjatyw, scenariusz gry oraz narzędziownik.

Zorganizujcie zbiórkę na budowę nowych studni w Sudanie Południowym!

Dostęp do wody wpływa niemal na każdy aspekt ludzkiego życia – studnia wybudowana blisko domu pozwala zaoszczędzić czas potrzebny na naukę, pracę czy zabawę. Pozwala również na zachowanie zdrowia i umożliwia uprawę roślin i hodowlę zwierząt. Dzięki budowie i wykorzystywaniu wiertnicy manualnej, nasz zespół może budować studnie w miejscach, do których ciężko się dostać. Takie rozwiązanie jest również tańsze i pozwala na budowę większej ilości studni.

 

Zebranie pieniądze przelejcie na konto PAH – 02 2490 0005 0000 4600 8316 8772. Pamiętajcie o wpisaniu w tytule przelewu „Studnia dla Południa/Sudan Południowy” oraz podaniu nazwy i adresu szkoły.

Dołącz do akcji korzystając z przycisku REJESTRACJA. Szczegółowe zasady uczestnictwa znajdziesz w regulaminie. Masz pytania? Pisz do nas na adres kampanie@pah.org.pl lub dzwoń pod numer (22) 828 88 82 wew. 238. Do usłyszenia!

KAMPANIA NIOSĘ POMOC

Zamów ołówki i opaski na szkolną zbiórkę pieniędzy!

Ołówki lub kolorowe opaski silikonowe to świetny pomysł na szkolny kiermasz, zbiórkę pieniędzy czy prezent! Pieniądze zebrane ze sprzedaży gadżetów zostają w całości przekazywane na działania pomocowe! Różne kolory opasek wspierają różne cele zbiórkowe Kampanii Niosę Pomoc. Opaski dostępne są w kolorach: żółty, zielony, różowy. Ołówki są w kolorze niebieskim.

Uczniowie i uczennice lub ich rodzice chętnie noszą opaski identyfikując się w ten sposób ze swoją grupą / wolontariatem i działaniami w szkole. Dzięki temu bezpośrednio wspierają działania Polskiej Akcji Humanitarnej w Syrii, Ukrainie, Sudanie Południowym, irackim Kurdystanie czy Somalii.
Wypełnij raport z działań

Pamiętaj o wypełnieniu krótkiego raportu po zakończeniu działań w swojej szkole. Dzięki niemu będziemy mogli przygotować podziękowania dla Ciebie i Twojej szkoły oraz przyznać odznaki niezbędne do zdobycia tytułu „Szkoły, która Niesie Pomoc”.

Relacje z wydarzeń w szkołach to dla nas również niesamowity zastrzyk motywacji do dalszej pracy i źródło cennych informacji, które pozwalają nam na bieżąco dostosowywać nasze propozycje do wymagań szkolnej rzeczywistości i Twoich potrzeb. Formularz raportu znajdziesz tutaj. Zachęcamy Cię również do wysłania nam zdjęć i filmów z realizowanych inicjatyw na adres kampanie@pah.org.pl. Najciekawsze relacje opublikujemy na profilu Szkoła Humanitarna.
Dane są podawane dobrowolnie, ale są konieczne do przekazania darowizny za pośrednictwem PayU.
Darowiznę można przekazać także bez pośrednictwa PayU za pomocą przelewu tradycyjnego, sprawdź numer rachunku tutaj.