pl
AAA
pl
AAA

Studnia dla PołudniaMateriały

DOŁĄCZ DO AKCJI

DOŁĄCZ DO AKCJI

Wspieraj dostęp do wody na świecie! W ramach akcji możesz:

  • przeprowadzić zajęcia lekcyjne na podstawie naszych materiałów edukacyjnych,
  • zaplanować z młodzieżą inicjatywę w szkole lub swojej społeczności lokalnej,
  • umożliwić uczniom i uczennicom zorganizowanie zbiórki pieniędzy na ważny cel!

W tym roku szkolnym pomagamy w budowie nowych studni w Sudanie Południowym za pomocą wiertnicy manualnej i naprawiamy istniejące studnie.

Do akcji zapraszamy szkoły wszystkich typów z całej Polski, organizacje pozarządowe, biblioteki, domy kultury, młodzieżowe rady oraz grupy nieformalne.

Zdobądź tytuł Twojej „Szkoły, która niesie pomoc”

Realizując z nami działania w ramach edukacji globalnej otrzymasz zaświadczenie o zrealizowanych przez Ciebie akcjach oraz dyplom dla społeczności szkolnej. Twoja szkoła będzie mogła również ubiegać się o tytuł „Szkoły, która niesie pomoc” (szczegóły znajdziesz w regulaminie, który znajdziesz w dokumentach do akcji).

Dlaczego nasze działania są ważne?

Ile zajmuje Ci pokonanie 6 kilometrów? Kiedy mamy do pokonania taką drogę wsiadamy w samochód, tramwaj, autobus czy na rower. Zajmuje nam to kilka, kilkanaście minut.

6 kilometrów to średnia odległość, którą przez kilka godzin dziennie pokonują kobiety i dzieci zaopatrujące swoje rodziny w wodę.

Brak bezpiecznych źródeł wody w pobliżu domu wpływa na niemal każdy aspekt życia – dostęp do żywności i edukacji, zdrowie, czas na zabawę i pobyt z rodziną oraz możliwość podjęcia pracy. W dużej perspektywie hamuje też rozwój społeczeństw i całych państw, około 180 milionów ludzi na świecie nie ma dostępu do czystej wody pitnej.

Dowiedz się jak mówić o większości świata

Mówienie o wyzwaniach globalnych takich jak dostęp do wody wymaga wiedzy i przygotowania. Ważne jest otwarcie na perspektywę mieszkańców i mieszkanek innych krajów. Kluczem w edukacji globalnej jest obiektywny przekaz, dlatego ważny jest dobór wiadomości i obrazów. Pamiętaj, że bez wyjaśnienia przyczyn i skutków zjawisk trudno jest zrozumieć inną perspektywę.

  • Przeczytaj publikację „Jak mówić o większości świata?” i skorzystaj z dostępnych tam ćwiczeń i metod. Poradnik dostępnym w materiałach do akcji.
  • Obejrzyj z młodzieżą animację „Jak mówić o większości świata?” – opublikowana na stronie akcji (powyżej artykułu).
  • Obejrzyj videoporadnik „Jak mówić o globalnym południu?” – opublikowany na stronie akcji (powyżej artykułu).
  • Weź udział w e-learningu o Kodeksie w sprawie obrazów i wiadomości.

Przeprowadź lekcję o dostępie do wody na świecie

Skorzystaj z naszych materiałów edukacyjnych, które pomogą Ci rozmawiać z młodzieżą o przyczynach i skutkach trudności z dostępem do edukacji oraz o niesieniu mądrej i skutecznej pomocy humanitarnej.

Wykorzystajcie razem wiedzę w działaniu 

Zaproponuj uczniom i uczennicom organizację akcji dla szkoły. Porozmawiajcie o tym, jak możecie wykorzystać Waszą wiedzę do wspierania działań na rzecz dostępu do wody.

Pomogą Wam w tym nasze materiały i inicjatywy:

  1. Zorganizujcie akcję #15litrów dla szkolnych kolegów i koleżanek. Średnio 15 litrów wody dziennie przypada na jedną osobę w obozach dla osób wewnętrznie przesiedlonych. 15 litrów musi wystarczyć do gotowania, mycia, sprzątania i zachowania higieny. Przeciętni Europejczycy i Europejki zużywają zaś ok. 150 litrów wody na dzień.
  2. Przygotujcie akcję informacyjną i zachęćcie do bieżącego dokumentowania swoich spostrzeżeń z akcji w formie zdjęć, snapów czy wpisów w mediach społecznościowych z hasztagiem #15litrow
  3. Weźcie udział w konkursie #15litrów! Najlepsze relacje z Waszych doświadczeń zostaną nagrodzone Czekamy na wasze wrażenia – kampania@pah.org.pl.

Udostępniamy Wam materiały i poradniki, które poprowadzą Was przez wszystkie działania! Zajrzyj do: zasady organizacji inicjatyw, scenariusz gry oraz narzędziownik.

Zorganizujcie zbiórkę na budowę nowych studni w Sudanie Południowym!

Dostęp do wody wpływa niemal na każdy aspekt ludzkiego życia – studnia wybudowana blisko domu pozwala zaoszczędzić czas potrzebny na naukę, pracę czy zabawę. Pozwala również na zachowanie zdrowia i umożliwia uprawę roślin i hodowlę zwierząt. Dzięki budowie i wykorzystywaniu wiertnicy manualnej, nasz zespół może budować studnie w miejscach, do których ciężko się dostać. Takie rozwiązanie jest również tańsze i pozwala na budowę większej ilości studni.

 

Zebranie pieniądze przelejcie na konto PAH – 02 2490 0005 0000 4600 8316 8772. Pamiętajcie o wpisaniu w tytule przelewu „Studnia dla Południa/Sudan Południowy” oraz podaniu nazwy i adresu szkoły.

Dołącz do akcji korzystając z przycisku REJESTRACJA. Szczegółowe zasady uczestnictwa znajdziesz w regulaminie. Masz pytania? Pisz do nas na adres kampanie@pah.org.pl lub dzwoń pod numer (22) 828 88 82 wew. 238. Do usłyszenia!

KAMPANIA NIOSĘ POMOC

Wypełnij raport z działań

Pamiętaj o wypełnieniu krótkiego raportu po zakończeniu działań w swojej szkole. Dzięki niemu będziemy mogli przygotować podziękowania dla Ciebie i Twojej szkoły oraz przyznać odznaki niezbędne do zdobycia tytułu „Szkoły, która Niesie Pomoc”.

Relacje z wydarzeń w szkołach to dla nas również niesamowity zastrzyk motywacji do dalszej pracy i źródło cennych informacji, które pozwalają nam na bieżąco dostosowywać nasze propozycje do wymagań szkolnej rzeczywistości i Twoich potrzeb. Formularz raportu znajdziesz tutaj. Zachęcamy Cię również do wysłania nam zdjęć i filmów z realizowanych inicjatyw na adres kampanie@pah.org.pl. Najciekawsze relacje opublikujemy na profilu Szkoła Humanitarna.