pl
AAA
pl
AAA

Świat bez głoduMateriały

DOŁĄCZ DO AKCJI

DOŁĄCZ DO AKCJI

Wspieraj dostęp do żywności na świecie! ! W ramach akcji możesz:

  • przeprowadzić zajęcia lekcyjne na podstawie naszych materiałów edukacyjnych,
  • zaplanować z młodzieżą inicjatywę w szkole lub swojej społeczności lokalnej,
  • zorganizować z uczniami i uczennicami zbiórkę pieniędzy.

 

W tym roku szkolnym zbieramy na paczki żywnościowe dla potrzebujących mieszkańców i mieszkanek irackiego Kurdystanu!

Do akcji zapraszamy szkoły wszystkich typów z całej Polski, organizacje pozarządowe, biblioteki, domy kultury, młodzieżowe rady oraz grupy nieformalne.

Zdobądź tytuł Twojej „Szkoły, która niesie pomoc”

Realizując z nami działania w ramach edukacji globalnej otrzymasz zaświadczenie o zrealizowanych przez Ciebie akcjach oraz dyplom dla społeczności szkolnej. Twoja szkoła będzie mogła również ubiegać się o tytuł „Szkoły, która niesie pomoc” (szczegóły znajdziesz w regulaminie, który znajdziesz w dokumentach do akcji).

Dlaczego nasze działania są ważne?      

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia blisko 800 mln ludzi na świecie nie ma dostępu do wystarczającej ilości pożywienia. Szczególnie narażone na niedożywienie i głód  są osoby poszkodowane w konfliktach zbrojnych.  Utrudniony transport i zmniejszona podaż powodują wzrost cen żywności, co dla dużej części zubożałego społeczeństwa skutkuje brakiem dostępu do pożywienia, a w efekcie niedożywieniem i nierzadko głodem. Trudności z dostępem do żywności doświadczają również osoby zmuszone do przemieszczania się po kraju w poszukiwania dla siebie schronienia.

Dowiedz się jak mówić o większości świata.

Mówienie o wyzwaniach globalnych takich jak dostęp do żywności wymaga wiedzy i przygotowania. Ważne jest otwarcie na perspektywę mieszkańców i mieszkanek innych krajów. Kluczem w edukacji globalnej jest obiektywny przekaz, dlatego ważny jest dobór wiadomości i obrazów. Pamiętaj, że bez wyjaśnienia przyczyn i skutków zjawisk trudno jest zrozumieć inną perspektywę.

  • Przeczytaj publikację „Jak mówić o większości świata?” i skorzystaj z dostępnych tam ćwiczeń i metod. Poradnik dostępnym w materiałach do akcji.
  • Obejrzyj z młodzieżą animację „Jak mówić o większości świata?” – opublikowana na stronie akcji (powyżej artykułu).
  • Obejrzyj videoporadnik „Jak mówić o globalnym południu?” – opublikowany na stronie akcji (powyżej artykułu).
  • Weź udział w e-learningu o Kodeksie w sprawie obrazów i wiadomości.

Przeprowadź lekcję o dostępie do żywności na świecie

Skorzystaj z naszych materiałów edukacyjnych, które pomogą Ci rozmawiać z młodzieżą o przyczynach i skutkach trudności z dostępem do żywności oraz o niesieniu mądrej i skutecznej pomocy humanitarnej. Skorzystaj z udostępnionych materiałów!

Wykorzystajcie wspólnie wiedzę w działaniu 

Zaproponuj uczniom i uczennicom organizację akcji w szkole. Porozmawiajcie o tym, jak możecie wykorzystać Waszą wiedzę i wspierać dostęp do żywności!

Pomogą Wam w tym nasze propozycje inicjatyw:

  1. Zorganizujcie grę terenową „Głodni wiedzy” dla szkolnych kolegów i koleżanek. Scenariusz gry dostępny w materiałach akcji.
  2. Zorganizujcie konkurs plastyczny dla szkół „Jak wyobrażam sobie świat bez głodu?” Pomyślcie o wystawie prac. Może uda wam się zorganizować przy okazji zbiórkę?

Udostępniamy Wam materiały i poradniki, które poprowadzą was przez wszystkie działania! Zajrzyj do: zasady organizacji inicjatyw, scenariusz gry oraz narzędziownik.

Zorganizujcie zbiórkę na pomoc żywnościową

W tym roku zbieramy na pomoc żywnościową dla potrzebujących mieszkańców i mieszkanek Irackiego Kurdystnau przemieszczających się do prowincji Ibril, Dohuk i Suleymaniyah.

Dlaczego to ważne?

W sytuacji kryzysowej udzielenie szybkiej i dopasowanej do potrzeb pomocy jest kluczowe. Dlatego Polski Zespół Natychmiastowy w Kurdystanie będzie regularnie badał potrzeby osób przemieszczających się z powodu trwającego w Iraku konfliktu oraz przyjmujących społeczności lokalnych. Dzięki temu w razie konieczności natychmiastowo przekażemy paczki z pomocą żywnościową i higieniczną!

Zebranie pieniądze przelej na konto PAH – 02 2490 0005 0000 4600 8316 8772. Pamiętajcie o wpisaniu w tytule przelewu „Świat bez Głodu/Irak” oraz podaniu nazwy i adresu szkoły.

Dołącz do akcji korzystając z przycisku REJESTRACJA. Szczegółowe zasady uczestnictwa znajdziesz w regulaminie. Masz pytania? Pisz do nas na adres kampanie@pah.org.pl lub dzwoń pod numer (22) 828 88 82 wew. 238. Do usłyszenia!

KAMPANIA NIOSĘ POMOC

Wypełnij raport z działań

Pamiętaj o wypełnieniu krótkiego raportu po zakończeniu działań w swojej szkole. Dzięki niemu będziemy mogli przygotować podziękowania dla Ciebie i Twojej szkoły oraz przyznać odznaki niezbędne do zdobycia tytułu „Szkoły, która Niesie Pomoc”.

Relacje z wydarzeń w szkołach to dla nas również niesamowity zastrzyk motywacji do dalszej pracy i źródło cennych informacji, które pozwalają nam na bieżąco dostosowywać nasze propozycje do wymagań szkolnej rzeczywistości i Twoich potrzeb. Formularz raportu znajdziesz tutaj. Zachęcamy Cię również do wysłania nam zdjęć i filmów z realizowanych inicjatyw na adres kampanie@pah.org.pl. Najciekawsze relacje opublikujemy na profilu Szkoła Humanitarna.