pl
AAA
pl
AAA

Świat bez głoduMateriały

DOŁĄCZ DO AKCJI

DOŁĄCZ DO AKCJI

Wspieraj dostęp do żywności na świecie! ! W ramach akcji możesz:

  • przeprowadzić zajęcia lekcyjne na podstawie naszych materiałów edukacyjnych,
  • zaplanować z młodzieżą inicjatywę w szkole lub swojej społeczności lokalnej,
  • zorganizować z uczniami i uczennicami zbiórkę pieniędzy.

 

W tym roku szkolnym zbieramy na paczki żywnościowe dla potrzebujących mieszkańców i mieszkanek irackiego Kurdystanu!

Do akcji zapraszamy szkoły wszystkich typów z całej Polski, organizacje pozarządowe, biblioteki, domy kultury, młodzieżowe rady oraz grupy nieformalne.

Zdobądź tytuł Twojej „Szkoły, która niesie pomoc”

Realizując z nami działania w ramach edukacji globalnej otrzymasz zaświadczenie o zrealizowanych przez Ciebie akcjach oraz dyplom dla społeczności szkolnej. Twoja szkoła będzie mogła również ubiegać się o tytuł „Szkoły, która niesie pomoc” (szczegóły znajdziesz w regulaminie, który znajdziesz w dokumentach do akcji).

Dlaczego nasze działania są ważne?      

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia blisko 800 mln ludzi na świecie nie ma dostępu do wystarczającej ilości pożywienia. Szczególnie narażone na niedożywienie i głód  są osoby poszkodowane w konfliktach zbrojnych.  Utrudniony transport i zmniejszona podaż powodują wzrost cen żywności, co dla dużej części zubożałego społeczeństwa skutkuje brakiem dostępu do pożywienia, a w efekcie niedożywieniem i nierzadko głodem. Trudności z dostępem do żywności doświadczają również osoby zmuszone do przemieszczania się po kraju w poszukiwania dla siebie schronienia.

Dowiedz się jak mówić o większości świata.

Mówienie o wyzwaniach globalnych takich jak dostęp do żywności wymaga wiedzy i przygotowania. Ważne jest otwarcie na perspektywę mieszkańców i mieszkanek innych krajów. Kluczem w edukacji globalnej jest obiektywny przekaz, dlatego ważny jest dobór wiadomości i obrazów. Pamiętaj, że bez wyjaśnienia przyczyn i skutków zjawisk trudno jest zrozumieć inną perspektywę.

  • Przeczytaj publikację „Jak mówić o większości świata?” i skorzystaj z dostępnych tam ćwiczeń i metod. Poradnik dostępnym w materiałach do akcji.
  • Obejrzyj z młodzieżą animację „Jak mówić o większości świata?” – opublikowana na stronie akcji (powyżej artykułu).
  • Obejrzyj videoporadnik „Jak mówić o globalnym południu?” – opublikowany na stronie akcji (powyżej artykułu).
  • Weź udział w e-learningu o Kodeksie w sprawie obrazów i wiadomości.

Przeprowadź lekcję o dostępie do żywności na świecie

Skorzystaj z naszych materiałów edukacyjnych, które pomogą Ci rozmawiać z młodzieżą o przyczynach i skutkach trudności z dostępem do żywności oraz o niesieniu mądrej i skutecznej pomocy humanitarnej. Skorzystaj z udostępnionych materiałów!

Wykorzystajcie wspólnie wiedzę w działaniu 

Zaproponuj uczniom i uczennicom organizację akcji w szkole. Porozmawiajcie o tym, jak możecie wykorzystać Waszą wiedzę i wspierać dostęp do żywności!

Pomogą Wam w tym nasze propozycje inicjatyw:

  1. Zorganizujcie grę terenową „Głodni wiedzy” dla szkolnych kolegów i koleżanek. Scenariusz gry dostępny w materiałach akcji.
  2. Zorganizujcie konkurs plastyczny dla szkół „Jak wyobrażam sobie świat bez głodu?” Pomyślcie o wystawie prac. Może uda wam się zorganizować przy okazji zbiórkę?

Udostępniamy Wam materiały i poradniki, które poprowadzą was przez wszystkie działania! Zajrzyj do: zasady organizacji inicjatyw, scenariusz gry oraz narzędziownik.

Zorganizujcie zbiórkę na pomoc żywnościową

W tym roku zbieramy na pomoc żywnościową dla potrzebujących mieszkańców i mieszkanek Irackiego Kurdystnau przemieszczających się do prowincji Ibril, Dohuk i Suleymaniyah.

Dlaczego to ważne?

W sytuacji kryzysowej udzielenie szybkiej i dopasowanej do potrzeb pomocy jest kluczowe. Dlatego Polski Zespół Natychmiastowy w Kurdystanie będzie regularnie badał potrzeby osób przemieszczających się z powodu trwającego w Iraku konfliktu oraz przyjmujących społeczności lokalnych. Dzięki temu w razie konieczności natychmiastowo przekażemy paczki z pomocą żywnościową i higieniczną!

Zebranie pieniądze przelej na konto PAH – 02 2490 0005 0000 4600 8316 8772. Pamiętajcie o wpisaniu w tytule przelewu „Świat bez Głodu/Irak” oraz podaniu nazwy i adresu szkoły.

Dołącz do akcji korzystając z przycisku REJESTRACJA. Szczegółowe zasady uczestnictwa znajdziesz w regulaminie. Masz pytania? Pisz do nas na adres kampanie@pah.org.pl lub dzwoń pod numer (22) 828 88 82 wew. 238. Do usłyszenia!

KAMPANIA NIOSĘ POMOC

Zamów ołówki i opaski na szkolną zbiórkę pieniędzy!

Ołówki lub kolorowe opaski silikonowe to świetny pomysł na szkolny kiermasz, zbiórkę pieniędzy czy prezent! Pieniądze zebrane ze sprzedaży gadżetów zostają w całości przekazywane na działania pomocowe! Różne kolory opasek wspierają różne cele zbiórkowe Kampanii Niosę Pomoc. Opaski dostępne są w kolorach: żółty, zielony, różowy. Ołówki są w kolorze niebieskim.

Uczniowie i uczennice lub ich rodzice chętnie noszą opaski identyfikując się w ten sposób ze swoją grupą / wolontariatem i działaniami w szkole. Dzięki temu bezpośrednio wspierają działania Polskiej Akcji Humanitarnej w Syrii, Ukrainie, Sudanie Południowym, irackim Kurdystanie czy Somalii.
Wypełnij raport z działań

Pamiętaj o wypełnieniu krótkiego raportu po zakończeniu działań w swojej szkole. Dzięki niemu będziemy mogli przygotować podziękowania dla Ciebie i Twojej szkoły oraz przyznać odznaki niezbędne do zdobycia tytułu „Szkoły, która Niesie Pomoc”.

Relacje z wydarzeń w szkołach to dla nas również niesamowity zastrzyk motywacji do dalszej pracy i źródło cennych informacji, które pozwalają nam na bieżąco dostosowywać nasze propozycje do wymagań szkolnej rzeczywistości i Twoich potrzeb. Formularz raportu znajdziesz tutaj. Zachęcamy Cię również do wysłania nam zdjęć i filmów z realizowanych inicjatyw na adres kampanie@pah.org.pl. Najciekawsze relacje opublikujemy na profilu Szkoła Humanitarna.
Dane są podawane dobrowolnie, ale są konieczne do przekazania darowizny za pośrednictwem PayU.
Darowiznę można przekazać także bez pośrednictwa PayU za pomocą przelewu tradycyjnego, sprawdź numer rachunku tutaj.