pl
AAA
pl
AAA

Zróbmy PokójMateriały

DOŁĄCZ DO AKCJI

DOŁĄCZ DO AKCJI

Dołącz do akcji Zróbmy Pokój i rozmawiaj ze swoimi uczniami i uczennicami o znaczeniu pokoju w życiu człowieka! W ramach akcji możesz:

  • przeprowadzić zajęcia lekcyjne na podstawie naszych materiałów edukacyjnych,
  • zaplanować z młodzieżą inicjatywę w szkole lub swojej społeczności lokalnej,
  • wspólnie z uczniami i uczennicami zorganizować zbiórkę pieniędzy!

W tym roku szkolnym pomagamy zapewnić wsparcie prawne i psychologiczne uchodźcom i uchodźczyniom wewnętrznym na Zaporożu na Ukrainie.
Do akcji zapraszamy szkoły wszystkich typów z całej Polski, organizacje pozarządowe, biblioteki, domy kultury, młodzieżowe rady oraz grupy nieformalne.

Zdobądź tytuł Twojej „Szkoły, która niesie pomoc”

Realizując z nami działania w ramach edukacji globalnej otrzymasz zaświadczenie o zrealizowanych przez Ciebie akcjach oraz dyplom dla społeczności szkolnej. Twoja szkoła będzie mogła również ubiegać się o tytuł „Szkoły, która niesie pomoc” (szczegóły znajdziesz w regulaminie, który znajdziesz w dokumentach do akcji).

Dlaczego nasze działania są ważne?

Mówiąc o pokoju lub jego braku często skupiamy się na konfliktach zbrojnych i polityce międzynarodowej. Warto jednak pomyśleć też o tym zagadnieniu nieco szerzej, zaczynając

od znaczenia pokoju w codziennym życiu. Czy znamy sposoby rozwiązywania konfliktów? Czy potrafimy dyskutować o różnych punktach widzenia? Czy osiągnięcie pokoju w najbliższym otoczeniu może przełożyć się na pokój na świecie?  Czy pokój to tylko brak wojny? Kim są osoby, które na co dzień dbają o utrzymanie pokoju? Jak brak pokoju wpływa na codzienne życie ludzi w różnych miejscach na świecie? Sprawdźmy to!

Dowiedz się jak mówić o większości świata

Mówienie o wyzwaniach globalnych takich jak dążenie do pokoju na świecie wymaga wiedzy i przygotowania. Ważne jest otwarcie na perspektywę mieszkańców i mieszkanek innych krajów. Kluczem w edukacji globalnej jest obiektywny przekaz, dlatego ważny jest dobór wiadomości i obrazów. Pamiętaj, że bez wyjaśnienia przyczyn i skutków zjawisk trudno jest zrozumieć inną perspektywę.

  • Przeczytaj publikację „Jak mówić o większości świata?” i skorzystaj z dostępnych tam ćwiczeń i metod. Poradnik dostępnym w materiałach do akcji.
  • Obejrzyj z młodzieżą animację „Jak mówić o większości świata?” – opublikowana na stronie akcji (powyżej artykułu).
  • Obejrzyj videoporadnik „Jak mówić o globalnym południu?” – opublikowany na stronie akcji (powyżej artykułu).
  • Weź udział w e-learningu o Kodeksie w sprawie obrazów i wiadomości.

Przeprowadź lekcję o pokoju.

Skorzystaj z naszych materiałów edukacyjnych, które pomogą Ci rozmawiać z młodzieżą o przyczynach i skutkach trudności z dostępem do edukacji o konfliktach zbrojnych, pokoju oraz o niesieniu mądrej i skutecznej pomocy humanitarnej.

Wykorzystajcie wiedzę w działaniu

Zaproponuj uczniom i uczennicom organizację akcji dla szkoły. Porozmawiajcie o tym, jak możecie wykorzystać Waszą wiedzę do działania.

Pomogą Wam w tym nasze propozycje inicjatyw:

  1. Zorganizujcie pokojowe zawody sportowe! Możecie promować postawę fair play i współpracy! Możecie zespołowo zagrać dla Ukrainy i zorganizować zbiórkę!
  2. Zorganizujcie debatę lub pokaz filmu z dysusją w temacie pokoju albo konfliktów zbrojnych. Przedstawcie społeczności szkolnej swoje punkty widzenia i pomysły na pomoc humanitarną!

Zasady i poradniki dotyczące organizacji zawodów i debaty, materiał z inspiracjami do dyskusji oraz narzędziownik, który rozwinie Wasze umiejętności związane z planowaniem działań znajdziesz w materiałach do akcji.

Zorganizujcie zbiórkę wspierając rodziny na Ukrainie

W ten sposób pomożenie w zapewnieniu wsparcia prawnego i psychologicznego uchodźcom i uchodźczyniom wewnętrznym na Zaporożu na Ukrainie.
Dlaczego to ważne?

Trwający od 2014 roku konflikt we wschodniej Ukrainie zmusił wiele osób do opuszczenia swoich domów i poszukiwania bezpiecznego schronienia w innych częściach kraju. Często wiąże się to z dużym stresem dla całych rodzin oraz koniecznością znalezienia możliwości zatrudnienia. Punkty przedszkolne zapewniają opiekę najmłodszym, dzięki czemu ich rodzice mogą podjąć pracę. Dzieci dodatkowo biorą udział w zajęciach edukacyjnych i integracyjnych przygotowujących je do dalszej edukacji, mogą również korzystać z pomocy psychologicznej.

Zebranie pieniądze przelejcie na konto PAH – 02 2490 0005 0000 4600 8316 8772. Pamiętajcie o wpisaniu w tytule przelewu „Zróbmy Pokój/Ukraina” oraz podaniu nazwy i adresu szkoły.

Dołącz do akcji korzystając z przycisku REJESTRACJA. Szczegółowe zasady uczestnictwa znajdziesz w regulaminie. Masz pytania? Pisz do nas na adres kampanie@pah.org.pl lub dzwoń pod numer (22) 828 88 82 wew. 238. Do usłyszenia!

KAMPANIA NIOSĘ POMOC

Wypełnij raport z działań

Pamiętaj o wypełnieniu krótkiego raportu po zakończeniu działań w swojej szkole. Dzięki niemu będziemy mogli przygotować podziękowania dla Ciebie i Twojej szkoły oraz przyznać odznaki niezbędne do zdobycia tytułu „Szkoły, która Niesie Pomoc”.

Relacje z wydarzeń w szkołach to dla nas również niesamowity zastrzyk motywacji do dalszej pracy i źródło cennych informacji, które pozwalają nam na bieżąco dostosowywać nasze propozycje do wymagań szkolnej rzeczywistości i Twoich potrzeb. Formularz raportu znajdziesz tutaj. Zachęcamy Cię również do wysłania nam zdjęć i filmów z realizowanych inicjatyw na adres kampanie@pah.org.pl. Najciekawsze relacje opublikujemy na profilu Szkoła Humanitarna.