pl
AAA
pl
AAA

Zróbmy PokójMateriały

DOŁĄCZ DO AKCJI

DOŁĄCZ DO AKCJI

Dołącz do akcji Zróbmy Pokój i rozmawiaj ze swoimi uczniami i uczennicami o znaczeniu pokoju w życiu człowieka! W ramach akcji możesz:

  • przeprowadzić zajęcia lekcyjne na podstawie naszych materiałów edukacyjnych,
  • zaplanować z młodzieżą inicjatywę w szkole lub swojej społeczności lokalnej,
  • wspólnie z uczniami i uczennicami zorganizować zbiórkę pieniędzy!

W tym roku szkolnym pomagamy zapewnić wsparcie prawne i psychologiczne uchodźcom i uchodźczyniom wewnętrznym na Zaporożu na Ukrainie.
Do akcji zapraszamy szkoły wszystkich typów z całej Polski, organizacje pozarządowe, biblioteki, domy kultury, młodzieżowe rady oraz grupy nieformalne.

Zdobądź tytuł Twojej „Szkoły, która niesie pomoc”

Realizując z nami działania w ramach edukacji globalnej otrzymasz zaświadczenie o zrealizowanych przez Ciebie akcjach oraz dyplom dla społeczności szkolnej. Twoja szkoła będzie mogła również ubiegać się o tytuł „Szkoły, która niesie pomoc” (szczegóły znajdziesz w regulaminie, który znajdziesz w dokumentach do akcji).

Dlaczego nasze działania są ważne?

Mówiąc o pokoju lub jego braku często skupiamy się na konfliktach zbrojnych i polityce międzynarodowej. Warto jednak pomyśleć też o tym zagadnieniu nieco szerzej, zaczynając

od znaczenia pokoju w codziennym życiu. Czy znamy sposoby rozwiązywania konfliktów? Czy potrafimy dyskutować o różnych punktach widzenia? Czy osiągnięcie pokoju w najbliższym otoczeniu może przełożyć się na pokój na świecie?  Czy pokój to tylko brak wojny? Kim są osoby, które na co dzień dbają o utrzymanie pokoju? Jak brak pokoju wpływa na codzienne życie ludzi w różnych miejscach na świecie? Sprawdźmy to!

Dowiedz się jak mówić o większości świata

Mówienie o wyzwaniach globalnych takich jak dążenie do pokoju na świecie wymaga wiedzy i przygotowania. Ważne jest otwarcie na perspektywę mieszkańców i mieszkanek innych krajów. Kluczem w edukacji globalnej jest obiektywny przekaz, dlatego ważny jest dobór wiadomości i obrazów. Pamiętaj, że bez wyjaśnienia przyczyn i skutków zjawisk trudno jest zrozumieć inną perspektywę.

  • Przeczytaj publikację „Jak mówić o większości świata?” i skorzystaj z dostępnych tam ćwiczeń i metod. Poradnik dostępnym w materiałach do akcji.
  • Obejrzyj z młodzieżą animację „Jak mówić o większości świata?” – opublikowana na stronie akcji (powyżej artykułu).
  • Obejrzyj videoporadnik „Jak mówić o globalnym południu?” – opublikowany na stronie akcji (powyżej artykułu).
  • Weź udział w e-learningu o Kodeksie w sprawie obrazów i wiadomości.

Przeprowadź lekcję o pokoju.

Skorzystaj z naszych materiałów edukacyjnych, które pomogą Ci rozmawiać z młodzieżą o przyczynach i skutkach trudności z dostępem do edukacji o konfliktach zbrojnych, pokoju oraz o niesieniu mądrej i skutecznej pomocy humanitarnej.

Wykorzystajcie wiedzę w działaniu

Zaproponuj uczniom i uczennicom organizację akcji dla szkoły. Porozmawiajcie o tym, jak możecie wykorzystać Waszą wiedzę do działania.

Pomogą Wam w tym nasze propozycje inicjatyw:

  1. Zorganizujcie pokojowe zawody sportowe! Możecie promować postawę fair play i współpracy! Możecie zespołowo zagrać dla Ukrainy i zorganizować zbiórkę!
  2. Zorganizujcie debatę lub pokaz filmu z dysusją w temacie pokoju albo konfliktów zbrojnych. Przedstawcie społeczności szkolnej swoje punkty widzenia i pomysły na pomoc humanitarną!

Zasady i poradniki dotyczące organizacji zawodów i debaty, materiał z inspiracjami do dyskusji oraz narzędziownik, który rozwinie Wasze umiejętności związane z planowaniem działań znajdziesz w materiałach do akcji.

Zorganizujcie zbiórkę wspierając rodziny na Ukrainie

W ten sposób pomożenie w zapewnieniu wsparcia prawnego i psychologicznego uchodźcom i uchodźczyniom wewnętrznym na Zaporożu na Ukrainie.
Dlaczego to ważne?

Trwający od 2014 roku konflikt we wschodniej Ukrainie zmusił wiele osób do opuszczenia swoich domów i poszukiwania bezpiecznego schronienia w innych częściach kraju. Często wiąże się to z dużym stresem dla całych rodzin oraz koniecznością znalezienia możliwości zatrudnienia. Punkty przedszkolne zapewniają opiekę najmłodszym, dzięki czemu ich rodzice mogą podjąć pracę. Dzieci dodatkowo biorą udział w zajęciach edukacyjnych i integracyjnych przygotowujących je do dalszej edukacji, mogą również korzystać z pomocy psychologicznej.

Zebranie pieniądze przelejcie na konto PAH – 02 2490 0005 0000 4600 8316 8772. Pamiętajcie o wpisaniu w tytule przelewu „Zróbmy Pokój/Ukraina” oraz podaniu nazwy i adresu szkoły.

Dołącz do akcji korzystając z przycisku REJESTRACJA. Szczegółowe zasady uczestnictwa znajdziesz w regulaminie. Masz pytania? Pisz do nas na adres kampanie@pah.org.pl lub dzwoń pod numer (22) 828 88 82 wew. 238. Do usłyszenia!

KAMPANIA NIOSĘ POMOC

Zamów ołówki i opaski na szkolną zbiórkę pieniędzy!

Ołówki lub kolorowe opaski silikonowe to świetny pomysł na szkolny kiermasz, zbiórkę pieniędzy czy prezent! Pieniądze zebrane ze sprzedaży gadżetów zostają w całości przekazywane na działania pomocowe! Różne kolory opasek wspierają różne cele zbiórkowe Kampanii Niosę Pomoc. Opaski dostępne są w kolorach: żółty, zielony, różowy. Ołówki są w kolorze niebieskim.

Uczniowie i uczennice lub ich rodzice chętnie noszą opaski identyfikując się w ten sposób ze swoją grupą / wolontariatem i działaniami w szkole. Dzięki temu bezpośrednio wspierają działania Polskiej Akcji Humanitarnej w Syrii, Ukrainie, Sudanie Południowym, irackim Kurdystanie czy Somalii.
Wypełnij raport z działań

Pamiętaj o wypełnieniu krótkiego raportu po zakończeniu działań w swojej szkole. Dzięki niemu będziemy mogli przygotować podziękowania dla Ciebie i Twojej szkoły oraz przyznać odznaki niezbędne do zdobycia tytułu „Szkoły, która Niesie Pomoc”.

Relacje z wydarzeń w szkołach to dla nas również niesamowity zastrzyk motywacji do dalszej pracy i źródło cennych informacji, które pozwalają nam na bieżąco dostosowywać nasze propozycje do wymagań szkolnej rzeczywistości i Twoich potrzeb. Formularz raportu znajdziesz tutaj. Zachęcamy Cię również do wysłania nam zdjęć i filmów z realizowanych inicjatyw na adres kampanie@pah.org.pl. Najciekawsze relacje opublikujemy na profilu Szkoła Humanitarna.
Dane są podawane dobrowolnie, ale są konieczne do przekazania darowizny za pośrednictwem PayU.
Darowiznę można przekazać także bez pośrednictwa PayU za pomocą przelewu tradycyjnego, sprawdź numer rachunku tutaj.