pl
AAA
pl
AAA

REKRUTACJA DO SZKOŁY HUMANITARNEJ 2020/2021powrót

Zgłoś się do projektu Szkoła Humanitarna „Krytycznie i globalnie”

Szkoła Humanitarna to roczny, ogólnopolski program dla szkół ponadpodstawowych o krytycznym myśleniu i globalnych wyzwaniach. Program składa się ze szkoleń wyjazdowych oraz dyskusji na lekcjach, warsztatów i działań w szkołach. Wykorzystuje angażujące metody takie jak World Café czy wielkoformatowe gry planszowe.

Na bieżąco monitorujemy sytuację epidemiologiczną – jeśli będzie taka konieczność, spotkania „na żywo” zostaną zamienione na współpracę online. W momencie rekrutacji zakładamy jednak, że szkolenia w obu semestrach oraz warsztaty w 2-gim semestrze odbędą się w wersji tradycyjnej.

Program jest zaprojektowany głównie z myślą o nauczycielach i nauczycielkach, które chcą uatrakcyjnić godziny wychowawcze oraz działać z uczniami i uczennicami. Kształtuje on postawy solidarności, otwartości i szacunku dla ludzi z różnych miejsc na świecie oraz o różnych poglądach. Podejmuje aktualne społeczne tematy analizując je w ramach edukacji globalnej.  

W roku szkolnym 2020/21 realizujemy go pod hasłem „Krytycznie i globalnie”. Będziemy szczególnie pracować nad rozwojem umiejętności krytycznego spojrzenia na rzeczywistość, także tą, kreowaną przez media. Głębiej zastanowimy się także nad globalnymi współzależnościami i naszą odpowiedzialnością za to jak wygląda świat. Poruszymy m.in. tematy kryzysu klimatycznego, nierówności, rasizmu, odpowiedzialnej konsumpcji i aktywnych działań na rzecz globalnych wyzwań (wybranych Celów Zrównoważonego Rozwoju).

Co oferujemy szkołom? 

Po rocznej współpracy każda ze szkół, która zrealizuje działania zgodne z kryteriami programu, otrzyma tytuł Szkoły Humanitarnej, który przez 18 lat trwania programu otrzymało zaledwie 253 placówek w Polsce. 

Stałą grupę projektową w każdej szkole tworzy 1 klasa oraz 2 nauczycieli/ki (w tym 1 to wychowawca/czyni). Część działań w projekcie jest realizowane dla szerszej grupy uczniów i uczennic. 

Co oferujemy nauczycielom i nauczycielkom? 

  • Angażujące i ciekawemetody pracy (m.in. wielkoformatowe gry, karty dyskusji, quizy, World Café),  
  • Dwa 3–dnioweszkolenia wyjazdowe (jedno w Toruniu, drugie w Puszczykowie) oraz szkolenia online,
  • Angażujące materiały do pracy z młodzieżą na godzinach wychowawczych i zajęciach przedmiotowych.  
  • Stałą współpracę i wsparcie koordynatorki w realizacji projektu 

Co oferujemy uczniom i uczennicom? 

  • 2 spotkania online dla 30-osobowej grupy z trenerką/trenerem PAH (1. semestr), 
  • 1 warsztat w szkole dla 15-osobowej grupy z trenerką/trenerem PAH (1. semestr),
  • Refleksyjny Klub Online, a w nim poruszające i ciekawe materiały audio i video dla uczestników i uczestniczek, możliwość korespondowania z naszymi trenerami i trenerkami i wspólnego rozważania trudnych tematów, rozwiewania wątpliwości, pogłębiania wiedzy, 
  • Webinary – internetowe spotkania na żywo dotyczące wybranego tematu, na które zapraszamy ciekawych gości i gościnie,  
  • 3–dniowe szkolenie w Puszczykowie pod Poznaniem dla 2 najbardziej zaangażowanych uczniów i uczennic z każdej szkoły, 
  • Wsparcie w organizacji działań w szkole m.in.: quizu, gry wielkoformatowej „Reporterzy i reporterki na globalnym Południu” . 

Obejrzyj krótki film podsumowujący jedną z edycji Szkoły Humanitarnej, w którym uczestnicy programu dzielą się refleksjami po jego realizacji: www.bit.ly/filmik_SH2016  

Rekrutacja na rok szkolny 2020/2021 

Aby poznać szczegóły projektu, przeczytaj przewodnik (działania zaplanowane w ramach projektu, harmonogram, instrukcja, jak wypełnić zgłoszenie) .  

ZGŁOŚ SIĘ ZA POMOCĄ FORMULARZA ONLINE: www.bit.ly/SH2020_wypelnij_formularz   

Na zgłoszenia czekamy do 31.08.2020 r. do północy. W dniach 1-3.09.2020 będziemy dzwonić do wybranych osób, które prześlą zgłoszenia. 

Dodatkowe informacje można uzyskać drogą telefoniczną pod numerem 669 04 17 17 lub drogą mailową (kalina.kabat@pah.org.pl) od Kaliny Kabat – koordynatorki projektu. 

Dane są podawane dobrowolnie, ale są konieczne do przekazania darowizny za pośrednictwem PayU.
Darowiznę można przekazać także bez pośrednictwa PayU za pomocą przelewu tradycyjnego, sprawdź numer rachunku tutaj.