W sobotę 25 kwietnia oraz 12 maja w Nepalu, doszło do trzęsienia ziemi o ogromnej sile 7.4 oraz 7.8 w skali Richtera. Aż 8,1 milionów osób zostało dotkniętych skutkami trzęsienia ziemi.


Przekazanie darów w Syabru. Syabru, Nepal 2015/Fot.PAH

Szacowana liczba ofiar sięga aż do 8,659 osób, 100 tys. osób zostało rannych, 384 osób nadal uznaje się za zaginionych. Zniszczonych zostało ponad 500 tys. domów  a  około 269  tys. poważnie uszkodzonych podczas trzęsienia ziemi. Humanitarnego wsparcia nadal potrzebuje 2,8 milnionów osób ( w tym 1,7 mln dzieci). Najbardziej dotknięte rejony Nepalu znajdują się przedewszystkim w dystrykcie Sindupalchowk. Inne dotknięte obszary (źródło OCHA): Bhaktapur, Dhading, Dolakha, Kathmandu, Lalitpur, Lamjung, Rasuwa, Ramechhap, Nuwakot, Makawanpur, Sindhuli.

Sytuacja w kraju:
Dnia 25 kwietnia trzęsienie ziemi w wysokości 7.8 w skali Richtera uderzyło Nepal, z epicentrum w Dystrykcie Gorkha. Trzęsienie ziemi uedrzyło po raz drugi 12 maja z mocą 7.4 w skali Richtera  pogłębiając zniszczenia i pochłaniając większą liczbę ofiar oraz osób rannych.

ONZ wraz z Rządem Nepalskim oraz organizacjami pozarządowymi uznały, że priorytetem pomocy humanitarnej powinno być zabezpieczenie tymczasowych schronień przed przyjściem deszczów monsunowych. W przeciągu pierwszych dwóch tygodni organizacje  medyczne  zajęły się sprawami zdrowotnymi. Inne organizacje zajęły się dostawą żywności (głównie ryżu).  Potrzeby humanitarne są w każdym sektorze, ale największe w: zapewnieniu schronienia, dostępu do żywności i opieki medycznej.

Działanie PAH:
Zajmujemy się dystrybucją żywności  (ryż, soczewica, olej, sól), aby zapewnić osobom potrzebującym dostęp do żywności w porze deszczowej a także dystrybucją materiałów niezbędnych do przygotowania tymczasowego schronienia. Dodatkowo wyposażyliśmy osoby wewnętrznie przesiedlone z wioski Syabru Besone, znajdujące się w obozie, w urządzenia sanitarne (zbiorniki na wodę, namioty i przybory edukacyjne). Nasza pomoc łącznie dotarła do około 8 tysięcy osób. 

Zobacz galeriępobierz infografikę lub dowiedz się więcej
 

M
ożesz pomóc ofiarom trzęsienia ziemi w Nepalu:


Informujemy, że PAH nie przyjmuje darów rzeczowych. 
Wszystkie osoby chcące wesprzeć ofiary trzęsienia ziemi w Nepalu, prosimy o przekazanie darowizny finansowej.