Rozwój gospodarczy i społeczny południowo-wschodniej części Kenii opiera się w dużym stopniu na rolnictwie. Jest ono jednym z głównych źródeł utrzymania mieszkańców. To także obszar o klimacie suchym, który charakteryzuje się sezonowością opadów oraz dużą podatnością na zmiany klimatu, które negatywnie wpływają na stabilność całego sektora rolniczego. Rolnicy przy uprawach wykorzystują wodę opadową. Z powodu trudności, jakie niesie za sobą opracowanie skutecznego systemu nawadniającego, wykorzystującego taki rodzaj wody oraz stworzeniem odpowiednich warunków do jej przechowywania, straty zasobu sięgają nawet 70-80 procent.
Powyższe czynniki sprawiają, że ubóstwo, brak regularnego dostępu do czystej wody i zachwiane bezpieczeństwo żywieniowe stanowią codzienny problem.
CO ROBI POLSKA AKCJA HUMANITARNA?
Doświadczenie z zakresu pomocy humanitarnej w Somalii i Sudanie Południowym pozwoliło nam na rozszerzenie naszych działań o pomoc rozwojową w Kenii. W kwietniu 2018 zaczęliśmy działać w południowo-wschodniej części kraju w prowincjach Machakos, Makueni i Kitui. Tam program przyniósł bardzo dobre rezultaty dlatego zdecydowaliśmy o rozszerzeniu naszych działań o nowe prowincje i kooperatywy.
W celu zapewnienia kompleksowości działań, projekt odpowiada zarówno na kwestie dostępu do wody, promocji higieny, przeciwdziałaniu negatywnym skutkom zmian klimatu, jak i zwiększeniu przedsiębiorczości oraz produkcji rolnej.
Współpracując z lokalnymi specjalistami, wprowadzamy nowe metody zbierania i oszczędzania wody poprzez budowę zapór piaskowych, płytkich studni i zbiorników wodnych w szkołach. Takie rozwiązania pozwalają na lepsze wykorzystanie i przechowywanie zapasów wody.
Organizujemy szkolenia z zakresu zarządzania, prowadzenia i administracji projektów oraz uprawy roli dla lokalnych kooperatyw rolnych. Zrzeszają one najbardziej przedsiębiorczych rolników. Kooperatywy odpowiadają m.in. za prowadzenie lokalnych inwestycji związanych z gospodarką wodną oraz produkcją rolną. Ich członkowie stanowią wzór dla innych mieszkańców wsi, co przyczynia się do podniesienia jakości życia wszystkich mieszkańców wsi.
Dla lokalnych urzędników prowadzimy kursy z zakresu zmniejszania ryzyka katastrof (DRR). Uzyskana wiedza pozwala im na odpowiednio wczesne opracowanie działań, w tym wdrażanie rozwiązań z zakresu ochrony środowiska oraz zwiększanie odporności lokalnej społeczności na przyszłe kryzysy.
Projekt współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.