AAA
AAA

Dla szkółMateriały

Edukujmy razem

Zaangażuj się edukacyjnie 

Od niemal początku istnienia, Polska Akcja Humanitarna realizuje nie tylko działania pomocowe w Polsce i poza granicami naszego kraju, ale także projekty i programy edukacyjne. Wierzymy, że wiedza to jedna z najskuteczniejszych form zmieniania świata. Zatem zapraszamy Cię do wspólnego działania. 

Wszystkie nasze programy są bezpłatne. 

Wiem i Działam 

“Wiem i działam” to cykl zajęć, składający się z minimum trzech lekcji o mądrym pomaganiu, oraz przygotowaniu działania informacyjnego i/lub zbiórki pieniędzy na rzecz osób dotkniętych kryzysami humanitarnymi. Uczestnictwo w programie proponujemy klasom, grupom, a nawet całym szkołom. Przygotowaliśmy materiały dla wszystkich poziomów edukacyjnych, a zgłoszenia przyjmujemy przez cały rok.  

Godziny Wychowawcze ze Światem 

Godziny Wychowawcze ze Światem to całoroczny cykl zajęć, będących zaproszeniem do zgłębiania wyzwań współczesnego świata. Podstawę edukacji globalnej stanowi kwestia sprawiedliwości i solidarności, zarówno w lokalnym jak i globalnym wymiarze. Chcemy nie tylko informować o tym, jaki nasz świat jest obecnie, ale także kształtować postawy, które pomogą nam uczynić go bardziej sprawiedliwym w przyszłości.

Ten program sprawdzi się nie tylko na lekcjach wychowawczych, ale także na zajęciach świetlicowych i opiekuńczo-wychowawczych.

Szkoła Humanitarna 

Szkoła Humanitarna to  roczny program z obszaru edukacji globalnej, realizowany od 2002 roku. W zależności od edycji nasze zaproszenie kierujemy do szkół ponadpodstawowych, z różnych regionów Polski, które wspólnie z nami zgłębiają wybrany temat. Program ten składa się ze szkoleń dla nauczycieli/ek i uczniów/uczennic, warsztatów w szkołach, scenariuszy zajęć, konkursów, spotkań World Cafe, dyskusyjnych klubów online i wiele więcej. Po rocznej współpracy każda ze szkół, która zrealizuje działania zgodne z kryteriami programu, otrzymuje tytuł Szkoły Humanitarnej.

Globalnie w Bibliotekach

Chociaż większość naszych programów kierujemy do szkół, mamy też coś specjalnie dla bibliotek. Kolejne edycje programu Globalnie w Bibliotekach, to kilkumiesięczne cykle, w których chętne biblioteki z całej Polski, w oparciu o przesłane przez nas materiały organizują zajęcia edukacyjne. Mogą być one skierowane do seniorów, młodzieży, grup wczesnoszkolnych, czy międzypokoleniowych. Program realizowany jest we współpracy z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. 

Programy edukacyjne to nie wszystko!

  • Światowy Dzień Wody z PAH – skorzystaj z naszych materiałów edukacyjnych i zorganizuj obchody 22 marca. 
  • Akcja “Zamiast Kwiatka Niosę Pomoc” – zamiast przyjmować kwiaty na koniec roku szkolnego (lub inną okazję) zorganizuj zbiórkę na pomoc humanitarną.
  • Summer PAH Academy – coroczne wakacyjne szkolenie dla edukatorów/ek globalnych Edukacyjne SPA.
  • Wypożyczalnia gier edukacyjnych – stworzyliśmy Escape Room “Otwórz się na Globalne Wyzwania”, wielkoformatowe gry “Wodne wyzwania” oraz “Reporterki i reporterzy na globalnym Południu”, które wypożyczamy szkołom i innym instytucjom.
  • Od lat we współpracy z Fundacją Pozytywne Inicjatywy, prowadzimy ogólnoszkolny program edukacji globalnej w Pozytywnej Szkole Podstawowej  im. Arkadiusza Arama Rybickiego w Gdańsku.

Jeżeli jesteś szkołą, biblioteką, instytucją lub organizacją chętną do współdziałania, napisz do nas. Dotychczas pracowaliśmy głównie ze szkołami (na każdym etapie edukacyjnym) i bibliotekami, ale jesteśmy otwarci na innych partnerów. Jesteś uczniem, uczennicą lub rodzicem? Opowiedz o naszych propozycjach w swojej szkole. 

Korzystaj z naszych materiałów i webinarów 

Organizujemy bezpłatne webinary przybliżające metody i tematy, z którymi pracujemy. Udostępniamy także kursy e-learningowe oraz publikacje merytoryczne, m.in. scenariusze lekcji, karty dyskusji, quizy Kahoot. 

Jeśli chcesz wiedzieć więcej, zapisz się do naszego newslettera edukacyjnego i dołącz do grupy Edukacja PAH na Facebooku lub napisz do nas edukacja@pah.org.pl

Materiały

Pobierz

NASZE PROGRAMY

REKRUTACJA DO SZKOŁY HUMANITARNEJ 2019/2020

Myśl krytycznie i działaj! Rusza kolejna edycja Szkoły Humanitarnej.

Szkoła Humanitarna to roczny program dla szkół ponadpodstawowych o krytycznym myśleniu i globalnych wyzwaniach. Program składa się ze szkoleń wyjazdowych oraz lekcji, warsztatów i akcji w szkołach. Wykorzystuje angażujące metody takie jak World Café czy gry wielkoformatowe. W roku szkolnym 2019/2020 do udziału w projekcie zaprosimy 15 szkół z województw: pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, wielkopolskiego i mazowieckiego. Rekrutacja trwa do 27.08.2019.
Zrozumieć świat przez gry

Przeciętnemu polskiemu uczniowi może być trudno wyobrazić sobie, jak to jest wybierać między pójściem do szkoły a zaopatrzeniem domu w wodę. A gdyby tak wcielił się w rówieśnika z globalnego Południa i zmierzył z jego codziennymi wyzwaniami?

Wypożyczalnia gier edukacji globalnej to kolejny projekt Polskiej Akcji Humanitarnej skierowany do instytucji edukacyjnych - szkół, bibliotek i innych placówek. Potrwa od września do listopada. W tym czasie kilkadziesiąt grup z miast mniejszych niż 500 tys. mieszkańców skorzysta z trzech dostępnych gier. Częścią projektu jest także dwudniowy Festiwal Gier Edukacji Globalnej „Zrozumieć świat przez gry”.
ZAMÓW GADŻETY PAH NA SZKOLNY KIERMASZ

Silikonowe opaski, elastyczne ołówki i kolorowe naklejki o wodzie będą świetnie wspierać Twoje działania w szkole! Gadżety są w cenie 5 zł za sztukę. Pieniądze ze sprzedaży gadżetów są przeznaczane na działania pomocowe PAH.  

Złóż zamówienie w Sklepie Przyjaciół PAH!  Skontaktuj się: sppah@sppah.org.pl, zadzwoń: 574 568 557. Zamów gadżety poprzez formularz: http://bit.ly/PAH_zamawiam_gadżety 
Program edukacji globalnej

Szkoła to uczniowie i uczennice oraz nauczyciele i nauczycielki. To miejsce, w którym przygotowuje się dzieci i młodzież do pełnienia społecznych i życiowych ról.

Od roku szkolnego 2014/2015 Polska Akcja Humanitarna aktywnie włącza się w edukację młodych w Pozytywnej Szkole Podstawowej w Gdańsku. Prowadzimy warsztaty dla uczniów i uczennic,  podczas których poznają rzeczywistość krajów globalnego Południa, rozwijają empatię i zwiększają wiedzę na temat kultury, życia codziennego oraz wyzwań z jakimi zmierzają się ich rówieśnicy mieszkający na innych kontynentach. Zależy nam by dzieci lepiej rozumiały globalne wyzwania i świat, w którym żyją.
Dane są podawane dobrowolnie, ale są konieczne do przekazania darowizny za pośrednictwem PayU.
Darowiznę można przekazać także bez pośrednictwa PayU za pomocą przelewu tradycyjnego, sprawdź numer rachunku tutaj.