AAA
AAA

Dla szkółMateriały

Edukujmy razem

Zaangażuj się edukacyjnie 

Od niemal początku istnienia, Polska Akcja Humanitarna realizuje nie tylko działania pomocowe w Polsce i poza granicami naszego kraju, ale także projekty i programy edukacyjne. Wierzymy, że wiedza to jedna z najskuteczniejszych form zmieniania świata. Zatem zapraszamy Cię do wspólnego działania. 

Wszystkie nasze programy są bezpłatne. 

Wiem i Działam 

“Wiem i działam” to cykl zajęć, składający się z minimum trzech lekcji o mądrym pomaganiu, oraz przygotowaniu działania informacyjnego i/lub zbiórki pieniędzy na rzecz osób dotkniętych kryzysami humanitarnymi. Uczestnictwo w programie proponujemy klasom, grupom, a nawet całym szkołom. Przygotowaliśmy materiały dla wszystkich poziomów edukacyjnych, a zgłoszenia przyjmujemy przez cały rok.  

Godziny Wychowawcze ze Światem 

Godziny Wychowawcze ze Światem to całoroczny cykl zajęć, będących zaproszeniem do zgłębiania wyzwań współczesnego świata. Podstawę edukacji globalnej stanowi kwestia sprawiedliwości i solidarności, zarówno w lokalnym jak i globalnym wymiarze. Chcemy nie tylko informować o tym, jaki nasz świat jest obecnie, ale także kształtować postawy, które pomogą nam uczynić go bardziej sprawiedliwym w przyszłości.

Ten program sprawdzi się nie tylko na lekcjach wychowawczych, ale także na zajęciach świetlicowych i opiekuńczo-wychowawczych.

Szkoła Humanitarna 

Szkoła Humanitarna to  roczny program z obszaru edukacji globalnej, realizowany od 2002 roku. W zależności od edycji nasze zaproszenie kierujemy do szkół ponadpodstawowych, z różnych regionów Polski, które wspólnie z nami zgłębiają wybrany temat. Program ten składa się ze szkoleń dla nauczycieli/ek i uczniów/uczennic, warsztatów w szkołach, scenariuszy zajęć, konkursów, spotkań World Cafe, dyskusyjnych klubów online i wiele więcej. Po rocznej współpracy każda ze szkół, która zrealizuje działania zgodne z kryteriami programu, otrzymuje tytuł Szkoły Humanitarnej.

Globalnie w Bibliotekach

Chociaż większość naszych programów kierujemy do szkół, mamy też coś specjalnie dla bibliotek. Kolejne edycje programu Globalnie w Bibliotekach, to kilkumiesięczne cykle, w których chętne biblioteki z całej Polski, w oparciu o przesłane przez nas materiały organizują zajęcia edukacyjne. Mogą być one skierowane do seniorów, młodzieży, grup wczesnoszkolnych, czy międzypokoleniowych. Program realizowany jest we współpracy z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. 

Programy edukacyjne to nie wszystko!

  • Światowy Dzień Wody z PAH – skorzystaj z naszych materiałów edukacyjnych i zorganizuj obchody 22 marca. 
  • Akcja “Zamiast Kwiatka Niosę Pomoc” – zamiast przyjmować kwiaty na koniec roku szkolnego (lub inną okazję) zorganizuj zbiórkę na pomoc humanitarną.
  • Summer PAH Academy – coroczne wakacyjne szkolenie dla edukatorów/ek globalnych Edukacyjne SPA.
  • Wypożyczalnia gier edukacyjnych – stworzyliśmy Escape Room “Otwórz się na Globalne Wyzwania”, wielkoformatowe gry “Wodne wyzwania” oraz “Reporterki i reporterzy na globalnym Południu”, które wypożyczamy szkołom i innym instytucjom.
  • Od lat we współpracy z Fundacją Pozytywne Inicjatywy, prowadzimy ogólnoszkolny program edukacji globalnej w Pozytywnej Szkole Podstawowej  im. Arkadiusza Arama Rybickiego w Gdańsku.

Jeżeli jesteś szkołą, biblioteką, instytucją lub organizacją chętną do współdziałania, napisz do nas. Dotychczas pracowaliśmy głównie ze szkołami (na każdym etapie edukacyjnym) i bibliotekami, ale jesteśmy otwarci na innych partnerów. Jesteś uczniem, uczennicą lub rodzicem? Opowiedz o naszych propozycjach w swojej szkole. 

Korzystaj z naszych materiałów i webinarów 

Organizujemy bezpłatne webinary przybliżające metody i tematy, z którymi pracujemy. Udostępniamy także kursy e-learningowe oraz publikacje merytoryczne, m.in. scenariusze lekcji, karty dyskusji, quizy Kahoot. 

Jeśli chcesz wiedzieć więcej, zapisz się do naszego newslettera edukacyjnego i dołącz do grupy Edukacja PAH na Facebooku lub napisz do nas edukacja@pah.org.pl

Materiały

Pobierz

NASZE PROGRAMY

REKRUTACJA DO SZKOŁY HUMANITARNEJ 2019/2020

Myśl krytycznie i działaj! Rusza kolejna edycja Szkoły Humanitarnej.

Szkoła Humanitarna to roczny program dla szkół ponadpodstawowych o krytycznym myśleniu i globalnych wyzwaniach. Program składa się ze szkoleń wyjazdowych oraz lekcji, warsztatów i akcji w szkołach. Wykorzystuje angażujące metody takie jak World Café czy gry wielkoformatowe. W roku szkolnym 2019/2020 do udziału w projekcie zaprosimy 15 szkół z województw: pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, wielkopolskiego i mazowieckiego. Rekrutacja trwa do 27.08.2019.
Zrozumieć świat przez gry

Przeciętnemu polskiemu uczniowi może być trudno wyobrazić sobie, jak to jest wybierać między pójściem do szkoły a zaopatrzeniem domu w wodę. A gdyby tak wcielił się w rówieśnika z globalnego Południa i zmierzył z jego codziennymi wyzwaniami?

Wypożyczalnia gier edukacji globalnej to kolejny projekt Polskiej Akcji Humanitarnej skierowany do instytucji edukacyjnych - szkół, bibliotek i innych placówek. Potrwa od września do listopada. W tym czasie kilkadziesiąt grup z miast mniejszych niż 500 tys. mieszkańców skorzysta z trzech dostępnych gier. Częścią projektu jest także dwudniowy Festiwal Gier Edukacji Globalnej „Zrozumieć świat przez gry”.
ZAMÓW OŁÓWKI I OPASKI NA SZKOLNĄ ZBIÓRKĘ PIENIĘDZY!

Sylikonowe opaski i elastyczne ołówki będą świetnie promować Twoje działania w szkole! Gadżety są w cenie 5 zł za sztukę. Pieniądze ze sprzedaży gadżetów są przeznaczane na działania pomocowe PAH. 

Złóż zamówienie do Sklepu Przyjaciół PAH! Skontaktuj się: sppah@sppah.org.pl, zadzwoń: 574 568 557 Zamów gadżety:http://bit.ly/zamow_gadzety
Program edukacji globalnej

Szkoła to uczniowie i uczennice oraz nauczyciele i nauczycielki. To miejsce, w którym przygotowuje się dzieci i młodzież do pełnienia społecznych i życiowych ról.

Od roku szkolnego 2014/2015 Polska Akcja Humanitarna aktywnie włącza się w edukację młodych w Pozytywnej Szkole Podstawowej w Gdańsku. Prowadzimy warsztaty dla uczniów i uczennic,  podczas których poznają rzeczywistość krajów globalnego Południa, rozwijają empatię i zwiększają wiedzę na temat kultury, życia codziennego oraz wyzwań z jakimi zmierzają się ich rówieśnicy mieszkający na innych kontynentach. Zależy nam by dzieci lepiej rozumiały globalne wyzwania i świat, w którym żyją.
Jesteś nauczycielem/ką? Edukuj i działaj z nami!

Inne spojrzenie na świat i edukację Czy chcesz urozmaicić swoje lekcje? Bliskie Ci są wartości takie jak równość, pokój, solidarność, godność? Chcesz kształtować postawę otwartości u swoich uczniów i uczennic? Włącz się do Kampanii Niosę Pomoc. Skorzystaj z gotowych i bezpłatnych scenariuszy zajęć, gier edukacyjnych i quizów dla całej klasy!

Kampania “Niosę Pomoc” 2018/19 składa się z 5 akcji: Możesz wybrać jedną, kilka lub wszystkie akcje do realizacji. Zakres zaangażowania zależy tylko od Ciebie!
Dane są podawane dobrowolnie, ale są konieczne do przekazania darowizny za pośrednictwem PayU.
Darowiznę można przekazać także bez pośrednictwa PayU za pomocą przelewu tradycyjnego, sprawdź numer rachunku tutaj.