Książkę możesz kupić w naszym sklepiku!
Książkę możesz kupić w naszym sklepiku!
PAŹDZIERNIK – Janina Ochojska w radiowej Trójce opowiada o tragedii Bośniaków w oblężonym przez Serbów Sarajewie. Po audycji zgłaszają się chętni do pomocy w organizacji konwoju.
LISTOPAD – W Warszawie trwa zbiórka darów dla mieszkańców Sarajewa od osób prywatnych i przedsiębiorstw. Polska Fundacja EquiLibre zbiera żywność, odzież, namioty i koce.
GRUDZIEŃ – Powstaje warszawski oddział polskiej Fundacji EquiLibre. Pierwszy lokal przy ulicy Miodowej dostaje od prezydenta Warszawy Stanisława Wyganowskiego.
26 GRUDNIA – Fundacja EquiLibre wysyła pierwszy konwój z Polski do oblężonego Sarajewa. W Konwoju Pokoju jedzie dwanaście ciężarówek, wiozących między innymi żywność, leki, ubrania i koce. Udział w nim bierze kilkunastu dziennikarzy.
24 LUTEGO – Fundacja EquiLibre wysyła do Sarajewa cztery ciężarówki z kocami, lekami i żywnością. W drodze powrotnej konwój zostaje ostrzelany. Ginie Francuzka Chantal Godinot, a dwaj polscy kierowcy zostają ranni.
MARZEC/KWIECIEŃ – Fundacja EquiLibre wysyła kolejne dwa konwoje na Bałkany. Pomoc medyczna i żywnościowa trafia do Belgradu i Prisztiny.
14 MAJA – Janina Ochojska otrzymuje Medal Świętego Jerzego, nagrodę przyznawaną przez czytelników i środowisko Tygodnika Powszechnego „za zmagania ze złem i uparte budowanie dobra w życiu społecznym ludziom, którzy wykazują szczególną wrażliwość na biedę, krzywdę, niesprawiedliwość – i wrażliwość tę wyrażają czynem”.
31 LIPCA – W ramach międzynarodowej akcji pomocowej „Mir Sada” („Pokój Teraz”) Fundacja EquiLibre wysyła do Sarajewa konwój złożony z 20 ciężarówek, wiozących 400 ton żywności, leków i środków czystości. Akcja jest nagłośniona medialnie, a w samym konwoju bierze udział wiele znanych osób ze świata mediów i polityki.
WRZESIEŃ – Fundacja EquiLibre wysyła konwoje z pomocą medyczną do klinik i przychodni w Belgradzie i Kosowie.
1 PAŹDZIERNIKA – Dzięki dotacjom UNHCR EquiLibre tworzy Centrum Pomocy Uchodźcom w Warszawie. Będzie udzielać pomocy społecznej, medycznej i prawnej, a także pomagać w zdobyciu pracy, mieszkania czy wykształcenia.
LISTOPAD–GRUDZIEŃ – Fundacja EquiLibre przeprowadza akcję edukacyjną w warszawskich szkołach, ucząc dzieci, że nawet najmniejsza pomoc jest istotna.
2 GRUDNIA – Janina Ochojska zostaje wybrana przez przedstawicieli Unii Europejskiej i dziennikarzy Kobietą Europy 1993.
23 STYCZNIA – Do Belgradu i Sarajewa wyrusza konwój wiozący 62 tony leków, żywności i środków czystości. Jest to pierwszy od czterech miesięcy konwój, który wjechał do oblężonego miasta.
MARZEC–KWIECIEŃ – Dwa następne konwoje z pomocą medyczną docierają na Bałkany. Wśród odbiorców pomocy są zarówno Serbowie, jak i Bośniacy.
1 CZERWCA – Fundacja EquiLibre z Towarzystwem „Nasz Dom” współorganizuje w polskim Sejmie obrady Parlamentu Dziecięcego. Dzieci uchwalają apel o pokój w krajach byłej Jugosławii.
5 CZERWCA – Do Sarajewa wyjeżdża pierwszy konwój z logo Polskiej Akcji Humanitarnej. Jego uczestnicy przekazują ofiarom wojny między innymi ponad pięć tysięcy pocztówek z Gołąbkiem Pokoju podpisanych przez polskie dzieci.
17 SIERPNIA – Konwój rekonesansowy dociera do Kazachstanu i mieszkających tam Polaków. Jego uczestnicy nawiązują kontakty, które mają pomóc w przyszłych akcjach humanitarnych.
4 WRZEŚNIA – Wyjazd konwoju z pomocą medyczną do szpitali w Kokczetawie i Karagandzie w Kazachstanie.
23 PAŹDZIERNIKA – Konwój pod znakiem Polskiej Akcji Humanitarnej rusza z przygotowanymi przez harcerzy Paczkami Pokoju do Sarajewa. W drodze powrotnej zostaje ostrzelany. Samochód, w którym jadą Janina Ochojska i Tomasz Wilk, spada w przepaść. Po krótkim pobycie w szpitalu oboje wracają do konwoju.
20 GRUDNIA – Ponad dwa tysiące paczek świątecznych dociera drogą lotniczą do Polaków w Kazachstanie.
28 GRUDNIA – Fundacja apeluje do Polaków o podpisanie Deklaracji Sarajewa Miasta Wolnego i Zjednoczonego.