Od 1 marca 2016 roku  ponad 4 tysiące dzieci syryjskich i irackich uchodźców na terenie Turcji będzie uczestniczyć w zajęciach edukacyjnych, sportowych i plastycznych. W tureckim Akcakale na granicy z Syrią powstanie „strefa przyjazna dzieciom” (Child Friendly Space) – miejsce, które zapewni dzieciom bezpieczeństwo, pomoc psychologiczną, da szansę na powrót do normalności.


Fot. Maciej Moskwa/TESTIGO

Realizacja projektu jest możliwa dzięki Visa Europe, która wraz z polskimi bankami członkowskimi zrzeszonymi w organizacji Visa Polska, przekazała kwotę 100 tys. euro na rzecz Polskiej Akcji Humanitarnej. Pomocą zostanie objęte 4,4 tys. syryjskich i irackich dzieci-uchodźców przebywających poza obozami dla uchodźców. Ośrodek (Child Friendly Space) ma zapewnić opiekę, nieformalne zajęcia edukacyjne, sportowe, plastyczne i zabawy, a także wsparcie indywidualne dla dzieci w wieku od 5 do 13 lat. Syryjskie dzieci będą stanowić 95% grupy otoczonej opieką.

Polska Akcja Humanitarna pomaga Syryjczykom od 2012 roku. W ramach pomocy humanitarnej zapewniamy dostęp do wody, żywności, opieki zdrowotnej. Nasze działania kierowane są do cywilnej ludności w północnej części kraju (prowincje Idlib i Hama).