Czym jest dla Was pokój? Jak rozumieją to słowo mieszkańcy i mieszkanki krajów globalnego Południa? Czy nasze codzienne decyzje i poczynania mają jakiś wpływ na wspieranie pokoju na świecie? Zapraszamy Was do dyskusji i działania w ramach naszej nowej akcji „Zróbmy Pokój!”.Mówiąc o pokoju lub jego braku często skupiamy się na konfliktach zbrojnych i polityce międzynarodowej. Warto jednak pomyśleć też o tym zagadnieniu nieco szerzej, zaczynając
od znaczenia pokoju w naszym codziennym życiu – relacjach z innymi, sposobie rozwiązywania konfliktów i dyskutowania o różnych punktach widzenia, umiejętności współpracy
i wypracowywania wspólnych rozwiązań dla problemów, naszego stosunku do „Innego”.
W tej akcji dowiecie się, jaki wpływ na rozwój człowieka i społeczeństw ma pokój oraz poznacie południowosudańską inicjatywę promującą postawę porozumienia między ludźmi. Zachęcamy Was także do organizacji debaty lub zawodów sportowych i wsparcia naszej zbiórki funduszy na utworzenie biblioteczki dla dzieci w Sudanie Południowym. Świetną okazją na te działania jest m.in. Tydzień Edukacji Globalnej, który w tym roku jest obchodzony pod hasłem #RazemDlaPokoju. 
Wzięcie udziału w naszej akcji jest bardzo proste!

1.    Zarejestrujcie swoją szkołę lub grupę - wypełnijcie formularz on-line.
   
Uwaga! Zgłoszenia mogą dokonać pełnoletni opiekunowie bądź opiekunki grup młodzieży - pracownicy i pracownice szkół, instytucji kultury czy bibliotek. Jeśli jesteście nieformalną grupą młodzieżową i nie macie wsparcia osoby dorosłej, napiszcie do nas na adres kampanie@pah.org.pl.

2.    Przeprowadźcie zajęcia edukacyjne o znaczeniu pokoju.

Pomogą Wam w tym nasze materiały - scenariusze lekcji i warsztatów dostosowane do szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych.

3.    Wykorzystajcie wiedzę w działaniu. Podejmijcie nasze wyzwanie i zrealizujcie inicjatywę szkolną!

●    Szkoły podstawowe: zorganizujcie pokojowe zawody sportowe w Waszej szkole
i promujcie postawę fair play, współpracę i dążenie do konsensusów. Będziecie mieli także okazję poczuć się reprezentantami i reprezentantkami krajów globalnego Południa. W organizacji pomoże Wam nasz poradnik (dostępny tutaj).
●    Szkoły ponadpodstawowe: pomyślcie o pytaniach, które najbardziej nurtują Was w temacie pokoju i konfliktów zbrojnych. Możecie inspirować się naszym krótkim materiałem wspierającym. Wybierzcie jedno zagadnienie i zaproście szkolnych kolegów i koleżanki na debatę. W zaplanowaniu wydarzenia pomoże Wam poradnik o organizacji debat.

Sprawdźcie, o czym pamiętać w czasie realizacji działań, by wziąć udział w kampanijnej grywalizacji i zdobyć tytuł Szkoły, która Niesie Pomoc. A może szkoła to dla Was za mało? Jeśli tak, przenieście swoje działania na teren miejscowości lub gminy i powalczcie o odznakę specjalną!

4.    Przeprowadźcie zbiórkę, która pomóżcie nam zorganizować biblioteczkę dla dzieci w Sudanie Południowym.
W Sudanie Południowym od długiego czasu toczy się wojna domowa. Cierpią na tym wszyscy, w szczególnie trudnej sytuacji są jednak dzieci. Dlatego chcemy stworzyć miejsce, w którym będą mogły poczuć się bezpiecznie i zapomnieć o konflikcie wokół nich. Możecie mieć swój wkład w powstanie tego ważnego miejsca - zorganizujcie zbiórkę lub sprzedaż gadżetów ze sklepiku PAH w Waszej szkole lub miejscowości.

Skorzystajcie z naszego zestawu zdjęć, który przybliży Wam sytuację w Sudanie Południowym. Pomysły na formę zbiórki oraz wskazówki organizacyjne znajdziecie w krótkim poradniku.

Pamiętajcie, że każde, nawet najmniejsze wsparcie jest bardzo ważne! Im więcej szkół zaangażuje się w zbiórkę tym większej pomocy będziemy mogli udzielić. Nawet kilkunastozłotowe zbiórki przełożyły się na sukces akcji w poprzednich latach: w roku 2015/2016 szkoły zebrały razem 164 000 zł!

Zebrane środki przelejcie na konto PAH: 88-1060-0076-0000-3310-0017-6063. Pamiętajcie o wpisaniu w tytule przelewu "Zróbmy Pokój/Sudan Południowy" oraz podaniu nazwy i adresu szkoły.

Organizacja zbiórek nie jest jednak obowiązkowa. Jeśli nie zdecydujecie się na to działanie, nadal możecie brać udział w akcji.

5.    Pochwalcie się sukcesami i wypełnijcie raport z realizacji akcji!

Relacje z Waszych działań to dla nas niesamowity motywator do pracy. Na ich podstawie będziemy mogli przesyłać Wam podziękowania za udział w akcji oraz przyznawać odznaki niezbędne do zdobycia tytułu “Szkoły, która Niesie Pomoc”.

Najciekawsze relacje będziemy promować w mediach społecznościowych i newsletterach - zainspirujcie innych swoimi sukcesami! Wskażcie nam też kierunek rozwoju kampanii, Wasze komentarze i uwagi pozwolą na bieżące dostosowywanie akcji do Waszych potrzeb.

Formularz raportu znajdziecie tutaj.

Możecie też do nas pisać i dzwonić - z pytaniami, problemami a także opowieściami o Waszych sukcesach :)

Macie pytania? Piszcie do nas na adres: kampanie@pah.org.pl lub dzwońcie: (22) 828 88 82 wew. 238. Już dziś zgłoście się do udziału w Kampanii i dołączcie do społeczności, która nie boi się wyzwań. Wspólnie pomożemy stworzyć biblioteczkę dla dzieci w Sudanie Południowym!