(2007-05-29)

Redakcja

 

Opisy filmów wyświetlanych w ramach „Przeglądu filmów o Uchodźcach”

18-23 czerwca – Park im. Rydza Śmigłego (Park Kultury), ul. Rozbrat oraz kino Muranów

Pokazy bezpłatne

 1.  Aguaviva
Reż. Ariadna Pujol
Hiszpania 2005
95 min
Dokument

Aguaviva to małe prowincjonalne miasteczko w hiszpańskim regionie Teruel. Od kilkunastu lat z powodu odpływu ludności miasteczko powoli się wyludnia, pozostają jedynie jego najstarsi mieszkańcy. Aby przeciwdziałać temu procesowi władze miasta decydują się na bezprecedensowy krok: oferują pracę oraz mieszkanie dla każdej rodziny, niezależnie z jakiego kraju świata pochodzi, która zdecyduje się na osiedlenie w Aguaviva. Jakie skutki dla miasteczka pociągnie za sobą ta decyzja? Jak ukształtują się relacje pomiędzy nowymi i starymi mieszkańcami? Czy obie strony są w stanie zaakceptować siebie nawzajem i żyć w zgodzie?

2. Almost Adult
Reż. Yousaf Ali Khan
Wielka Brytania/ Niemcy 2006
96 min
Fabularny

Mamie i Shiku, dwie nastoletnie dziewczyny łączy to, że pochodzą z Afryki i starają się o przyznanie azylu w Wielkiej Brytanii. Urodziły się w innych krajach, mówią innymi językami, a mimo to stają się dla siebie najbliższą rodziną. Starsza Mamie opiekuję się trzynastoletnią Shiku, zastępując jej siostrę, której losy – podobnie jak reszty członków rodziny – pozostają nieznane. Film to historia ich perypetii w nowym kraju, drogi do zalegalizowania pobytu gwarantującego nowy start i nowe, normalne życie.
3. Kenedy wraca do domu
Reż. Zelmir Zilnik
Serbia i Czarnogóra 2003
75 min
Fabularyzowany Dokument

Rok 2003. Lotnisko w Belgradzie. Kenedy pracuje jako prywatny taksówkarz. Szukając klientów, poznaje historie napotkanych ludzi. Okazuje się, że łączy ich bardzo dużo: wszyscy są Romami, wszyscy pod koniec lat 90. znaleźli się w kleszczach konfliktu między Serbami i Albańczykami, wszyscy wyjechali do Niemiec i tam przyznano im status uchodźcy. Po kilkunastu latach rząd niemiecki uznał, że sytuacja w Kosowie jest na tyle stabilna, że wszyscy powinni wrócić tam, skąd przybyli. I to niezależnie od tego, czy tego chcieli, czy nie; czy są dorosłymi ludźmi z ustabilizowanym życiem, czy też dziećmi, które mówią lepiej po niemiecku niż w języku swoich rodziców i nie znają innego kraju, który mogłyby nazwać ojczyzną.
4. Kochany Muslimie…
Reż. Kerstin Nickig
Niemcy 2005
40 min
Dokument

Kochany Muslimie… – tymi słowami młoda czeczeńska matka rozpoczyna pamiętnik, który pisze dla swojego trzyletniego synka. Sacita, jej mąż Said-Selim i Muslim przebywają w Łomży. Ich życie toczy się wokół spraw związanych z procedurami o przyznanie statusu uchodźcy. Duchowo jednak nie znajdują się w Polsce. Żyją pogrążeni we wspomnieniach o swojej ojczyźnie – tragicznej i pięknej Czeczenii, której losy dokumentowali aparatem fotograficznym i kamerą wideo. Na podstawie tych dokumentów, zdjęć, opowiadań i pamiętnika pisanego dla Muslima powstaje portret rodziny, której losy nierozerwalnie łączą się z historią wojenną. W przyszłości ma on pomóc chłopcu w poznaniu historii swoich losów i odnalezieniu własnej tożsamości.


5. Lost Boys of Sudan
Reż. Megan Mylan, Jon Shenk
USA 2003
87 min
Dokument

Trwająca od 20 lat wojna domowa w Sudanie pochłonęła ponad dwa miliony ofiar, a ponad cztery miliony zostały zmuszone do opuszczenia swojego domu. Grupa 20 tysięcy chłopców z plemienia Dinka, pokonując setki kilometrów przez pustynię w poszukiwaniu schronienia, dociera do obozów ONZ w Kenii i Etiopii. W 2001 roku rząd Stanów Zjednoczonych zadecydował o przyjęciu na swoje terytorium 4 tysięcy chłopców – teraz już dorosłych mężczyzn. Film rozpoczyna się sceną z obozu Kakuma, gdzie dwa razy w miesiącu wywieszona zostaje lista zakwalifikowanych do wyjazdu do Ameryki. Wśród wybrańców losu, przed którymi otwiera się nowy etap życia znajdują się Peter Narol Dut oraz Santino Majok Chuor. W czasie 87 minut poznajemy ich perypetie w czasie rocznego pobytu w wymarzonym kraju. Czy upragniona Ameryka okaże się rajem, jakiego oczekiwali?

6. Przystanek do raju
Reż. Andrzej Titkow
Polska 1998
50min
Dokument

Dokument prezentujący sylwetki ludzi pochodzących ze Sri Lanki, Iranu, Iraku, Azerbejdżanu, Chin, Gwinei, Sudanu, których drogi skrzyżowały się w Polsce. Wszyscy czekają na decyzję w sprawie nadania im statusu uchodźcy, która zadecyduje o ich dalszym losie. Opowiadają o swoim życiu, powodach ucieczki w kraju, oczekiwaniach na przyszłość.


7. Invisible – Illegal in Europe
Reż. Andreas Voigt
Niemcy 2004
99 min
Dokument

„Niewidoczni” to opowieść o ludziach żyjących nielegalnie w różnych zakątkach Europy. Zakar jest dezerterem z Algierii, Edita transseksualistą żyjącym w Paryżu. Malika przybyła do Polski z Moskwy i jest Czeczenką. Princa czeka deportacja do Nigerii z holenderskiego aresztu, Omar z Gwinei dopiero próbuje dostać się do Europy. Reżyser filmu przez dwa lata towarzyszy pięciu niewidocznym dla reszty społeczeństwa bohaterom, którzy opowiadają o swoich nadziejach, poszukiwaniu szczęścia i miłości oraz przeszkodach, które uniemożliwiają im osiągnięcie obranych celów.
8. West Bank Story

Reż. Ari Sandel
USA 2005
20 min
Fabularny

West Bank Story to komedia muzyczna o izraelskim żołnierzu Davidzie i palestyńskiej kasjerce z baru typu fast food – niezwykłej parze, która się w sobie zakochuje, podczas gdy ich rodzinne budki sprzedające falafle rywalizują ze sobą. Napięcie rośnie, gdy nowo zakupiona przez Koszer King maszyna zahacza o terytorium Humus Hut. Palestyńczycy niszczą maszynę, a Izraelczycy w odwecie budują mur odgradzający dwie restauracje. Para wyznaje sobie miłość, co rozpoczyna łańcuszek wydarzeń, który doprowadza do zniszczenia obu restauracji i zmusi wszystkich do znalezienia porozumienia w celu ich odbudowy, zasiewając ziarno nadziei.

9. Grbavica
Reż. Jasmina Zbanic
Bośnia i Hercegowina/ Austria/ Niemcy  2006
90 min

Esma jest samotną matką wychowującą 12-letnią córkę Sarę. Mieszkają w jednej z dzielnic zniszczonego wojną Sarajewa – Grbavicy. O swoim nieżyjącym ojcu Sara wie tylko tyle, że zginął podczas wojny. Temat śmierci ojca dziewczyny powraca, gdy Sara stara się o uzyskanie zniżki na wycieczkę szkolną, a ta dostępna jest dla dzieci, których ojcowie polegli na wojnie jako męczennicy. Okazuje się jednak, że na liście dzieci uprawnionych do zniżki nie pojawia się nazwisko Sary. Zdarzenie to otwiera nowy rozdział życia pomiędzy matką i córką, która dowie się prawdy o historii swojego życia.

10. L’orchestra di Piazza Vittorio
Rez. Agostino Ferrente
Włochy 2006
90 min

Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu – to znane przysłowie ucieleśniło się w jednej z dzielnic miasta – Esquilino. To właśnie tutaj żyje obok siebie ponad 60 różnych narodowości i zwykło się mawiać, że Włosi są w niej „mniejszością etniczną”.
Jednym z mieszkańców jest Mario Tronco – muzyk, którego marzeniem jest stworzenie orkiestry z muzyków pochodzących z całego świata.
Film pokazuje, jak jego marzenie staje się rzeczywistością. Żydzi, muzułmanie, katolicy, Hindusi i ateiści, ludzie mówiący innymi językami i pochodzący z bardzo różnych kultur stają się członkami jednego zespołu. Absolwenci akademii muzycznych oraz ci, którzy grają sercem i duszą, chociaż nie umieją czytać nut – wszyscy razem tworzą nowy rodzaj muzyki mającej korzenie w Afryce, Europie, Ameryce Północnej i Południowej.


11. Gdzie jest mój dom?
Reż. Tomasz Rostorowski
Polska 2005
20 min

Film dokumentalny zestawiający historie uchodźców pochodzących z Dagestanu, Białorusi i Czeczenii szukających azylu w Polsce z uchodźcami z Polski – ludźmi, którzy z powodu wojny i totalitarnego systemu PRL zamieszkali w odległych miejscach świata.