Zapraszamy na obchody europejskiego Tygodnia Edukacji Globalnej w dniach 19-23 listopada pod hasłem "Na rzecz wspólnego Świata".


Fot. Bart Pogoda

Tydzień Edukacji Globalnej jest coroczną międzynarodową akcją. Jej celem jest zwrócenie uwagi społeczeństw w Europie na potrzebę prowadzenia edukacji o sprawach i problemach  globalnych poprzez intensywne i różnorodne działania skierowane przede wszystkim (ale nie tylko) do dzieci i młodzieży. Koordynatorem tegorocznej akcji jest w Polsce Grupa Zagranica. Patronat honorowy nad Tygodniem Edukacji Globalnej objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Każdego roku edukatorzy skupiają się na wybranych aspektach edukacji globalnej. Hasłem tegorocznej edycji jest „Działaj dla Świata!”. Organizatorzy proponują, aby w tym roku przyjrzeć się szeroko rozumianej konsumpcji. Wybory konsumenckie, które codziennie podejmujemy wpływają nie tylko na środowisko naturalne, ale też na jakość życia obecnych i przyszłych pokoleń, zarówno w Polsce, jak i na drugim końcu świata -  wyjaśnia Katarzyna Krzemińska z Grupy Zagranica, koordynatorka tegorocznej edycji Tygodnia Edukacji Globalnej – Do akcji włączyć się mogą zarówno organizacje pozarządowe, jak i szkoły, domy kultury, kawiarnie czy firmy. Jako organizatorzy zapewniamy wsparcie merytoryczne i promocyjne poszczególnych działań lokalnych. – dodaje. 

Na stronie www.teg.edu.pl znajdują się gotowe scenariusze lekcji i pomysły na działania edukacyjne, które można wykorzystać podczas wydarzeń planowanych w swoim regionie. Poprzez formularz dostępny na stronie można również zamówić plakaty i wlepki, promujące Tydzień Edukacji Globalnej.

Pod wspólną nazwą Tydzień Edukacji Globalnej kryje się szereg aktywności promujących, realizujących czy też dopiero inicjujących edukację globalną. Inicjatywy w ramach Tygodnia mają przyczynić się do pobudzenia aktywności młodych ludzi na rzecz bardziej sprawiedliwego świata, ukazywać konkretne możliwości zaangażowania i uświadomić im w tym kontekście odpowiedzialność za własne działania. Więcej wskazówek o tym, jak działać dla świata, na stronie: www.teg.edu.pl.