pl
AAA
pl
AAA

Światowy Dzień Wody 2024

Sytuacja na Świecie

22 marca to Światowy Dzień Wody, jednak w wielu krajach nie jest to powód do świętowania. Aż połowa ludzi na świecie doświadcza krytycznego braku wody w ciągu roku, a w desperacji – pije skażoną, szkodliwą wodę, narażając się na choroby lub śmierć.

 

 

Zaledwie 0,5% wody dostępnej na Ziemi nadaje się do picia!

2 miliardy ludzi nie ma dostępu do czystej i bezpiecznej wody!

50% globu doświadcza braku wody w ciągu roku!

Sytuacja w Sudanie Południowym

Sudan Południowy to przypadek ekstremalny, gdzie dostęp do wody wyznacza granicę między życiem i śmiercią. Targany naprzemiennymi suszami i powodziami, doświadczający tego, czego świat nie chce jeszcze zobaczyć:

za 50 lat jedna trzecia ludzkości może żyć w warunkach zagrażających ich zdrowiu, a nawet przetrwaniu.

W Sudanie Południowym są teraz ogromne upały, ponad 45 stopni. Szkoły są zamknięte, ludzie po prostu starają przetrwać. Zmiany klimatu to nie bajka, a codzienna rzeczywistość miliardów osób. – mówi Daria Wrażeń, koordynatorka działań PAH w tym kraju.

Dlaczego ludzie nie mają dostępu do wody?

Przyczyny braku dostępu do wody na świecie

Przyczyny braku dostępu do wody są różnorodne i wykraczają poza obiegową opinię o fizycznym braku zasobów wodnych.

Trwający obecnie kryzys klimatyczny nasila wszystkie ze wskazanych przyczyn, zwiększając np. prawdopodobieństwo katastrof naturalnych lub konfliktów o zasoby i wprowadzając niestabilność w zjawiskach klimatycznych.

Większość wody, bo ponad 70%, jest wykorzystywana w rolnictwie. Jednak przez nieefektywne sposoby upraw trwonimy jej bardzo dużo. Tymczasem tej słodkiej wody po prostu brakuje. Jest luksusem, który trzeba przynieść do domu na własnych barkach, na co kobiety i dziewczynki średnio przeznaczają każdego dnia aż 3 godziny. – mówi Helena Krajewska, rzeczniczka PAH.

Liczby są nieubłagane

Od 2000 r. liczba katastrof związanych z powodziami wzrosła o ponad 130%, a suszami o niemal 30%. Do większości z tych kataklizmów doszło w Azji i Afryce, ale niebawem doświadczą ich mieszkańcy Europy. To oznacza, że dziś zmiany klimatu odbierają ogromnej części globalnej społeczności podstawowe prawo: dostęp do wody pitnej. 

Co robi PAH?

Polska Akcja Humanitarna od 31 lat dociera w rejony najmocniej dotknięte katastrofami naturalnymi i konfliktami. Buduje studnie i zbiorniki na deszczówkę, stawia tamy piaskowe, instaluje filtry do oczyszczania wody, kopie kanały irygacyjne i wspiera rozwój efektywnego, dostosowanego do zmian klimatu rolnictwa. Przygotowuje także ludność na wypadek suszy lub powodzi i pomaga tym, którym katastrofy naturalne odebrały wszystko. To właśnie te wszystkie małe kroki są w stanie zmienić sytuację związaną ze skutkami zmian klimatu.

Działania te są możliwe wyłącznie dzięki solidarności i finansowemu wsparciu darczyńców – obywateli, instytucji i firm.

Jak wesprzeć działania PAH?

Nasze działania są możliwe dzięki Państwa wpłatom na nasze konto oraz na zbiórkę na stronie Siepomaga. Szczególnie ważne są dla nas wpłaty regularne, które pozwalają na zapewnienie stabilności działań i planowanie pomocy długofalowej.

Wpłaty regularne można ustawić przez formularz widoczny na stronie lub jako stałe zlecenie w Państwa banku na nasze konto.

Wpłat jednorazowych można dokonać za pośrednictwem formularza oraz:

    • przelewem na konto:
      Polska Akcja Humanitarna
      02 2490 0005 0000 4600 8316 8772, Alior Bank S.A.
      z dopiskiem „Wpłacam na PAH”
    • poprzez BLIK:
      wpłat można dokonywać na nr tel. 453 021 973
      z dopiskiem „Wpłacam na PAH” w tytule przelewu
    • poprzez wsparcie naszej zbiórki na stronie Siepomaga: https://www.siepomaga.pl/pomoc-humanitarna  

Bardzo dziękujemy za wspieranie działań Polskiej Akcji Humanitarnej.

Wpłacam na PAH

Jednorazowo 30
Zmień walutę
PLN
EUR
GBP
USD

Typ wpłaty

Wybierz płatność

Uzupełnij niezbędne dane osobowe

Przepraszamy, w przypadku płatności Stripe nie możesz podać własnej kwoty oraz płatności w PLN. Wybierz inną metodę płatności, lub wybierz kwoty zdefiniowane
Przekaż 0 pln
Przy wybranej opcji płatności powtarzalnych, musisz na stronie Paypal zaznaczyć opcję "Make this a monthly donation"

ŚLEDŹ NASZE DZIAŁANIA

Na naszym Facebooku, Twitterze, Instagramie i LinkedInie znajdziesz materiały w formie zdjęć i filmów oraz najświeższe relacje z działań pomocowych Polskiej Akcji Humanitarnej.

O nas

Polska Akcja Humanitarna

Pomagamy ofiarom kryzysów humanitarnych spowodowanych konfliktami zbrojnymi i katastrofami naturalnymi.
Jesteśmy polską organizacją pozarządową, działającą od 1992 roku. Od 2004 roku jesteśmy także organizacją pożytku publicznego. Działamy na trzech kontynentach i ośmiu krajach, w tym w Polsce.
Dane są podawane dobrowolnie, ale są konieczne do przekazania darowizny za pośrednictwem PayU.
Darowiznę można przekazać także bez pośrednictwa PayU za pomocą przelewu tradycyjnego, sprawdź numer rachunku tutaj.