AAA
AAA

2022/2023 – MADAGASKAR – WODA, ŻYWNOŚĆ, OGRANICZANIE RYZYKA KATASTROFpowrót

 

W ramach projektu budujemy studnie dla społeczności makroregionu Grand Sud (regiony Androy i Atsimo-Andrefana) na Madagaskarze, który najmocniej odczuwa skutki suszy. W Antanimorze i jej okolicach, gdzie jesteśmy obecni od maja 2022 roku i wybudowaliśmy już 7 studni, powstaje kolejnych 5 ujęć wody na terenach wiejskich. Nowe studnie zapewniają wodę do picia, gotowania, ale i do nawadniania pól. Dostęp do wody i odpowiednie techniki rolnicze to zwiększenie szans na pozyskanie plonów z przydomowych ogródków, stanowiących główne źródło pożywienia dla lokalnych społeczności. Dlatego przekazujemy mieszkańcom także nasiona i sadzonki.

Zapewniamy ciepłe posiłki dla ponad 1100 uczniów i uczennic w 9 wiejskich szkołach. W większości przypadków to jedyny posiłek, jaki dzieci otrzymują w ciągu dnia. Program dożywania pozwala im uczęszczać do szkoły, w przeciwnym razie zmuszone są do opuszczania zajęć, aby zaspokoić podstawowe potrzeby żywnościowe.

W Ankililoaka i okolicy powstały w ramach wcześniejszego projektu 3 studnie, obecnie budujemy 2 studnie, z których korzystać będzie wiele tysięcy osób. Obecnie codziennie przemierzają nawet 8 km w jedną stronę, by przynieść wodę do swoich domów. Dużym problemem tego regionu jest także szybko postępujące wylesianie, dlatego realizujemy program nasadzeń lokalnych gatunków drzew. Zapewniamy mieszkańcom sadzonki, o które dbają, aby nie uległy zniszczeniu przez bydło hodowlane i nawracające susze. W zamian za swoją pracę otrzymują oni pomoc żywnościową, która pomaga im w przetrwaniu okresów suszy i braku plonów (tzw. food-for-work). Dodatkowo, w ramach programu zapewniamy uczestnikom specjalne piece solarne i piece energooszczędne, które ograniczają zużycie biomasy niezbędnej do gotowania.

Łącznie pomoc obejmie 20 000 osób.

Czas trwania projektu: 1.11.2022 – 15.08.2023 r.
Lokalizacja: 1. Antanimora Sud (region Androy); 2. Ankililoaka (region Atsimo-Andrefana), Madagaskar
Donator: środki własne PAH

Dane są podawane dobrowolnie, ale są konieczne do przekazania darowizny za pośrednictwem PayU.
Darowiznę można przekazać także bez pośrednictwa PayU za pomocą przelewu tradycyjnego, sprawdź numer rachunku tutaj.