Dołącz do Kampanii i Nieś Pomoc z Polską Akcją Humanitarną!


Rodzina uchodźców wewnętrznych zamieszkująca ruiny miasta Shensherah z pakietem pomocowym. Polska Akcja Humanitarna przekazała 650 rodzinom uchodźców wewnętrznych w prowincji Hama i Idlib koce, środki higieny osobistej, środki czystości, kanistry i tabletki do uzdatniania wody oraz dostarczyła do Syrii ponad 8 ton artykułów medycznych, leków, środków higieny osobistej i środków czystości. Syria, prowincja Idlib, 2013r. Fot. Maciej Moskwa/Testigo Documentary

Czy wszystkie dzieci mogą chodzić do szkoły? Dlaczego niektórzy nie mają dostępu do czystej wody? Jak możecie pomóc mieszkańcom i mieszkankom rejonów objętych konfliktem? Dowiecie się tego dołączając do Kampanii Niosę Pomoc!

Współczesny świat stawia przed nami wiele wyzwań. Wspólnie możemy im sprostać! Zapraszamy Was do udziału w Kampanii, dzięki której poznacie rzeczywistość krajów dotkniętych kryzysami humanitarnymi i zaangażujecie się w niesienie mądrej pomocy ich mieszkańcom i mieszkankom. To może być świetna możliwość na włączenie się w obchody, ogłoszonego przez MEN, Roku Wolontariatu.

W trakcie roku szkolnego 2016/2017 uruchomimy dla Was pięć akcji związanych z pomocą humanitarną, dążeniem do pokoju oraz dostępem do edukaci, wody i żywności. Do każdego z tematów przygotowaliśmy ciekawe materiały edukacyjne i informacyjne, które pomogą Wam zrozumieć wybrane zagadnienia i zaplanować konkretne działania informacyjno-pomocowe w Waszej szkole lub lokalnej społeczności. Opisy każdej z akcji znajdziecie w zakładkach po lewej stronie (w bieżącym roku szkolnym zaczynamy od Akcji Edukacja, nowe opisy pozostałych akcji pojawią się wkrótce). Możecie dołączyć do jednej lub kilku akcji i w każdej w nich wykonywać jedno lub więcej działań – to Wy decydujecie, jak bardzo się angażujecie.


Do udziału w Kampanii zapraszamy głównie szkoły podstawowe, gimnazjalne i ponadgimnazjalne. Jesteśmy jednak otwarci również na inne placówki i grupy takie jak biblioteki, instytucje kultury, kluby młodzieżowe, przedszkola, młodzieżowe rady miast i gmin czy świetlice i kluby wolontariackie!


Jesteście gotowi podjąć wyzwanie? Czekamy na Wasze wsparcie! :) 


Szef Zespołu Edukacji PAH z wolontariuszkami na tle Wielkiej Wyklejanki towarzyszącej obchodom Dnia Pomocy Humanitarnej. Toruń, 2015r.

Kampania krok po kroku

1) Zarejestrujcie swoją szkołę lub grupę – wypełnijcie krótki formularz on-line.

Zaznaczcie akcje, w których chcecie wziąć udział w najbliższym roku szkolnym. Formularz możecie wypełniać wielokrotnie, nie musicie więc podejmować decyzji o zaangażowaniu w kilka działań od razu, do rejestracji wystarczy wybranie jednej akcji. Każda szkoła, która zaangażuje się przynajmniej w jeden temat otrzyma od nas specjalne podziękowania i zaświadczenie o wzięciu udziału w akcji.

Uwaga! Zgłoszenia może dokonać pełnoletni opiekun bądź opiekunka grupy młodzieży - pracownicy i pracownice szkół, instytucji kultury czy bibliotek. Jeśli jesteście nieformalną grupą młodzieżową i nie macie wsparcia osoby dorosłej, napiszcie do nas na adres kampanie@pah.org.pl.

2)    Przeprowadźcie zajęcia wyjaśniające przyczyny powstawania kryzysów humanitarnych oraz zasady udzielania mądrej i skutecznej pomocy. Skorzystajcie z jednego z poniższych scenariuszy. Pomogą Wam w tym nasze materiały edukacyjne i promocyjne:
•    filmiki i karty pracy wspierające w planowaniu własnych działań
•    plakat, infografika i filmik promocyjny
•    broszury, publikacje i filmy z dodatkowymi informacji dla głodnych wiedzy

Mówiąc o pomaganiu, PAH przestrzega zasad Kodeksu w sprawie obrazów i wiadomości dotyczących krajów Południa. Bardzo zależy nam na tym, abyście także ich przestrzegali. Przed rozpoczęciem działań obejrzyjcie nasz krótki filmik „Jak mówić o Globalnym Południu?” i zajrzyjcie do poradnika Jak mówić o większości świata?. Możecie również przejść przez nasz kurs e-learningowy dotyczący zasad mówienia o krajach globalnego Południa (moduł kodeks).

3)    Włączcie się w nasze akcje:

-    Akcja Edukacja
-    Zróbmy Pokój
-    Świat bez Głodu
-    Studnia dla Południa
-    Zamiast kwiatka niosę pomoc
 
Przeprowadźcie zajęcia edukacyjne i wykorzystajcie zdobytą wiedzę w działaniu! Skorzystajcie też z naszych propozycji inicjatyw szkolnych i zbiórek pieniędzy. Ich organizacja nie jest jednak obowiązkowa, możecie dostosować aktywności podejmowane w ramach kampanii do specyfiki swojej szkoły.

Zmierzcie się również z przygotowanymi przez nas zadaniami specjalnymi. Za każde zrealizowane działanie możecie zdobyć odznaki potwierdzające Waszą wiedzę i umiejętności. Pozwolą Wam one ubiegać się o tytuł Szkoły, która Niesie Pomoc. Dla najbardziej aktywnych zespołów przygotujemy także super warsztaty, które przeprowadzimy w Waszej szkole. Sprawdźcie, na czym to polega!

4)    Podsumujcie swoje działania i pochwalcie się ich efektami!

Wypełnijcie raport z realizacji akcji. To na jego podstawie będziemy mogli przyznać Wam odznaki i przesłać podziękowania za Wasze zaangażowanie. Najciekawsze relacje będziemy promować w mediach społecznościowych i newsletterach - zainspirujcie innych swoimi sukcesami! Wskażcie nam też kierunek rozwoju kampanii, Wasze komentarze i uwagi pozwolą na bieżące dostosowywanie akcji do Waszych potrzeb.Dlaczego warto?

Wasze zaangażowanie w Kampanię to realna pomoc dla osób dotkniętych kryzysami humanitarnymi. Dzięki działaniom szkół w roku szkolnym 2015/2016 udało się zebrać prawie 200 tysięcy złotych!

Biorąc udział w akcjach macie szansę sposób poznać rzeczywistość krajów globalnego Południa i otworzyć się na potrzeby innych ludzi. Pomoże Wam w tym baza materiałów, w której znajdziecie scenariusze zajęć i warsztatów, prezentacje zdjęciowe o krajach, w których działa PAH oraz filmiki edukacyjne. Nauczyciele i nauczycielki na pewno znajdą w niej wiele inspiracji  do pracy z młodzieżą.  

Organizacja akcji szkolnych to też świetna lekcja planowania i realizowania projektów oraz okazja do nauki pracy w grupie i integracji zespołu, umiejętności często docenianych na rynku pracy. Wykorzystajcie swoje zdolności i zainteresowania by przerodzić wspólną pracę na rzecz innych w możliwość rozwoju i nauki.

Nie zostawimy Was z tymi zadaniami samych i będziemy wspierać Was na różnych etapach realizacji akcji.  Szykujemy dla Was:
●    wideokonferencje, w czasie których będziemy wspólnie planować działania i rozwiązywać pojawiające się problemy,
●    webinaria, które zwiększą Waszą wiedzę o rzeczywistości krajów Globalnego Południa i wzmocnią umiejętności związane z realizacją inicjatyw szkolnych,
●    regularny newsletter z edukacyjnymi inspiracjami, dobrymi praktykami i dodatkowymi materiałami wspierającymi,
●    dużą dawkę motywacji i wiedzy na naszym profilu na Facebooku.

Możecie też do nas pisać i dzwonić - z pytaniami, problemami a także opowieściami o Waszych sukcesach :)

Macie pytania? Piszcie do nas na adres: kampanie@pah.org.pl lub dzwońcie: (22) 828 88 82 wew. 238. Już dziś zgłoście się do udziału w Kampanii i dołączcie do społeczności, która nie boi się wyzwań. Wspólnie pomożemy ofiarom kryzysów humanitarnych!