pl
AAA
pl
AAA

WYPOŻYCZALNIA GIERZasady

WYPOŻYCZ GRĘ LUB ESCAPE ROOM

WYPOŻYCZ GRĘ LUB ESCAPE ROOM

Zapraszamy szkoły, biblioteki, organizacje pozarządowe i inne placówki edukacyjne do skorzystania z naszej wypożyczalni gier.

Do Waszej dyspozycji oddajemy dwie gry wielkoformatowe: “Wodne wyzwania” oraz “Reporterzy i reporterki na globalnym Południu”, a także escape room “Otwórz się na globalne wyzwania”.

Gry pozwalają osobom uczestniczącym lepiej zrozumieć zagadnienia związane z edukacją globalną oraz poszerzyć wiedzę na temat wielu współzależności istniejących we współczesnym świecie, m.in. wybranych Celów Zrównoważonego Rozwoju, konsekwencji braku dostępu do wody lub zagadnienia odpowiedzialnego podróżowania i prezentowania krajów globalnego południa. Gry są zarówno okazją do wspólnej zabawy, jak i praktyczną nauką współpracy przy rozwiązywaniu konkretnych problemów. Zostały zaprojektowane tak, aby mogły być przeprowadzone w przestrzeni wielkości sali lekcyjnej.

Jeśli chcesz urozmaicić swoje zajęcia lub zorganizować ciekawe wydarzenie w szkole, zarezerwuj jedną lub kilka naszych gier. Wypożyczamy je bezpłatnie, ale na własny koszt należy je przesłać do kolejnej placówki.

Wszystkie informacje o zasadach wypożyczenia gier znajdziesz tutaj: https://bit.ly/zasady_wypozyczalni_gier_PAH

W naszej wypożyczalni dostępne są:

Poniżej zamieszczamy skrócone opisy gier. W przypadku pytań, zapraszamy do kontaktu: edukacja@pah.org.pl lub tel. 512 305 886. Zapraszamy do gry!

Reporterki i reporterzy na globalnym Południu

Gra kooperacyjna. Uczestnicy i uczestniczki, podzieleni na cztery zespoły reporterskie mają za zadanie stworzyć specjalne wydanie gazety „Wieści ze świata” – w tym celu przenoszą się do czterech krajów Afryki Wschodniej: Ugandy, Kenii, Somalii i Sudanu Południowego.

W trakcie gry będą mieli za zadanie poznać lokalną rzeczywistość, warunki życiowe oraz działalność społeczną tamtejszych oraz międzynarodowych organizacji pozarządowych. Dzięki rozgrywce i omówieniu osoby uczestniczące zauważą podobieństwa między mieszkańcami i mieszkankami Polski, a społeczeństwami krajów pokazanych w grze, zastanowią się także nad sposobami przedstawiania tych krajów przez media. Gra promuje zasady Kodeksu ds. obrazów i wiadomości dot. Krajów globalnego Południa.

Adresaci/tki: Gra przeznaczona jest dla osób z ostatnich klas szkoły podstawowej (7-8), szkół ponadpodstawowych oraz osób dorosłych.

Liczba osób: 4-16 osób (zawsze podzieleni na 4 zespoły)

Czas: 3 x 45 minut (3 jednostki lekcyjne)

Przykładowe tematy podejmowane w grze: stereotypy, rola mediów, aktywizm, Afryka Wschodnia, globalne wyzwania, zmiany klimatu, wartość współpracy.

Potrzebna przestrzeń: 4×5 metrów (plansza ma wymiary 2,5×3,5m)

Wodne wyzwania

Gra obrazuje problem braku dostępu do wody w różnych miejscach na świecie i uświadamia o jego wpływie na inne aspekty życia. Osoby uczestniczące poprzez wcielenie się w rodzinę z globalnego Południa na własnej skórze przekonają się, że trudności w dostępie do wody wpływają także bezpośrednio na możliwości edukacji i rozwoju człowieka. Dzięki rozgrywce i omówieniu osoby uczestniczące poznają przyczyny braku dostępu do wody na świecie oraz dowiedzą się, jakie działania można podjąć w celu urzeczywistnienia dostępu do wody pitnej w krajach globalnego Południa.

Adresaci/tki: Gra przeznaczona jest dla osób z ostatnich klas szkoły podstawowej (6-8), szkół ponadpodstawowych oraz osób dorosłych.

Liczba osób: 3-15 (podzielonych na 3 do 5 zespołów)

Czas: 3 x 45 minut (3 jednostki lekcyjne)

Przykładowe tematy podejmowane w grze: dostęp/prawo do wody, pomoc humanitarna, prawa człowieka.

Potrzebna przestrzeń: 3×3 metry (plansza ma wymiary 1,2×1,2m)

Escape room: Otwórz się na globalne wyzwania

Pokój zagadek nawiązujących do Celów Zrównoważonego Rozwoju wyznaczonych przez Organizację Narodów Zjednoczonych jako zestaw wyzwań, którym świat powinien stawić czoła do 2030 roku. Gra pokazuje wartość współpracy i partnerstwa na rzecz Celów oraz podkreśla, że współczesne problemy wymagają szybkiej reakcji. Osoby uczestniczące poznają też możliwe formy aktywności społecznej zarówno z globalnej Północy, jak i z globalnego Południa. Gracze rozpoczynają w dwóch drużynach, ale w trakcie rozgrywki łączą się w jeden zespół.

Adresaci/tki: Gra przeznaczona jest dla osób z ostatnich klas szkoły podstawowej (7-8), szkół ponadpodstawowych oraz osób dorosłych.

Liczba osób: 4-14 osób (podzieleni na dwa zespoły)

Czas: 4x 45 minut (1h 30 minut rozgrywki + 45 minut na rozłożenie + 45 minut na omówienie)

Przykładowe tematy podejmowane w grze: Cele Zrównoważonego Rozwoju, wyzwania globalne, siła paszportu, globalne współzależności, aktywizm, wartość współpracy.

Potrzebna przestrzeń: zamknięta przestrzeń wielkości sali lekcyjnej.

NASZE PROGRAMY

ZAMÓW GADŻETY PAH NA SZKOLNY KIERMASZ

Silikonowe opaski i kolorowe naklejki o wodzie będą świetnie wspierać Twoje działania w szkole! Gadżety są w cenie 5 zł za sztukę. Pieniądze z ich sprzedaży są przeznaczane na działania pomocowe PAH.  

Złóż zamówienie w Sklepie Przyjaciół PAH!

Skontaktuj się: sppah@sppah.org.pl, zadzwoń: 574 568 557.

Zamów gadżety poprzez formularz: www.bit.ly/PAH_zamawiam_gadżety

Dane są podawane dobrowolnie, ale są konieczne do przekazania darowizny za pośrednictwem PayU.
Darowiznę można przekazać także bez pośrednictwa PayU za pomocą przelewu tradycyjnego, sprawdź numer rachunku tutaj.