OD STUDNI PO SZKOŁY – WSPÓŁPRACA ELECTROLUX Z PAHpowrót

Czy polski oddział międzynarodowej korporacji stać na odważne posunięcia w obszarze CSR? Electrolux udowadnia, że Społeczna Odpowiedzialność Biznesu to nie tylko troska o najbliższe otoczenie. Dzięki zaangażowaniu Electrolux Poland, Polska Akcja Humanitarna mogła pomóc ponad dwudziestu tysiącom potrzebujących w Sudanie Południowym i Somalii.

Na początku były studnie. W latach 2009-2012 sześć w południowosudańskim stanie Jonglei – pięć w hrabstwie Uror i jedna w Bor North. W 2017 roku powstała następna, w stolicy kraju, Dżubie, a w 2019 ponownie na terenie stanu Jonglei. W międzyczasie darowizna Electrolux sfinansowała remont kolejnej w Somali, niedaleko stolicy tego kraju – Mogadiszu. W sumie przez dziesięć lat wspierania PAH, Electrolux sfinansował budowę lub remont aż dziewięciu studni. To fenomen i spora odwaga, że polski oddział międzynarodowego koncernu wspiera tak nietypową z perspektywy teorii CSR działalność. Mało która firma działająca w Polsce jest gotowa na wspieranie inicjatyw poza jej granicami. Jednak polskie serce nie potrafi przejść obojętnie nad cierpieniem drugiego człowieka. Nawet tego, który jest daleko. Dotyczy to również serc bijących w polskich strukturach szwedzkiej firmy, która jest przykładem skandynawskiego zaangażowania na rzecz sprawiedliwości i dobrobytu dla każdego człowieka.

Humanistyczne podejście

To człowiek stoi bowiem w centrum filozofii, którą kieruje się na co dzień Electrolux. Celem firmy jest kształtowanie lepszego życia na ziemi, tu i teraz, dla wszystkich. Działania Electrolux są skupione na człowieku i jego potrzebach. W fabrykach grupy od lat powstają nowoczesne produkty AGD które zgodnie z jej mottem pomagają ludziom żyć lepiej i bez zbędnego wysiłku, by mogli skupić się na tym, co naprawdę ważne. U podstaw tego myślenia leżą również integracja z naturą i idea „Lagom” („tyle ile trzeba”, „w sam raz”), co wiąże się ze zrównoważonym rozwojem oraz społeczną i ekologiczną odpowiedzialnością za siebie i za społeczeństwo. Szwedzkie korzenie firmy oraz koncentracja na człowieku i jego potrzebach powodują, że Electrolux naturalnie angażuje się w szereg działań mających na celu wyrównywanie szans. Firma zauważa szereg problemów społecznych – takich jak niedożywienie części społeczeństw przy jednoczesnym marnowaniu jedzenia w krajach wysoko rozwiniętych.

Walka z niedożywieniem i marnowaniem

Stąd pomysł przedświątecznej akcji charytatywnej, której beneficjentami są najbardziej potrzebujący. W ramach trwającej od 18 listopada do 22 grudnia 2019 roku inicjatywy 100 zł ze sprzedaży każdego piekarnika parowego trafiło od Electrolux do prowadzonego przez PAH programu Pajacyk. Klienci firmy przekazali łącznie 107 800 zł.  W ten sposób firma wykorzystuje przekaz o potrzebie dzielenia się żywnością, zwracając jednocześnie uwagę na problem marnowania jedzenia. Celem Pajacyka jest dożywianie najmłodszych w szkołach i świetlicach w całej Polsce. W wyniku tego wsparcia co roku finansowanych jest kilkaset tysięcy obiadów w szkolnych stołówkach.

Pod patronatem ONZ

W szerszym zakresie Electrolux Poland wspiera Polską Akcję Humanitarną w ramach stworzonego przez ONZ systemu klastrów. PAH jest cenionym specjalistą w klastrze WASH (ang. water, sanitation, hygiene), w zakresie budowy i utrzymania infrastruktury wodno-sanitarnej. Oprócz studni Electrolux sfinansował budowę dwóch berkad, czyli podziemnych zbiorników na wodę deszczową w szkołach w somalijskim regionie Nugal. Woda deszczowa służy do irygacji ogródków warzywno-owocowych, których plony urozmaicają ubogą dietę uczniów.

Szkoła przyszłości

Przedstawiciele Electrolux Poland odwiedzili także misję PAH w Sudanie Południowym. Nasi przyjaciele i darczyńcy mogli na własne oczy zobaczyć efekty tej wyjątkowej współpracy. Dostrzegli również ogrom potrzeb, z którymi organizacja mierzy się na co dzień. Podróż zakończyła się decyzją o sfinansowaniu kolejnego projektu, o nieporównywalnej do tej pory wysokości wsparcia. Electrolux zdecydował o przeznaczeniu ponad 400 tys. zł. na wsparcie szkoły średniej w mieście Bor. Projekt obejmuje wybudowanie w pełni wyposażonej kuchni, nowych ubikacji, a także sfinansowanie szkoleń zawodowych. Ostatnim komponentem pomocy jest przeprowadzenie warsztatu na temat tworzenia i użytkowania ogródków warzywno-owocowych. Skorzysta na tym 500 uczniów, a także personel szkolny.

Wartość dotychczasowego wsparcia Electrolux Poland dla PAH: 900 tys. zł

Osoby, które otrzymały pomoc: kilkadziesiąt tysięcy osób

Dane są podawane dobrowolnie, ale są konieczne do przekazania darowizny za pośrednictwem PayU.
Darowiznę można przekazać także bez pośrednictwa PayU za pomocą przelewu tradycyjnego, sprawdź numer rachunku tutaj.