pl
AAA
pl
AAA

zamiast kwiatka niosę pomocMateriały

DOŁĄCZ DO AKCJI

DOŁĄCZ DO AKCJI

Dołącz do akcji Zamiast Kwiatka Niosę Pomoc! Akcję możesz zrealizować w dowolnym dniu! Wykorzystaj inicjatywę do świętowania w Twojej szkole. To świetna okazja aby świętować Dzień Nauczyciela, Dzień Kobiet, Walentynki czy zakończenie roku szkolnego wspierając z nami mieszkańców i mieszkanki Somalii.

Co możesz zrobić?

 • Zamiast przyjąć kwiatka zorganizuj zbiórkę pieniędzy! Przekonaj, dzieci, młodzież i rodziców, by zrezygnowali z zakupu kwiatów (lub ograniczyli go) i podziękowali Ci za wspólną pracę organizując zbiórkę pieniędzy!
 • Zorganizuj z młodzieżą zbiórkę na niesienie pomocy żywnościowej niezbędnej z powodu utrzymującej się suszy i konfliktów zbrojnych.
 • Przeprowadź zajęcia lekcyjne na podstawie naszych materiałów edukacyjnych.
 • Zaplanuj z młodzieżą inicjatywę w szkole lub swojej społeczności lokalnej.

Do akcji zapraszamy szkoły wszystkich typów z całej Polski, organizacje pozarządowe, biblioteki, domy kultury, młodzieżowe rady oraz grupy nieformalne.

Zdobądź tytuł Twojej „Szkoły, która niesie pomoc”

Realizując z nami działania w ramach edukacji globalnej otrzymasz zaświadczenie o zrealizowanych przez Ciebie akcjach oraz dyplom dla społeczności szkolnej. Twoja szkoła będzie mogła również ubiegać się o tytuł „Szkoły, która niesie pomoc” (szczegóły znajdziesz w regulaminie, który znajdziesz w dokumentach do akcji).

Dlaczego nasze działania są ważne?

W Somalii ponad 6 milionów mieszkańców i mieszkanek zagrożonych jest głodem w związku z utrzymującą się suszą i brakiem żywności. Ponad ćwierć miliona z nich opuściło swoje domy w poszukiwaniu żywności w innych regionach kraju, trafiając często do obozów dla osób wewnętrznie przemieszczonych. Wspólnie możemy im pomóc.

Dowiedz się jak mówić o większości świata

Mówienie o pomocy humanitarnej wymaga wiedzy i przygotowania. Ważne jest otwarcie na perspektywę mieszkańców i mieszkanek innych krajów. Kluczem w edukacji globalnej jest obiektywny przekaz, dlatego ważny jest dobór wiadomości i obrazów. Pamiętaj, że bez wyjaśnienia przyczyn i skutków zjawisk trudno jest zrozumieć inną perspektywę.

 • Przeczytaj publikację „Jak mówić o większości świata?” i skorzystaj z dostępnych tam ćwiczeń i metod. Poradnik dostępnym w materiałach do akcji.
 • Obejrzyj z młodzieżą animację „Jak mówić o większości świata?” – opublikowana na stronie akcji (powyżej artykułu).
 • Obejrzyj videoporadnik „Jak mówić o globalnym południu?” – opublikowany na stronie akcji (powyżej artykułu).
 • Weź udział w e-learningu o Kodeksie w sprawie obrazów i wiadomości.

Przeprowadź lekcję o pomocy humanitarnej.

Skorzystaj z naszych materiałów edukacyjnych, które pomogą Ci rozmawiać z młodzieżą o przyczynach i skutkach trudności z dostępem do edukacji oraz o niesieniu mądrej i skutecznej pomocy humanitarnej.

Wykorzystajcie wiedzę w działaniu 

Zaproponuj uczniom i uczennicom przygotowaniu kampanii informacyjnej dla szkoły. Porozmawiajcie o tym, jak możecie wykorzystać Waszą wiedzę do działania.

W działaniu pomogą Wam nasze propozycje:

 1. Zorganizujcie grę multimedialno-terenową „Rozegraj Pomoc” dla szkolnych kolegów i koleżanek. Scenariusz gry dostępny w materiałach akcji. (http://rozegrajpomoc.pah.org.pl). Chcesz uzyskać dostęp do gry? Napisz do nas na kampanie@pah.org.pl.
 2. Zadziałajcie medialnie w szkole! Stwórzcie materiał promujący akcję: ulotkę, artykuł, audycję w szkolnych mediach (gazetka, radiowęzeł, telewizja szkolna).
 3. Zorganizujcie konkurs plastyczny dla szkół „Zamiast kwiatka niosę pomoc” – w ten sposób zachęcicie kolegów i koleżanki do udziału w zbiórce zamiast kupowania kwiatów na koniec roku. Skorzystajcie z zaprojektowanych przez nas kolorowanek.

Zasady organizacji inicjatyw oraz narzędziownik, który rozwinie Wasze umiejętności związane z planowaniem działań znajdziesz w materiałach do akcji.

Zorganizujcie zbiórkę na pomoc mieszkańcom i mieszkankom Somalii.

Zbierzcie pieniądze zaoszczędzone na kupnie kwiatów lub zorganizujcie sprzedaż gadżetów w swojej szkole i lokalnej społeczności. Poradnik dotyczący organizacji zbiórek oraz szczegóły dotyczące zamawiania gadżetów znajdziesz w materiałach do akcji.

Zebranie pieniądze przelejcie na konto PAH – 02 2490 0005 0000 4600 8316 8772. Pamiętajcie o wpisaniu w tytule przelewu „Zamiast Kwiatka Niosę Pomoc” oraz podaniu nazwy i adresu szkoły.

Dołącz do akcji korzystając z przycisku REJESTRACJA. Szczegółowe zasady uczestnictwa znajdziesz w regulaminie. Masz pytania? Pisz do nas na adres kampanie@pah.org.pl lub dzwoń pod numer (22) 828 88 82 wew. 238. Do usłyszenia!

KAMPANIA NIOSĘ POMOC

Wypełnij raport z działań

Pamiętaj o wypełnieniu krótkiego raportu po zakończeniu działań w swojej szkole. Dzięki niemu będziemy mogli przygotować podziękowania dla Ciebie i Twojej szkoły oraz przyznać odznaki niezbędne do zdobycia tytułu „Szkoły, która Niesie Pomoc”.

Relacje z wydarzeń w szkołach to dla nas również niesamowity zastrzyk motywacji do dalszej pracy i źródło cennych informacji, które pozwalają nam na bieżąco dostosowywać nasze propozycje do wymagań szkolnej rzeczywistości i Twoich potrzeb. Formularz raportu znajdziesz tutaj. Zachęcamy Cię również do wysłania nam zdjęć i filmów z realizowanych inicjatyw na adres kampanie@pah.org.pl. Najciekawsze relacje opublikujemy na profilu Szkoła Humanitarna.