1,5% podatku na PAH PRZEKAŻ 1,5%

Dzięki społecznej solidarności po raz kolejny dotarliśmy z niezbędną pomocą tam, gdzie była ona najpilniej potrzebna, odpowiadając między innymi na największy w historii kryzys uchodźczy w Polsce i na wielki kryzys humanitarny tuż za jej wschodnią granicą.

W 2022 roku nasze wysiłki były skupione wokół niesienia pomocy ofiarom wojny w Ukrainie. Od lutego zeszłego roku dotarliśmy ze wsparciem do prawie 300 tysięcy osób, które pozostały na terenie Ukrainy oraz do ponad 1,1 mln osób, które przekroczyły granicę z Polską w poszukiwaniu bezpiecznego schronienia. Nasze doświadczenie i fakt, że w Ukrainie działaliśmy już od 2014 roku, pozwoliły nam na szybkie zorganizowanie pomocy na szeroką skalę.

Kontynuowaliśmy także działania w innych miejscach na świecie, niosąc pomoc w 11 krajach na 3 kontynentach. Oprócz Ukrainy i Polski biura regionalne PAH działają obecnie w Somalii, Sudanie Południowym, Kenii, Jemenie. Koordynujemy też projekty pomocowe w Afganistanie, Madagaskarze i Libanie. W lutym tego roku odpowiedzieliśmy także na nagły kryzys humanitarny w Turcji i Syrii po trzęsieniu ziemi.

Gdziekolwiek jesteśmy, prowadzimy działania, które mają na celu zapewnienie dostępu do wody, żywności, bezpiecznego schronienia oraz ochrony zdrowia i edukacji.

Wpisz w deklarację podatkową KRS 0000136833

Emerycie, rencisto! Wypełnij oświadczenie PIT-OP i prześlij do swojego Urzędu Skarbowego – w ten sposób Twój 1,5% trafi do Polskiej Akcji Humanitarnej!

Możesz też samodzielnie wypełnić swój pit online:

Jak przekazać 1,5% podatku
Polskiej Akcji Humanitarnej
w rządowym systemie Twój e-Pit?

Od kilku lat ok. połowa osób fizycznych nie musi składać zeznania podatkowego, ponieważ robi to za nich Urząd Skarbowy. Dotyczy to dokładnie osób składających PIT-37 oraz PIT-38, czyli deklaracji podatkowej przeznaczonej osób rozliczających przychody kapitałowe, a także PIT-28 i PIT-36.

Przypominamy, że nawet jeśli zdecydujemy się skorzystać z tej możliwości i nie składać samodzielnie PITu, nadal przysługuje nam przywilej zarządzania tym, do kogo trafi 1,5% podatku. Poniższa instrukcja wyjaśnia krok po kroku jak wskazać Polską Akcję Humanitarną, jako odbiorczynię tej formy wsparcia.

 1. Wejdź na stronę logowania do Twojego e-PITu
 2. Zaloguj się, korzystając z jednej z trzech dostępnych opcji
  • poprzez profil zaufany, e-dowód, bankowość elektroniczną
  • poprzez zeskanowanie kodu QR z pomocą aplikacji mObywatel
  • poprzez podanie swoich danych podatkowych (PESEL, NIP, kwota przychodu z poprzedniego roku podatkowego)
 3. W sekcji “Najpopularniejsze” odnajdź kafelek “Twój e-PIT” i wybierz go
 4. Przewiń w dół do “Przekaż 1,5% podatku na:” i wybierz po prawej stronie link: “Wybierz organizację”. Wyświetli Ci się pole do wprowadzania danych organizacji pożytku publicznego.
 5. W wyświetlonym polu nazwy organizacji wprowadź: “Polska Akcja Humanitarna” lub nasz KRS: 0000 136 833. Jeśli wyświetli się lista organizacji wybierz z niej Polską Akcję Humanitarną. Jeśli chcesz, możesz też wyrazić zgodę na przekazanie nam swoich podstawowych danych osobowych. Jest to dobrowolne i niekonieczne.
 6. Zatwierdź wybór, a następnie przewiń w dół i zatwierdź deklarację klikając w przycisk “akceptuj i wyślij
 7. Gotowe! Dziękujemy!

Zobacz w raportach online,
jak pomagała PAH w ubiegłych latach

Dane są podawane dobrowolnie, ale są konieczne do przekazania darowizny za pośrednictwem PayU.
Darowiznę można przekazać także bez pośrednictwa PayU za pomocą przelewu tradycyjnego, sprawdź numer rachunku tutaj.