Zmiany klimatyczne mają ogromny wpływ na codzienne życie w krajach Globalnego Południa. Pora sucha i deszczowa z roku na rok stają się bardziej gwałtowne , a okresy ich występowania uległy znacznemu rozregulowaniu. Efektem jest niewystarczający czas na prowadzenie upraw. Jak wskazują eksperci ONZ, ekstremalne warunki pogodowe powodują, że ludzie mieszkający w krajach o niskich dochodach są co najmniej czterokrotnie bardziej narażeni na przesiedlenie, w porównaniu z mieszkańcami krajów bogatych. Taka sytuacja ma miejsce mimo tego, że mieszkańcy Globalnego Południa są w najmniejszym stopniu odpowiedzialni za zmiany klimatyczne.
Szacuje się, że w 2019 roku aż 34 miliony osób na całym świecie było poważnie zagrożonych brakiem odpowiedniej ilości żywności ze względu na ekstremalne warunki klimatyczne. Doprowadziło to do wysiedlenia blisko 25 milionów ludzi w 140 krajach. Według ONZ, w momencie spadku poziomu zaopatrzenia w wodę na danym obszarze poniżej 1700 m3 na osobę rocznie, ludność będzie narażona na stres wodny. Warto wiedzieć, że zasoby wodne Polski, w porównaniu z innymi krajami europejskimi są bardzo małe i mieszczą się w przedziale 1000 – 1700 m3 na rok na osobę. Są zatem porównywalne do zasobów takich krajów jak Egipt, Somalia, Etiopia, Nigeria czy Zimbabwe, ale dzięki rozwiniętej infrastrukturze wodnej w Polsce, odczuwalny niedobór wody obecnie nam nie zagraża, choć zważywszy na zasoby fizyczne sytuacja może się w przyszłości znacząco pogorszyć. Dla porównania, w Jemenie, w 2012 r. ludność miała dostęp do 140 m3 wody na osobę, a trzy lata później dostępność ta zmalała do 86 m3. Niedobór wody na terytorium Jemenu spowodował załamanie się olnictwa, problemy gospodarcze, ogromny wzrost poziomu zachorowalności na malarię i cholerę, a także spotęgowanie kryzysu niedożywienia.
Około 74% wszystkich katastrof naturalnych między 2001 a 2018 r. było związanych z wodą (susze, powodzie, gwałtowne i niszczycielskie ulewy). Powodzie i susze dotknęły w ciągu ostatnich 20 lat ponad 3 miliardy osób i spowodowały straty wyceniane na blisko 700 miliardów dolarów. 70% wszystkich ofiar śmiertelnych spowodowanych katastrofami naturalnymi stanowią ofiary powodzi i innych katastrof związanych z wodą lub jej brakiem.
Dlatego działania Polskiej Akcji Humanitarnej nie ograniczają się do pomocy humanitarnej i rozwojowej, ale realizujemy też projekty mające przeciwdziałać skutkom zmian klimatycznych. Poza dostarczaniem wody cysternami, instalowaniem zbiorników wodnych i wierceniem studni głębinowych, wraz z lokalnymi społecznościami budujemy tamy piaskowe pozwalające na gromadzenie wody w porze deszczowej, aby mogła być wykorzystywana w porze suchej. W 2020 roku takie projekty realizowaliśmy na naszej misji w Kenii.
Wesprzyj PAH i pomagaj z nami!