pl
AAA
pl
AAA

Globalnie i Krytycznie w SzkolePRZEWODNIK

ZGŁOŚ SIĘ DO PROGRAMU

Globalnie i Krytycznie w Szkole to roczny, ogólnopolski, bezpłatny program dla nauczycielek i nauczycieli VII i VIII klas szkół podstawowych oraz II i III klas szkół ponadpodstawowych o krytycznym myśleniu i globalnych wyzwaniach.

Rok w programie „Globalnie i Krytycznie w Szkole” to czas na uświadomienie sobie istnienia globalnych współzależności, poznania ich i zauważania w codziennym życiu i codziennych wyborach. To przestrzeń na dyskusję o aktualnych i ważnych społecznie tematach, ale także na przyjrzenie się temu, jak media kształtują nasze wyobrażenie o świecie i postrzeganie innych oraz poznanie perspektywy osób ciemnoskórych i pochodzących spoza Polski. W programie poruszymy w nim m.in. tematy: kryzysu klimatycznego, migracji i uchodźstwa, nierówności, rasizmu, odpowiedzialnej konsumpcji i aktywnych działań na rzecz globalnych wyzwań (wybranych Celów Zrównoważonego Rozwoju).

Pierwszy semestr będzie koncertował się głównie na zrozumieniu, jak jesteśmy powiązani/e ze światem i współodpowiedzialni/e za to co się na nim dzieje.

Celem współpracy w drugim semestrze będzie wzbudzenie empatii wobec grup traktowanych stereotypowo ze względu na kolor skóry i pochodzenie. Rozwój umiejętności krytycznego myślenia wobec przekazów medialnych dotyczących spraw globalnych.

W programie pracujemy aktywnymi metodami nauczania – m.in. grami, grywalizacją, materiałami audiowizualnymi i kartami dyskusji. Program realizowany jest w oparciu o założenia edukacji globalnej – więcej na temat tego obszaru przeczytać można w publikacji: www.bit.ly/PomocnikPAH_edukacja_globalna.

Program jest zaprojektowany głównie z myślą o nauczycielach i nauczycielkach, którzy chcą uatrakcyjnić godziny wychowawcze oraz dyskutować z uczniami i uczennicami. Stałą grupę projektową w każdej szkole tworzy jedna klasa oraz 2 nauczycieli/ki (w tym 1 to wychowawca/czyni). Część działań jest realizowana dla szerszej grupy uczniów i uczennic.

Co oferujemy nauczycielom i nauczycielkom?

  • Angażujące metody pracy (m.in. gry, grywalizacje, karty dyskusji, World Café, spotkania bez stereotypów),
  • Ciekawe materiały merytoryczne do pracy z młodzieżą na godzinach wychowawczych i zajęciach przedmiotowych,  odwołujące się do dyskutowanych obecnie publicznie kwestii (np. kryzys klimatyczny, rasizm).
  • Dwa 3–dniowe szkolenia zjazdowe oraz webinary rozwijające umiejętności i rozszerzające wiedzę z zakresu edukacji globalnej (to szansa na spotkanie inspirujących nauczycieli/ek z całej Polski, wymianę doświadczeń oraz wzajemne wspieranie się),
  • Warsztaty i spotkania realizowane przez trenerów/ki PAH (stacjonarnie i online),
  • Stałą współpracę i wsparcie koordynatorki w realizacji projektu.

Rekrutacja na rok szkolny 2023/2024

Przed wypełnieniem formularza, przeczytaj przewodnik umieszczony poniżej. Znajdziesz w nim szczegóły programu – daty szkoleń, zaplanowane działania, harmonogram oraz instrukcję, jak wypełnić zgłoszenie.

ZGŁOŚ SIĘ ZA POMOCĄ FORMULARZA ONLINE: https://forms.gle/k8Cv7aKqsX1Q1keX7

Na zgłoszenia czekamy do 3.09.2023 r. W dniach 4 – 5.09.2023 skontaktujemy się telefonicznie z wybranymi osobami, które prześlą zgłoszenia.

W przypadku pytań, prosimy o kontakt – tel. 573 834 614 lub drogą mailową edukacja@pah.org.pl.

Materiały

Pobierz

Przewodnik Globalnie Krytycznie 2023

Przewodnik Globalnie Krytycznie 2023

Wczytaj
więcej

NASZE PROGRAMY

ZAMÓW GADŻETY PAH NA SZKOLNY KIERMASZ

Silikonowe opaski i kolorowe naklejki o wodzie będą świetnie wspierać Twoje działania w szkole! Gadżety są w cenie 5 zł za sztukę. Pieniądze z ich sprzedaży są przeznaczane na działania pomocowe PAH.  

Złóż zamówienie w Sklepie Przyjaciół PAH!

Skontaktuj się: sppah@sppah.org.pl, zadzwoń: 574 568 557.

Zamów gadżety poprzez formularz: www.bit.ly/PAH_zamawiam_gadżety

Dane są podawane dobrowolnie, ale są konieczne do przekazania darowizny za pośrednictwem PayU.
Darowiznę można przekazać także bez pośrednictwa PayU za pomocą przelewu tradycyjnego, sprawdź numer rachunku tutaj.