pl
AAA
pl
AAA

SOS ROHINGYApowrót

Fot. Marta Kaszubska

Monsun uderza w obozy Rohingya w Bangladeszu. Polska Akcja Humanitarna apeluje o wsparcie.

Prześladowania etniczne, represje ze strony władz wojskowych Birmy i przymusowe przesiedlenia zmusiły setki tysięcy osób z mniejszości Rohingya do schronienia się w prowizorycznych obozach na terenie Bangladeszu. Sytuację uchodźców dramatycznie pogarsza pora monsunowa. Ulewne deszcze powodują powodzie i osunięcia ziemi, które niszczą słabe schronienia Rohingya w obozach, ogromnym problemem jest także porywisty wiatr. Potrzeby są ogromne i rosną z każdym dniem monsunu, pracownicy PAH apelują o pilne wsparcie, które pozwoli na dotarcie z pomocą do poszkodowanych rodzin. Kryzys uderza w najbardziej pokrzywdzonych i bezbronnych w obliczu żywiołu, w najtrudniejszej sytuacji są dzieci oraz osoby starsze i z niepełnosprawnościami.

 

Tymczasowe schronienia, w których przebywają Rohingya mają niepewną strukturę, wykonane są z materiałów, które nie wytrzymują aktualnych warunków pogodowych. Każdy dzień pory monsunowej to więcej narażonych rodzin – mówi Aleksandra Zabłocka, koordynatorka zespołu pomocy natychmiastowej PAH. – Rozpoczęliśmy pierwsze działania i jesteśmy gotowi na rozszerzenie naszej pomocy i objęcie nią dodatkowych osób, potrzebujemy jednak pilnego finansowego wsparcia.

 

Polska Akcja Humanitarna szybko zareagowała na kryzys uruchamiając środki zgromadzone w Klubie PAH SOS. PAH rozpoczęła zabezpieczanie schronień uchodźców przed deszczem i zapewnia jedzenie w obozach Ukhia i Teknaf Upazila. Pracownicy alarmują jednak, że kolejne osoby potrzebują pilnego wzmocnienia schronień. Fundacja dociera do najbardziej potrzebujących i jest gotowa do niesienia pomocy w Bangladeszu. Skala działań zależy od środków finansowych, jakie uda się uzbierać w odpowiedzi na kryzys.

 

Pomóż Rohingya w Bangladeszu wpłacając pieniądze:

 

Dane są podawane dobrowolnie, ale są konieczne do przekazania darowizny za pośrednictwem PayU.
Darowiznę można przekazać także bez pośrednictwa PayU za pomocą przelewu tradycyjnego, sprawdź numer rachunku tutaj.