AAA
AAA

Pomoc w Sudanie PołudniowymWPŁAĆ

POMOC PAH W SUDANIE POŁUDNIOWYM

Sudan Południowy uzyskał niepodległość w 2011 roku, po zakończeniu trwającej ponad 20 lat wojny domowej. Niestety, w rzeczywistości kraj jest wciąż skonfliktowany. Sytuację utrudniają również trudne warunki klimatyczne i kryzys ekonomiczny kraju. Wszystko to sprawia, że mieszkańcy Sudanu Południowego migrują w inne części kraju lub poza jego granice w poszukiwaniu bezpieczniejszego schronienia, wody i żywności.

 
Sytuacja w kraju jest bardzo niestabilna, brakuje podstawowych usług, a katastrofy naturalne, takie jak powodzie, dotykają ludzi każdego roku. Szacuje się, że pomocy potrzebuje prawie 2/3 mieszkańców Sudanu Południowego. Konflikt i wysiedlenia i silne powodzie, które dotknęły Sudan Południowy w 2019 roku, doprowadziły do utrudnień w produkcji żywności. W kraju utrzymuje się krytyczny poziom niedożywienia i poważny brak bezpieczeństwa żywnościowego.
 
W wyniku powodzi zniszczona została infrastruktura wodno-sanitarna – dostęp do czystej wody i toalet jest bardzo utrudniony. Obecne warunki wzmagają ryzyko wybuchu epidemii chorób przenoszonych drogą wodną.
 
 

CO ROBI POLSKA AKCJA HUMANITARNA?

W Sudanie Południowym działamy od 2006 roku. Naszym priorytetem jest zapewnienie ludziom dostępu do czystej wody i bezpiecznych warunków higienicznych. Prowadzimy również szeroki zakres działań z zakresu bezpieczeństwa żywnościowego. Osoby wewnętrznie przemieszczone, powracające do domów i lokalne społeczności wspieramy dystrybucjami przedmiotów pierwszej potrzeby i schronień.

Budujemy i remontujemy studnie, latryny i stacje mycia rąk. Dbamy o odpowiednie warunki sanitarne w szkołach. Edukujemy z zakresu dobrych praktyk higienicznych i rozdajemy pakiety z produktami niezbędnymi do zapewnienia sobie i swojej rodzinie odpowiedniego bezpieczeństwa higienicznego.

Nasz Zespół Reagowania Natychmiastowego regularnie sprawdza jakość i dostępność wody wśród lokalnych społeczności, a także dba o skuteczną i szybką odpowiedź na wybuchy epidemii. Badamy potrzeby mieszkańców regionu i dostarczamy im odpowiednie narzędzia i umiejętności, aby sami skutecznie mogli dbać o własne bezpieczeństwo higieniczne.

Aby wesprzeć społeczność w efektywnej produkcji żywności, zapewniamy szkolenia. Dystrybuujemy nasiona, narzędzia rolnicze, sprzęt do nawadniania upraw. Współpracujemy ze społecznością-ogranizujemy pokazy i szkolenia, inicjujemy działanie Terenowych Szkółek Rolniczych.

Celem naszych działań jest zarówno odpowiadanie na nagłe potrzeby, jak i zwiększanie odporności społeczności na przyszłe kryzysy.

2024-2026 – SUDAN POŁUDNIOWY – WODA

Czas trwania projektu: 1.01.2024 – 30.04.2026
Lokalizacja: Sudan Południowy
Donator: Horizon Europe

PAH dołączyła do grona 10 partnerów europejskiego koncernu, który działa na rzecz usprawnienia współpracy organizacji humanitarnych z sektorem bioprzemysłu. Jego celem jest opracowanie biorozwiązań w zakresie gospodarowania odpadami stałymi, które można stosować w kontekście kryzysów humanitarnych. Jedną z dwóch lokalizacji wybranych do przetestowania takich rozwiązań jest Sudan Południowy. Czytaj dalej…

2023-2024 – SUDAN POŁUDNIOWY – WODA / ŻYWNOŚĆ

Czas trwania projektu: 16.10.2023 – 15.04.2024 r.
Lokalizacja: Greater Pibor Administrative Area (GPAA), stan Jonglei, Sudan Południowy  
Donator: UNICEF

Celem projektu jest poprawa warunków sanitarnych i zapewnienie dostępu do czystej wody pitnej, jak i redukcja niedożywienia i podniesienie poziomu życia osób mieszkających w Greater Pibor Administrative Area w Sudanie Południowym.

W ramach naszych działań pomoc otrzyma 15 200 osób…czytaj dalej

2023/2024 – SUDAN POŁUDNIOWY – WODA / POMOC RZECZOWA / EDUKACJA

Czas trwania projektu: 03.07.2023 – 02.06.2024 r.
Lokalizacja: Canal Pigi, stan Jonglei, Sudan Południowy
Donator: South Sudan Humanitarian Fund (SSHF) / OCHA

Celem projektu jest zapewnienie dostępu do wody osobom wewnętrznie przemieszczonym i lokalnym społecznościom na terenie hrabstwa Canal Pigi w Stanie Jonglei. Planowane jest też m.in. dostarczanie artykułów higienicznych prowadzenie kampanii dot. prawidłowej higieny i żywienia, a także reagowania na przemoc ze względu na płeć.

W ramach naszych działań pomoc otrzyma 31 000 osób…czytaj dalej

Dane są podawane dobrowolnie, ale są konieczne do przekazania darowizny za pośrednictwem PayU.
Darowiznę można przekazać także bez pośrednictwa PayU za pomocą przelewu tradycyjnego, sprawdź numer rachunku tutaj.