Razem wpływamy na zmiany

KAMPANIA PAH Z OKAZJI ŚWIATOWEGO DNIA WODY

Woda jest niezbędnym składnikiem każdego etapu życia. Umożliwia utrzymanie zdrowia i higieny, funkcjonowanie domu, życia rodzinnego, a także wpływa na równy dostęp do edukacji. Bezpieczna i wystarczająca jej ilość ratuje przed chorobami biegunkowymi, na które każdego dnia umiera 1000 dzieci na świecie.

Polska Akcja Humanitarna od trzydziestu lat specjalizuje się w zapewnianiu dostępu do czystej, bezpiecznej do spożycia wody. Wierci studnie głębinowe, buduje ujęcia wodne, tamy piaskowe, szkoli z zakresu dbania o higienę, buduje i remontuje toalety, dostarcza wodę cysternami, dba o bezpieczeństwo higieniczne obozów dla osób wewnętrznie przemieszczonych.

Wyzwania w tym obszarze są nadal bardzo duże. Zmiany klimatyczne, a w ich konsekwencji niewystarczająca ilość pitnej wody, w coraz większym stopniu zmuszają ludzi z krajów Globalnego Południa do opuszczania swoich domów i poszukiwania nowego miejsca do życia. Osoby mieszkające w krajach o niskich dochodach są co najmniej czterokrotnie bardziej narażone na przymusowe przemieszczenie niż mieszkańcy krajów bardziej zamożnych. Taka sytuacja ma miejsce mimo tego, że mieszkańcy Globalnego Południa są w najmniejszym stopniu odpowiedzialni za zmiany klimatyczne.

Aby poszerzyć społeczną wiedzę na temat wody w Polsce oraz sprawić, że złożone i wielowątkowe wodne kwestie zostaną przedstawione w sposób jasny i zrozumiały dla wszystkich, do naszej tegorocznej kampanii Razem wpływamy na zmiany – organizowanej z okazji Światowego Dnia Wody, obchodzonego 22 marca – Polska Akcja Humanitarna zaprasza do współpracy influencerów naukowych. Mamy nadzieję, że dzięki temu kwestie, które wydają się pozornie skomplikowane, zostaną przedstawione klarownie i zachęcą do pogłębiania wiedzy oraz do spojrzenia na tematy związane z wodą z szerszej perspektywy.

Razem wpływamy na zmiany - pomoc wodna na świecie

Jednorazowo 30
Zmień walutę
PLN
EUR
GBP
USD

Typ wpłaty

Wybierz płatność

Uzupełnij niezbędne dane osobowe

Przepraszamy, w przypadku płatności Stripe nie możesz podać własnej kwoty oraz płatności w PLN. Wybierz inną metodę płatności, lub wybierz kwoty zdefiniowane
Przekaż 0 pln
Przy wybranej opcji płatności powtarzalnych, musisz na stronie Paypal zaznaczyć opcję "Make this a monthly donation"

TWARZE KAMPANII*

Polska Akcja Humanitarna działa dzięki zaufaniu i zaangażowaniu ludzi, którzy ją wspierają. Wpłacają stałe darowizny, angażują się w działania, które mają na celu zwiększenie świadomości i odpowiedzialności społecznej. Trzydzieści lat działania PAH to trzydzieści lat wsparcia i zaufania polskiego społeczeństwa. Z dumą opowiadamy, że wśród osób, które nas wspierają, są:

EWELINA/EWA

Mieszka w mieście, w którym łączna liczba mieszkańców nie przekracza 24 tysięcy osób. Na wakacje przez kilka lat jeździła do krajów północnej Afryki: Egiptu, Tunezji, Maroka. Zobaczyła podczas tych podróży, jak nierówno rozłożone są przywileje na świecie. Postanowiła wpłynąć na tę niesprawiedliwość. Założyła zbiórkę, na którą złożyli się mieszkańcy jej miasta. Opowiadała wszystkim, jak wygląda życie w sytuacji, kiedy nie ma wystarczającego dostępu do wody. Z tych opowieści i ogromnego zaangażowania całej społeczności powstała studnia w Sudanie Południowym, która na prośbę Eweliny nosi imię na cześć jej miasta.

BARTOSZ/FILIP

Ultramaratończyk, który swoją biegową pasję połączył z działalnością charytatywną. Każdy jego start w maratonie to performance, którego zadaniem jest zwrócić uwagę publiczności na ważne, powiązane z wodą kwestie. Zawsze biega w przebraniu, a najważniejszą rzeczą, jaką się kieruje w doborze kostiumu, jest przykucie uwagi i wywołanie uśmiechu u osób kibicujących czy biorących udział w biegu. Każdemu biegowi poświęcona jest osobna zbiórka pieniędzy na działania wodne. Promując swoją zbiórkę, opowiada o potrzebach mieszkanek i mieszkańców Sudanu Południowego, Somalii, Iraku czy Ukrainy. Dzięki zebranym przez Bartosza środkom udało się zbudować i wyremontować latryny w somalijskich obozach dla osób wewnętrznie przemieszczonych.

STUDENCI SGH/ANIA

„Jako studenci SGH nie chcemy być obojętni na to, co dzieje się dookoła nas” - powiedziała nam Ania, kiedy pierwszy raz przyszła do naszego biura, aby opowiedzieć o inicjatywie wspólnego gotowania połączonego ze zbiórką na wybrany, ważny cel. Tym celem była woda, bo „przecież nie da się gotować bez wody, nie?”. Do studenckiego gotowania przyłączyli się inni i razem gotując czy wpłacając na zbiórkę, w ciągu kilku lat trwania tej inicjatywy uzbierali środki, które umożliwiły wywiercenie studni w Kenii.
* Osoby, których historie opowiadamy przy okazji tej kampanii, nie wspierają nas dla rozgłosu. Do kreacji wizualnych wykorzystaliśmy zdjęcia, które mają je tylko symbolizować. Nie ujawniamy prawdziwych wizerunków. Stworzyliśmy reprezentacje, aby oddać hołd i wyrazić wdzięczność za ogromne zaangażowanie i skuteczność działań tych osób. Zależy nam także na zainspirowaniu do działania innych ludzi.

PARTNERZY KAMPANII O WODZIE

Czy kryzys wodny na świecie to nasza spraw(k)a?

22 marca, z okazji Światowego Dnia Wody zorganizowaliśmy webinar z prof. Szymonem Malinowskim, specjalistą z zakresu ochrony środowiska i ekologii, o tym na ile kryzys wodny na świecie jest naszą sprawą — i czy możemy czuć się za niego moralnie odpowiedzialni? Czy może odpowiedź na to pytanie jest o wiele bardziej złożona?

ODCINEK SPECJALNY PODCASTU WIESZ O TYM?

Gościem odcinka specjalnego podcastu Wiesz o tym? jest David Odee, dyrektor biura krajowego Polskiej Akcji Humanitarnej w Sudanie Południowym. Rozmowa dotyczy problemów z wodą w Afryce, a zwłaszcza w Sudanie Południowym.

DOSTĘP DO WODY TO DLA WIELU WCIĄŻ LUKSUS

Ziemię nazywamy błękitną planetą, ponieważ widziana z kosmosu jawi się nam na niebiesko. Nie może być inaczej, skoro ponad 70% jej powierzchni pokrywa woda – konieczny warunek życia i naturalne środowisko występowania dla wielu gatunków. Czy to znaczy, że mamy duży dostęp do wody? Ta obfitość jest pozorna, ponieważ pić czy choćby używać do gotowania możemy tylko wodę słodką, która stanowi tylko...

Za danymi o braku wody są ludzkie historie

W niektórych krajach już teraz część społeczeństwa większość dnia przeznacza na zdobycie wody. Jej niedobór bierze się z mnóstwa nakładających się na siebie czynników, często ze sobą sprzężonych. Od zmian klimatycznych po przemysł czy konflikty zbrojne - jest ich naprawdę wiele. Tymczasem, za danymi o braku wody, hasłami, tytułami prasowymi stoją ludzkie historie. Osoby, na których życie brak wody realnie wpłynął.
Posłuchaj podcastu #ważne z udziałem dr Marii Piotrowskiej, koordynatorki programowej PAH w Kenii.

Czy w Afryce nie ma wody? Fakty i mity

Afryka w naszej świadomości kojarzy się z suchym lądem. W rzeczywistości jest drugim, po Australii, kontynentem z najmniejszym zasobem wody słodkiej. Chociaż istnieje konsensus, że Afryka cierpi z powodu ekonomicznego niedoboru wody, jej fizyczny niedobór mógłby być kontrolowany dzięki lepszej gospodarce wodnej. W artykule poddajemy analizie kryzys wodny w Afryce oraz przedstawiamy niektóre jego przyczyny i wskazujemy...

Czy nauka uratuje nas przed brakiem wody?

Gościem odcinka podkastu zespołu edukacji Polskiej Akcji Humanitarnej pt. „Tolerancja to za mało” jest dr Tomasz Rożek – fizyk, założyciel Fundacji Nauka. To Lubię. Razem szukamy odpowiedzi na tytułowe pytanie, rozmawiając m.in. o technologiach odsalania wody, zużywaniu i odnawianiu wód gruntowych oraz nierównościach w dostępie do czystej wody na świecie.

WODA JEST DLA MNIE WSZYSTKIM!

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na skutek braku dostępu do czystej wody, możliwości korzystania z urządzeń sanitarnych i higieny rąk każdego roku umiera 829 000 osób! To tak, jakby w ciągu roku zniknęli wszyscy mieszkańcy Krakowa, miasta drugiego co do wielkości zaludnienia w Polsce. Czy kiedykolwiek pomyślałeś o własnym dobrostanie, ponieważ w każdej chwili, dosłownie na wyciągnięcie ręki, możesz podejść i odkręcić kran, z którego popłynie bezpieczna dla Ciebie woda?

Na styku wody i zmian klimatu

Gościem odcinka podkastu zespołu edukacji Polskiej Akcji Humanitarnej pt. „Tolerancja to za mało” jest dr Aleksandra Kardaś, autorka “Książki o wodzie”, fizyczka atmosfery i redaktorka naczelna serwisu Nauka o klimacie. Rozmawiamy o tym, jaki związek mają ekstremalne zjawiska pogodowe z wodą i dlaczego nie występują wszędzie równie intensywnie. Pytamy też o to, co możemy zrobić dla zasobów wodnych w swoim najbliższym otoczeniu, a także co napawa naszą gościnię optymizmem.

Woda w czasach zmiany klimatu: dobro luksusowe (?)

22 marca, z okazji Światowego Dnia Wody, odbył się webinar z udziałem Magdaleny Foremskiej, pracowniczki PAH w Madagaskarze, i prof. Pawła Rowińskiego, hydrologa z Instytutu Geofizyki PAN. Czy XXI w. będzie wiekiem konfliktów o wodę? Jak to możliwe, że w 2023 r. wciąż jedna czwarta ludzkości nie ma zapewnionego dostępu do bezpiecznej wody pitnej? I w jaki dokładnie sposób problemy z wodą przekładają się na naszą polską codzienność? Między innymi te pytania postawił swoim rozmówcom Szymon Bujalski, prowadzący webinar dziennikarz dla klimatu.

#BiegamDobrze z Polską Akcją Humanitarną

Nasze działania wodne wspierają też biegacze i biegaczki biorący udział w Maratonach Warszawskich. Decydując się na ścieżkę charytatywną w ramach akcji #BiegamDobrze, zakładają własne zbiórki, a poprzez ich regularne promowanie zbierają środki na ważne dla siebie inicjatywy. Dzięki ich wsparciu możemy budować studnie, zapewniać dostęp do czystej i bezpiecznej do spożycia wody, a także promować higienę w różnych częściach świata! 26 marca odbył się 17. Półmaraton Warszawski. Dowiedz się więcej tutaj.

KAMPANIĘ WSPIERAJĄ:

O nas

Polska Akcja Humanitarna

Pomagamy ofiarom kryzysów humanitarnych spowodowanych konfliktami zbrojnymi i katastrofami naturalnymi.
Jesteśmy polską organizacją pozarządową działającą od 1992 roku. Od 2004 roku jesteśmy także organizacją pożytku publicznego. Działamy na trzech kontynentach i w dwunastu krajach, w tym w Polsce.
Dane są podawane dobrowolnie, ale są konieczne do przekazania darowizny za pośrednictwem PayU.
Darowiznę można przekazać także bez pośrednictwa PayU za pomocą przelewu tradycyjnego, sprawdź numer rachunku tutaj.