Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży pogarsza się!
Dowiedz się więcej i pobierz poradnik

Stan zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży w Polsce pogarsza się

Młode osoby zmagają się z depresją, samotnością, trudnościami w budowaniu relacji z rówieśnikami, niską samooceną, brakiem motywacji. Często zdarza się, że nie dostają wystarczającego wsparcia od odpowiedzialnych za nie osób dorosłych, uzależniają się od internetu, na własną rękę poszukują sposobu, aby sobie pomóc. Jest to problem, który dotyka dzieci i młodzież w całym kraju, ale ciągle w niewystarczającym stopniu rozmawiamy o nim i próbujemy przeciwdziałać. W naszym społeczeństwie ciągle dominuje postawa bagatelizowania problemów dzieci i młodzieży. Określanie ich, jako nieprawdziwych, czy mniej ważnych od problemów osób dorosłych.     

Pamiętamy o dzieciach, które chronią się u nas przed wojną

Materiał powstał podczas wizyty komunikacyjnej w fundacji Inter Pares. Realizacja – Paweł Zalejski. Sfinansowano ze środków CARE

Co robi Pajacyk?

Materiał powstał podczas wizyty komunikacyjnej w fundacji Inter Pares. Realizacja – Paweł Zalejski. Sfinansowano ze środków CARE

Na czym polega program? Jaką pomoc zapewniamy dzieciom?

Odpowiedzią Polskiej Akcji Humanitarnej na tę niepokojącą sytuację jest nowy program Pajacyka dotyczący wsparcia psychologicznego i społecznego dla dzieci i młodzieży w całej Polsce.  

W programie tym skupiamy się na potrzebach dzieci i młodzieży związanych ze zdrowiem psychicznym i ich ogólnym dobrostanem. Podchodzimy do zdrowia psychicznego w sposób kompleksowy. Zapewniamy specjalistyczną pomoc psychologów i psychiatrów, zarówno w formie indywidualnych sesji, jak i terapii grupowych. Oferujemy długofalowe wsparcie, dzięki któremu dzieci uczą się, jak rozpoznawać, nazywać i radzić sobie w trudnych dla nich sytuacjach.   

Program realizujemy poprzez wspieranie lokalnych organizacji z całej Polski. Dzięki swojemu doświadczeniu i właściwemu rozpoznaniu potrzeb, oprócz stałej opieki psychologicznej, oferują one różnego rodzaju zajęcia kreatywne, związane ze sztuką, aktywnością sportową, z kontaktem ze zwierzętami, zachęcające do przebywania w grupie rówieśników. 

Są to zajęcia takie jak: 

  • warsztaty kulinarne, 
  • karmienie i opieka nad zwierzętami, 
  • wspólne oglądanie filmów, 
  • rysowanie i malowanie, 
  • prace manualne,
  • różne rodzaje śpiewu, 
  • wycieczki po mieście i poza miasto, 
  • zajęcia sportowe na świeżym powietrzu i w salach gimnastycznych. 

Materiał powstał podczas wizyty komunikacyjnej w fundacji Inter Pares. Realizacja – Paweł Zalejski. Sfinansowano ze środków CARE

Bogata oferta zajęć jest ważną częścią programu. Zależy nam, aby dzięki nim pobudzić i rozwinąć zainteresowania dzieci, pomóc im w integracji z rówieśnikami, przezwyciężyć trudności w szkole, zachęcić do większej otwartości. 

Programem objęte są dzieci i młodzież różnych narodowości w wieku od 6 do 18 lat, które wychowują się w warunkach trudnych, lub niekorzystnych dla prawidłowego rozwoju i zdrowia psychicznego. Adresujemy nasze działania także do dzieci z doświadczeniem uchodźczym. 

Zobacz, co o naszej pomocy myślą dzieci i dorośli, którzy otrzymali od nas wsparcie!

Inha i jej 11-letni syn Dima

Zdjęcie 1 z 4

“Moje dzieci bardzo lubią te zajęcia, czują się tutaj jak w domu. To bardzo ważne wsparcie dla dzieci. Dzięki nim radzą sobie lepiej w szkole i lepiej komunikują się z kolegami czy dorosłymi” – mówi Inha, mama Dimy. Wspólnie korzystali ze wsparcia psychologicznego
w ramach zajęć w Warszawie. 

 

„To nie tylko wsparcie psychologiczne. Staliśmy się całą społecznością, w której mamy wsparcie. Można po prostu odpocząć i porozmawiać. To wszystko jest jak puzzle – kiedy matka jest szczęśliwa, dziecko też jest szczęśliwe. Kiedy dziecko jest szczęśliwe i spokojne, matka również to odczuwa i ma siłę, aby wspierać dalej dziecko i patrzeć w przyszłość. To bardzo ważne. To jest zamknięte koło wsparcia” – mówi Natalia, która wspólnie z synem korzysta ze wsparcia w ramach programu Pajacyk.

Narzędzia - co możesz zrobić jako zwykła osoba

W ramach programu Pajacyk oferujemy także wsparcie dla rodziców, oraz osób opiekujących się dziećmi i pracujących w organizacjach pozarządowych i pomocowych. 

Przygotowaliśmy publikację “Pomocnik dla rodziców i opiekunów nastolatków” poświęcony kwestii zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Publikacja ta powstała dzięki wsparciu merytorycznym Komitetu Ochrony Praw Dziecka i Fundacji Instytut Edukacji Pozytywnej oraz naszej współpracy z Weekend.Gazeta.pl. 

W poradniku wskazujemy konkretne sposoby działania i możliwości uzyskania pomocy. W przystępny i konkretny sposób odpowiadamy na pytania, które docierały do nas od osób pracujących lub opiekujących się młodymi osobami. Stworzyliśmy tę publikację wraz z doświadczonymi i uznanymi w obszarze pracy z dziećmi i młodzieżą osobami. Które chętnie podzieliły się swoją wiedzą w naszym Pomocniku. Zachęcamy do pobrania i zapoznania się z treścią tej publikacji, a także do pozostania z nami w kontakcie, zapisania się na newsletter, oraz śledzenia naszych kanałów społecznościowych, gdzie na bieżąco informujemy o zrealizowanych działaniach i najbliższych planach.

PARTNERZY

O nas

Polska Akcja Humanitarna

Pomagamy ofiarom kryzysów humanitarnych spowodowanych konfliktami zbrojnymi i katastrofami naturalnymi.
Jesteśmy polską organizacją pozarządową działającą od 1992 roku. Od 2004 roku jesteśmy także organizacją pożytku publicznego. Działamy na trzech kontynentach i w dziesięciu krajach, w tym w Polsce. (stan na dzień 16.08.23 r.)

 

Dane są podawane dobrowolnie, ale są konieczne do przekazania darowizny za pośrednictwem PayU.
Darowiznę można przekazać także bez pośrednictwa PayU za pomocą przelewu tradycyjnego, sprawdź numer rachunku tutaj.