AAA
AAA

ZRÓB AKCJĘ W MIEŚCIEpowrót

Chcesz zwrócić uwagę na problemy, które uważasz za istotne? Chcesz, żeby ludzie w Twoim mieście zauważyli potrzeby mieszkańców Syrii, Sudanu Południowego lub innego kraju? Zrób akcję w mieście!

Zorganizuj pozytywne działanie, które pozwoli mieszkańcom Twojego miasta zauważyć kwestie, których wcześniej nie dostrzegali. Bądź nośnikiem informacji i przekaż swoją wiedzę w ciekawy sposób!  Możliwości jest nieskończenie wiele!

 

ZOBACZ, JAK MOŻESZ ZORGANIZOWAĆ KILOMETROWE MARSZE PO WODĘ!

Podobny happening miał miejsce już w Warszawie i Krakowie. W stolicy 20 osób przez dwie godziny, kursowało pomiędzy stacjami Metro Centrum – Metro Wilanowska, trzymając na głowach niebieskie kanistry na wodę. Tym samym pokazywaliśmy innym pasażerom, że pokonywana odległość 6 km to dokładnie tyle, ile zazwyczaj codziennie chodzą po wodę mieszkańcy globalnego Południa. Jednorazowo pokonują ten dystans z obciążeniem jakim jest 20-litrowy kanister, a dzienne potrzeby rodziny są pięciokrotnie większe. Przed wejściem do metra przygotowaliśmy także miejsce, które  symbolizowało studnię, gdzie nieustannie kilka osób stało w kolejce po wodę. Jeśli również chcecie stworzyć taką studnię w swoim scenariuszu akcji, musicie uwzględnić cykliczne wymiany między osobami kursującymi z kanistrami i tymi stojącymi po wodę.Przejazd 6 kilometrów metrem zajmuje 9 minut. Ile zajmuje dotarcie do najbliższego ujęcia wody w krajach Afryki i Azji?  Cel akcji: Zamierzeniem akcji jest zwrócenie uwagi na to jak duże odległości  mieszkańcy krajów globalnego Południa muszą pokonywać każdego dnia aby dojść do studni i dostarczyć wodę dla swoich rodzin.

Przykład organizacji akcji:
1. Uczestnicy akcji
W Warszawie do wspólnej akcji zaprosiliśmy uczniów z zaprzyjaźnionego liceum. Ty równie dobrze możesz przygotować akcję w grupie dwóch – czterech osób. Zaproś znajomych i rodzinę albo poinformuj jak najszersze grono osób o planowanych wydarzeniu tak aby każdy miał szansę wziąć w nim udział.

2. Niezbędne akcesoria
Od naszej partnerskiej firmy pozyskaliśmy niebieskie 20 – litrowe kanistry na wodę – czyli takie jakich używają mieszkańcy globalnego Południa.

3. Wybierz czas trwania akcji, środek transportu i wytycz trasę
Akcja nie musi trwać cały dzień. My zaplanowaliśmy dwugodzinny przejazd. W Warszawie jeździliśmy metrem, w Krakowie uczestnicy akcji wybrali  tramwaj. Ty równie dobrze możesz wybrać rowery albo po prostu zorganizować przemarsz przez miasto. Wspólnie z innymi uczestnikami akcji  zaplanujcie jak będzie przebiegała trasa przejazdu tak aby symbolizowała 6 km – czyli średnio tyle ile każdego dnia pokonują mieszkańcy krajów globalnego Południa.

4. Dodatkowa promocja
Aby o naszej akcji dowiedziało się jak najwięcej osób, rozesłaliśmy notatkę prasową do wielu dziennikarzy. Jeśli chcesz, również możesz poinformować lokalne media. Jak napisać notatkę prasową dowiesz się z „Przewodnika dla Aktywistów i Aktywistek” (klik) (strona 58 przewodnika).

5. Podsumowanie
Podziel się z nami swoimi wrażeniami z akcji. Prześlij fotorelację i wypełnij raport z akcji byśmy mogli wraz z Tobą cieszyć się sukcesem oraz ulepszać propozycje dla aktywistów.

NASZE RELACJE:

  • KiloMETROwe marsze po wodę w Warszawie – Zobacz film
  • Kilometrowe marsze po wodę w Krakowie – Zobacz zdjęcia:  Aktywiści z Krakowa na Światowy Dzień Wody przygotowali happening „Wodny tramwaj – kilometrowe marsze po wodę”.
  • Uczniowie Gimnazjum nr 2 w Toruniu z okazji Światowego Dnia Wody stworzyli mural – Zobacz zdjęcia.
Dane są podawane dobrowolnie, ale są konieczne do przekazania darowizny za pośrednictwem PayU.
Darowiznę można przekazać także bez pośrednictwa PayU za pomocą przelewu tradycyjnego, sprawdź numer rachunku tutaj.