pl
AAA
pl
AAA

Zrozumieć świat przez grypowrót

 

Przeciętnemu polskiemu uczniowi może być trudno wyobrazić sobie, jak to jest wybierać między pójściem do szkoły a zaopatrzeniem domu w wodę. A gdyby tak wcielił się w rówieśnika z globalnego Południa i zmierzył z jego codziennymi wyzwaniami?

Wypożyczalnia gier edukacji globalnej to kolejny projekt Polskiej Akcji Humanitarnej skierowany do instytucji edukacyjnych – szkół, bibliotek i innych placówek. Potrwa od września do listopada. W tym czasie kilkadziesiąt grup z miast mniejszych niż 500 tys. mieszkańców skorzysta z trzech dostępnych gier. Częścią projektu jest także dwudniowy Festiwal Gier Edukacji Globalnej „Zrozumieć świat przez gry”.

Festiwal odbędzie się w Międzynarodowym Centrum Spotkań Młodzieży w Toruniu 3 i 4 października 2019 roku. Pierwszy dzień kierowany jest głównie do nauczycieli i edukatorów. Wydarzenie otworzą krótkie prelekcje pedagogów i praktyków, którzy podzielą się doświadczeniem w temacie gier i edukacji globalnej. Uczestnicy wezmą udział w warsztatach i w grupach rozegrają gry edukacyjne opracowane przez pracowników PAH. Drugiego dnia spotkają się eksperci, którzy porozmawiają o tym, jak tworzyć gry i wprowadzać je do szkół.

Dostępne gry podejmują różne zagadnienia z zakresu edukacji globalnej. Dzięki niezbędnemu omówieniu po rozgrywce, dzieci nie tylko mają okazję do zabawy, ale także rozwijają świadomość globalnych współzależności.

Gra „Wodne wyzwania” przedstawia życie codzienne mieszkańców i mieszkanek wioski. Obrazuje problem braku dostępu do wody w różnych miejscach na świecie i uświadamia o jego wpływie na wiele aspektów życia. Uczniowie poprzez wcielenie się w rodzinę z globalnego Południa na własnej skórze przekonają się, że trudności w dostępie do wody wpływają także bezpośrednio na możliwości edukacji i rozwoju człowieka.

Czysta woda i warunki sanitarne to jeden z Celów Zrównoważonego Rozwoju, o których uczestnicy festiwalu dowiedzą się ze specjalnie zaprojektowanego escape roomu „Otwórz się na globalne wyzwania”. Gra pokazuje wartość współpracy i partnerstwa na rzecz celów oraz podkreśla, że współczesne problemy wymagają szybkiej reakcji.

Trzecia z gier, „Reporterzy i reporterki na globalnym Południu”, promuje zasady Kodeksu ds. obrazów i wiadomości dot. krajów Południa. Uczestnicy wcielą się w dziennikarzy i stworzą specjalne wydanie gazety „Wieści ze świata”. Ich zadaniem będzie przedstawienie elementów rzeczywistość 4 państw Afryki Wschodniej, z których każdy mierzy się z innymi problemami: Ugandy, Kenii, Somalii i Sudanu Południowego.

Gry pozwolą uczniom lepiej poznać i zrozumieć globalne problemy dzięki zaangażowaniu i elementom rywalizacji. Ich ostatni element – omówienie, rozwieje wątpliwości i naświetli zagadnienia, na które mogą nie zwrócić uwagi w trakcie zadania.

Jesteś nauczycielem lub innym pracownikiem edukacyjnym i chcesz wiedzieć jak lepiej omawiać gry? Chcesz wypróbować gry zanim wypożyczysz je dla swoich uczniów? Śledź wydarzenie na Facebooku na fanpage’u Szkoły Humanitarnej – „Zrozumieć świat przez gry – Festiwal Gier Edukacji Globalnej”. 

Tworzysz gry i chcesz pokazać je na targach? Skontaktuj się z organizatorami – joanna.pankowska@pah.org.pl

Do zobaczenia w Toruniu!

 

Dane są podawane dobrowolnie, ale są konieczne do przekazania darowizny za pośrednictwem PayU.
Darowiznę można przekazać także bez pośrednictwa PayU za pomocą przelewu tradycyjnego, sprawdź numer rachunku tutaj.