AAA
AAA

Ukrainawpłać

PAH W UKRAINIE

Konflikt zbrojny we wschodniej Ukrainie trwa od 2014 roku. Mieszkańcy regionu zmuszani są do opuszczenia swoich domów w poszukiwaniu bezpiecznego schronienia w innych częściach kraju. Pomoc potrzebna jest nie tylko tym, którzy uciekli, ale również tym, którzy przyjęli uciekających w swoich stronach.

Ludzie uciekający przed wojną muszą zrezygnować ze swojego dotychczasowego życia – nie mają pracy i pieniędzy. Brakuje im najbardziej podstawowych produktów (jedzenia, ciepłych ubrań). Jedną z najwrażliwszych grup są dzieci, dla których wojna jest ogromną traumą. Potrzebują wsparcia psychologicznego, a także możliwości nauki i rozwoju. W trudnej sytuacji są również ludzie starsi, którym trudno jest zadbać o siebie i swoje potrzeby w tak wymagających warunkach.

CO ROBI POLSKA AKCJA HUMANITARNA?

W Ukrainie zapewniamy pomoc w zaspokojeniu najbardziej podstawowych potrzeb. Jesteśmy na miejscu od 2014 roku, a od 2015 roku prowadzimy stałą misję.

Nasze pierwsze działania były natychmiastową odpowiedzią na kryzys: pomagaliśmy w dostarczeniu opieki medycznej, dostarczaliśmy paczki żywnościowe i higieniczne, koce, śpiwory i inne produkty niezbędne do przetrwania.

Najważniejsze jest dla nas wsparcie grup najbardziej wrażliwych: osób starszych, kobiet i dzieci. Dzięki współpracy z lokalnymi partnerami możemy skutecznie do nich docierać.

Prowadzimy centra informacyjno-integracyjne, w których oferujemy konsultacje-socjalne, zawodowe, prawne i psychologiczne. Aby dotrzeć do osób w mniejszych miejscowościach, konsultacje prowadzą również nasze grupy mobilne.

Prowadzimy długofalowe programy wsparcia finansowego dla osób w potrzebie. Comiesięczne dofinansowanie budżetu domowego umożliwia rodzinie zapewnienie sobie jedzenia, ciepłych ubrań i innych niezbędnych produktów-najlepiej dopasowanych do własnych potrzeb.

Dodatkowo w miejscach użyteczności publicznej jak szkoły i szpitale remontujemy infrastrukturę wodno-sanitarną.

O działaniach podejmowanych przez PAH w związku z eskalacją wojny w Ukrainie po 24.02.2022 można przeczytać tutaj

2022/2023 – Ukraina – Pomoc psychospołeczna / Pomoc finansowa / Żywność / Woda

Czas trwania projektu: 01.05.2022 – 30.04.2023 r.
Lokalizacja: wschodnia i środkowa Ukraina 
Donator: Ukraine Humanitarian Fund (UHF) / OCHA  

Projekt ma charakter wielosektorowy – obejmuje pomoc psychospołeczną, dostęp do wody, poprawę usług sanitarno-higienicznych, a także bezpieczeństwo żywnościowe i wsparcie finansowe.

Łącznie pomoc otrzyma 18 400 osób…czytaj dalej

2022/2023 – UKRAINA – WODA / SCHRONIENIE / POMOC NIEŻYWNOŚCIOWA / POMOC PSYCHOLOGICZNA

Czas trwania projektu:  01.12.2022 – 31.12.2023 r.
Lokalizacja:  obwody kijowski, dniepropietrowski, charkowski i doniecki, Ukraina
Donator: Stichting Vluchteling

Celem projektu jest zmniejszenie stresu i poprawa samopoczucia oraz zaspokojenie podstawowych potrzeb mieszkańców Ukrainy dotkniętych konfliktem zbrojnym. W ramach działań świadczona będzie pomoc finansowa, wsparcie w zapewnieniu bezpiecznego schronienia, a w szczególności dostarczenie środków, niezbędnych do przygotowania do zimy, zapewnienia dostępu do wody i higieny oraz świadczenia pomocy psychospołecznej.

Łącznie pomoc obejmie 4360 osób…czytaj dalej

2022/2023 – Ukraina – Pomoc psychospołeczna / Woda / Schronienie

Czas trwania projektu: 01.11.2022 – 30.10.2023 r.
Lokalizacja: obwody kijowski i dniepropietrowski, Ukraina
Donator: Action Aid

W ramach projektu PAH udzieli pomocy humanitarnej osobom najbardziej zagrożonym skutkami toczącego się konfliktu zbrojnego. Działania projektowe obejmą osoby przebywające w obwodach kijowskim i dniepropietrowskim. Wsparcie będzie udzielane w zakresie dostępu do wsparcia psychospołecznego, wody i bezpiecznego schronienia.

Łącznie wsparcie otrzyma 1798 osób…czytaj dalej

2021/2022 – Ukraina – Pomoc psychospołeczna / Środki do życia / Żywność / Woda

Czas trwania projektu: 01.11.2021 – 31.12.2022 r.
Lokalizacja: obwody doniecki, ługański i charkowski, Ukraina
Donator: Ukraine Humanitarian Fund (UHF) / OCHA
Partner implementacyjny: Fundusz Charytatywny „Blahorob”

Głównym celem projektu jest poprawa stanu psychospołecznego najbardziej narażonej na skutki konfliktu zbrojnego ludności w obwodach donieckim i ługańskim. Ma temu służyć zapewnienie wsparcia społecznego oraz tworzenie możliwości pozyskania środków do życia w obecnej sytuacji wewnętrznej w Ukrainie, jak i realizacja inicjatyw społecznych w zakresie przedsiębiorczości.

We współpracy z lokalnym, charkowskim Funduszem Charytatywnym „Blahorob” program został zmodyfikowana, aby wspomóc także mieszkańców obwodu charkowskiego.

Łącznie pomoc dotrze do 7529 osób…czytaj dalej

2021/2023 – Ukraina – Pomoc psychospołeczna / Woda

Czas trwania projektu: 20.08.2021 – 19.08.2023 r.
Lokalizacja: obwody doniecki, ługański i dniepropietrowski, Ukraina
Donator: BHA USAID

W ramach projektu PAH udzielała pomocy psychospołecznej osobom w podeszłym wieku poprzez 12 centrów terenowych w obwodach donieckim i ługańskim. Od 24 lutego br. część placówek wstrzymała swoją działalność, inne zostały zamknięte z powodów bezpieczeństwa z uwagi na toczący się konflikt zbrojny.

Obecnie w ramach projektu odbywają się głównie w obwodzie dniepropietrowskim, gdzie PAH prowadzi 5 centrów terenowych zapewniających wsparcie psychospołeczne najbardziej narażonym podczas konfliktu grupom  społecznym, w tym osobom wewnętrznie przemieszczonym ze wschodniej Ukrainy. Łącznie pomoc dotrze do 24 450 osóbczytaj dalej

2022/2023 – Ukraina – SCHRONIENIE / WODA / POMOC PSYCHOSPOŁECZNA

Czas trwania projektu:  01.04.2022 – 31.03.2023 r. 
Lokalizacja: obwody kijowski, dniepropietrowski i zaporoski, Ukraina  
Donator: ECHO  
Partner implementacyjny: Posmishka UA  

Celem projektu jest zaspokojenie podstawowych potrzeb osób żyjących w strefach konfliktu w Ukrainie w zakresie dostępu do schronienia, artykułów nieżywnościowych, a także wody i odpowiedniej higieny. Projekt obejmuje dystrybucję pakietów pomocowych, odtworzenie/naprawy infrastruktury wodno-sanitarnej oraz remonty domów i budynków instytucji, dostawy wody oraz zapewnianie wsparcia psychospołecznego.  

Łącznie pomoc dotrze do 14 050 osóbczytaj dalej

Dane są podawane dobrowolnie, ale są konieczne do przekazania darowizny za pośrednictwem PayU.
Darowiznę można przekazać także bez pośrednictwa PayU za pomocą przelewu tradycyjnego, sprawdź numer rachunku tutaj.