Niesiemy pomoc ofiarom potężnego trzęsienia ziemi w Turcji i Syriipowrót

Potężne trzęsienie ziemi o sile 7,8 stopnia w skali Richtera spustoszyło południową Turcję i północną Syrię. Wstrząsy były odczuwalne także w sąsiednich krajach. Łącznie ponad 52 tys. osób straciły życie, a 1,5 mln osób zostało pozbawionych dachu nad głową. Obecnie nawet 26 mln osób może odczuwać skutki trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii.

Polska Akcja Humanitarna bardzo szybko rozpoczęła udzielania wsparcia na miejscu osobom, które ucierpiały w wyniku kataklizmu. 

Zespół Reagowania Natychmiastowego PAH dotarł do najmocniej poszkodowanego regionu już trzeciego dnia po katastrofie. Rozpoczęliśmy działania od dystrybucji pakietów w Gaziantep, w których znalazły się artykuły higieniczne, woda, koce. Zapewniliśmy także ciepłe posiłki w Gaziantep i w położonej w górach miejscowości niedaleko miasta. W kolejnych dniach dostarczaliśmy również materace dla osób nocujących tymczasowych schronieniach i namiotach w Gaziantep, Nurdagi, Nizip i innych lokalizacjach. Jednocześnie zapewniamy też artykuły higieniczne pierwszej potrzeby, bieliznę, podpaski, pieluszki (m.in. w mieście Sanliurfa, mocno dotkniętym przez trzęsienie).

W Syrii zdecydowaliśmy się na wsparcie mobilnych garkuchni wydających ciepłe posiłki osobom w potrzebie. Przekazujemy także na miejscu bieliznę termiczną, polary dla dzieci, podpaski, pieluszki i mokre chusteczki. Przygotowujemy się także do zapewnienia tymczasowego – ale trwalszego niż namioty – schronienia dla mieszkańców, którzy nie mogą wrócić do swoich domów. Działamy m.in. w Afrin i Dżindajris.

Przy przekazywaniu pomocy współpracujemy z lokalnymi partnerami, International Humanitarian Relief (IHR) i Orange Foundation, pracującymi w Turcji i Syrii.

Obecnie najpilniejszą potrzebą wciąż jest zapewnienie bezpiecznego, ciepłego schronienia – wielu domom nadal grozi zawalenie, dochodzi też do wstrząsów wtórnych – jak i dostęp do żywności czy artykułów higienicznych. Już 6 lutego uruchomiliśmy zbiórki na pah.org.pl oraz portalu siepomaga.pl, dzięki którym udało nam się zebrać środki niezbędne do sfinansowania udzielenia pierwszej pomocy dla ofiar trzęsienia ziemi z Turcji i Syrii.

Dziękujemy za całą dotychczasową pomoc!

Wspieraj niesienie pomocy przez Polską Akcję Humanitarną w Polsce i na świecie tutaj.

 

Dane są podawane dobrowolnie, ale są konieczne do przekazania darowizny za pośrednictwem PayU.
Darowiznę można przekazać także bez pośrednictwa PayU za pomocą przelewu tradycyjnego, sprawdź numer rachunku tutaj.